Hpv pozitiv

06-09-2018
Rianacarla
Nu este medic/terapeut
Rianacarla
anul trecut am fost diagnosticata de displazie cervicala severa. Mi s-a facut o conizatie in urma careia rezultatul a fost bun. (Margini de rezectie libere).Am facut si tipizarea hpv impreuna cu partenerul meu la indemnul medicului care se ocupa de mine. Rezultatul meu a fost negativ, dar al partenerului meu a fost pozitiv. Erau prezente tulpinile 6, 11, 16, 18.El a urmat tratament cu isoprinosine timp de 3 luni. Acum o luna am refacut amandoi analizele, eu papanicolau care este bun si el tipizarea hpv care este tot pozitiv. As dori un sfat. Pur si simplu nu stim incotro sa o luam, pentru ca toata lumea ne spune ca nu exista tratament. Stiu ca nu exista tratament pentru hpv. Dar un tratament mai complex pentru imunizare, ori alt medicament decat isoprinosine. Sau un tratament combinat pentru imunizare. Eu ar trebui sa fac un tratament avand in vedere ca hpv la mine este negativ in acest moment, papanicolau este bun?
1 comentarii
0
07-09-2018, ora 08:47
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti poze cu rezultatul analizelor.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •