HPV, o lamurire

23-07-2008
Liam
Nu este medic/terapeut
Liam
Am de 4 ani o relatie stabila, prin luna aprilie am intretinut relatii sexuale cu o alta fata, pana acum toate si bune.Ultimul act sexual cu aceasta fata l-am avut acum o luna, saptamana trecuta fix de la ultimul act sexual cu ea am avut stari de voma si la cateva zile am observat pe penis(aproape de ata penisului) doua firicele micute.Am fost la spitalul Municipal, la dermatolog unde mi-a zis ca sunt negi genitali(asta fara nicio analiza) si trebuie cauterizati, zis si facut.Am vb si cu "amanta" i-am explicat si ea mi-a zis ca nu a avut nicio problema niciodata, plus ca facuse acum o sapt si testul Papanicolau si totul a fost ok, si a zis ca o sa-si faca si ea testul HPV, pe prietena mea nu am cum sa o intreb deocamdata, pentru ca ea a fost virgina.E posibil ca acest virus sa nu se manifeste la femei, decat cand au sistemul imunitar scazut?sau daca au contactat acest virus e obligatoriu sa le apara acesti negi?daca da, cam dupa cat timp?
Va multumesc!
4 comentarii
0
23-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Infectia genitala cu HPV (Human Papilloma Virus) este una dintre bolile cu transmitere sexuala cele mai raspindite, avind o prevalanta de 20-40% in rindul femeilor tinere din diverse tari in care a fost studiata.

Exista peste 100 de tipuri de HPV si se estimeaza ca 75% din populatie va avea o infectie cu HPV la un moment dat in timpul vietii. Dintre acestea, 30 de tipuri se transmit pe cale sexuala si afecteaza organele din zona genitala si anusul.

Bolile care pot rezulta din infectia cu HPV pot fi benigne (papiloame in zona anusului, vulva, vagin si partea interioara a coapselor) sau maligne (cancer de vulva, vagin, anus sau de col uterin).

De cele mai multe ori infectia este asimptomatica, avind o durata medie de 8 luni si nu lasa nici un fel de sechele. Exista insa citeva tipuri de HPV, in special tipurile 16, 18 si 31 care persista peste aceasta durata si in timp, in asociere cu alti factori, vor rezulta in displazie cervicala care netratata la timp se poate transforma in cancer de col uterin. Aceleasi tipuri sunt implicate si in cancerul vulvar, anal sau de penis.

Papiloamele din zona genitala au o aparenta asemanatoare florilor de conopida, cu dimesiuni variind de la citiva mm la zeci de centimetri. La femei pot apare pe vulva, clitoris, vagin, anus, sau coapse. La barbati se pot intilni pe virful penisului, scrot, anus si coapse. Sunt foarte contagioase si se transmit prin contact sexual. Rareori si cind au dimensiuni mici, pot dispare spontan, dar de cele mai multe ori necesita interventia medicala, fiind tratate de ginecolog sau dermatolog. Exista numeroase metode de tratament printre care amintim cremele care se aplica local, antivirale sistemice, electrocauterizare sau chiar chirurgie. Trebuie sa stiti ca uneori, chiar si dupa ce au fost complet vindicate, papiloamele pot reapare in zona initiala sau in alta parte.

Afectiunile maligne cu HPV sunt foarte serioase. Ele apar la zeci de ani de la contactul infectant cu tipul de HPV malign.
0
30-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
am inteles ca in afara testului papa nicolau mai exista si test hpv in special cel pt tulpini high risk !!! la cat timp dupa un posibil contact sexual infectatnt cu aceste tulpini si hpv in general ar trebui sa faca o femeie acest test ????trebuie oare sa astepte ani pana poate descoperi asa ceva sau e de ordinul lunilor asa cum am inteles ca e in cazul condiloamelor si a verucilor(care sunt tulpini de hpv low risk)???nu se poate la fel de repede descoperi si astfel de cazuri /??
0
06-11-2008, ora 15:21
blue_room
Nu este medic/terapeut
blue_room
sunt si eu printre "norocoasele" cu condilomatoza vulvo-perineala.mi-au aparut cateva condiloame acum cam 1 luna...am fost la ginecolog si in afara d ovare micropolichistice mi-a pus si acest diagnostic.d 1 sapt fac tratament cu condyline si aproape k mi-au disparut condiloamele, nici nu mai am mancarimi asa puternice.totusi sunt speriata rau d tot deoarece partenerul meu nu are nici un simptom.As dori si eu sa stiu dupa c imi trec condiloamele..(peste 2 sapt fac si testul hpv sa stiu c fel d tulpina e)...voi trebui sa folosesc toata viata prezervativul?Acum mi-a dat tratament doctorita, iau si picaturi si pastile pt intarirea sistemului imunitar...dar asta inseamna k toata viata eu o sa-mi infectez partenerul sexual?
0
12-12-2008, ora 16:29
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Buna seara,
Ma numesc Maria m 23 de ani si in urma unui control de rutina mi-a iesit in urma testului Papa Nicolau ASC-US.Am facut cloposcopia, biopsia si testul HPV.Biopsie buna si infectie cu HPV tulpina 51.Urmeaza sa fac cauterizarea.Intrebarea mea este in ce fel este afectat partenerul meu(specific ca suntem impreuna de 6 luni);si cum as putea depista de unde am aceasta infectie(care este perioada de incubatie).
Care este perioada de evolutie de la o leziune la cancer?Medicul meu mi-a spus ca tratament impotriva acestui virus nu exista dar am citit ca in conditiile in care organismul esta suficient de puternic va elimina virusul, este adevarat?
Sincer medicul meu imi spune mereu sa stau linistita ca se va rezolva dar sunt destul de speriata mai ales ca am citit pe forum ca leziunile pot aparea chiar daca ne tot tratam noi cu diverse minuni si se poate ajunge si la ERAD sau Conizatie ceea ce nu prea cred ca e de bine.
Va multumesc din tot sufletul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.