hpv, purtator sanatos?!

149 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
13-12-2008, ora 10:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dumneavoastra stati linistita si urmati tratamentul recomandat de ginecolog, iar partenerul trebuie sa faca un examen dermatologic.
0
19-12-2008, ora 20:56
eva_9
Nu este medic/terapeut
eva_9
as dori sa stiu si eu ce teste trebuie facute pt acest virus hpv pt a sti ce fel de tulpina am. medicul meu ginecolog mi-a spus ca nu scap niciodata de el dar ce trebuie sa fac sa nu-mi mai apara bubitele?este posibil sa-l fi luat de pe toalete si nu de la prietenul meu?cat este de periculos acest virus si poate afecta si copilul in cazul unei sarcini? multumesc pt raspuns
0
20-12-2008, ora 18:11
ralucel20
Nu este medic/terapeut
ralucel20
buna ziua.am si eu o mica nelamurire sper sa stie cineva sa imi raspunda si mie sau macar sa imi dea un sfat.mi-am facut recent in luna noiembrie analize gen papa nicolau si lama si ambele au iesit bune.eu cu prietenul meu nu am mai avut contact sexual timp de o luna jumate ca e plecat, acum de ceva zile de cand am reinceput sa avem, dupa fiecare act in sine ii apar niste bubitze rosii pe capul penisului si il ustura, i se usuca pielea in jur din ce mi-a spus( eu folosesc anticonceptionale).nu stiu ce poate fi si sunt ingrijorata.sa fie oare din vina mea?sa am eu ceva de care sa nu am habar?mi-am facut analize si el la fel tot in luna noiembrie, ma gandesc ca trebuia sa iasa ceva daca chiar era.totusi, ce poate fi?sa fie o alergie la produsele pe care le foloseste pentru spalat in zona intima?(ca inainte dar si dupa actul sexual mereu fugim sa ne spalam jos cu gelul de dus in cazul lui si eu cu un gel intim de la farmacie) ce trebuie facut sa nu ii mai apara acele bubitze mici si rosii?nu am dubii ca ar fi fost cu altcineva, de asta stiu sigur ca nu, suntem de 5 ani de zile impreuna si lucrurile astea se simt daca ar fi fost sa fie altfel.va rog sa ma ajutati, ca sa il pot ajuta si eu la randul meu ca ma simt imputincioasa
0
21-12-2008, ora 12:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
ralucel20, probabil ca faceti amandoi o candidoza genitala din exces de utilizare a gelurilor intime si de dus ! In plus, la tine este un factor favorizant pentru dezvoltarea candidozei administrarea de anticonceptionale. Poate ca ar trebui sa faceti un tratament pentru candidoza si sa iti schimbi anticonceptionalele.
Ar fi recomandabil sa va examineze si un dermatolog.
0
13-01-2009, ora 13:07
if
Nu este medic/terapeut
if
Pentru d-nul doctor Mihalache: Buna ziua domnule doctor. Baiatul meu a avut vegetatii, a facut cauterizare, a perseverat cu condyline si nu au mai aparut de un an si jumatate. Este posibil sa se fi vindecat definitiv? Ce analize ar trebui efectuate pt. a avea convingerea ca nu mai e purtator de virus? Multumesc f. mult.
0
16-01-2009, ora 19:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca s-a vindecat. Chestiunea cu "definitiv" este relativa, deoarece virusul nu da imunitate"definitiva", pacientul avand posibilitatea sa se reimbolnaveasca peste o perioada de timp.
0
16-01-2009, ora 20:27
bellas
Nu este medic/terapeut
bellas
Referitor la comentariul de mai sus, al doamnei("if"), nu inteleg de ce nu ne spune nimeni CE ANALIZE TREBUIE SA FACA UN BARBAT, PT A AFLA DACA MAI ARE SAU NU ACEST VIRUS? Este o intrebare foarte importanta, si eu am trecut prin ce a trecut fiul doamnei si mi-este groaza gandindu-ma ca prietenul meu are inca acest virus, nici nu-mi vine sa ma apropii de el! Va rog mult, lamuriti-ma!
0
18-01-2009, ora 15:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca prietenul dvs nu prezinta vegetatii peniene vizibile clinic, inseamna ca este sanatos. Nu sunt necesare alte analize. Tiparea virala se face din leziuni evidente.
0
18-01-2009, ora 16:20
bellas
Nu este medic/terapeut
bellas
Multumesc mult pt raspuns...totusi, el mi-a transmis aces virus...mi s-a spus ca este purtator sanatos si ca pe el nu il afecteaza. Eu insa am facut rezectie de col, am urmat o serie de tratamente, timp de un an si jumatate am trecut printr-un adevarat chin. De aceea, as vrea sa stiu totusi, ce analize tb sa faca, pt a vedea daca mai are sau nu acest virus? Oare la el nu dispare din organism? Mentionez ca nu am copii si nu vreau sa mai trec inca o data prin toate aceste chinuri...
0
22-01-2009, ora 17:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar eu nu sunt de acord cu expresia "purtator sanatos" in ceea ce priveste HPV, prin urmare nu va pot ajuta cu alte sfaturi!
Din perspectiva "purtator sanatos" probabil ca nu veti reusi niciodata sa va mai gasiti un partener !
0
27-01-2009, ora 19:31
nefericiti
Nu este medic/terapeut
nefericiti
Buna,
Domnule Mihalache, prietena mea a facut un tratament pentru cistita si am facut si eu acelasi tratament la recomandarea medicului ei. Se intampla sa am o reactie care se prezinta cam asa. Pe coroana penisului mi-au aparut niste bubite foarte mici, unele sunt roz rosiatice, altele sunt roz galbui si in ultimele zile acestea s-au inmultit. Am incercat sa storc una dar nu iese nimic din ea. Ma puteti lamuri va rog, sau dati-mi un sfat. Va multumesc anticipat
0
27-01-2009, ora 19:33
nefericiti
Nu este medic/terapeut
nefericiti
Ps, sunt si pe preput.
0
28-01-2009, ora 17:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa va vada un dermatolog pentru a stabili ce a aparut.
Este ciudat faptul ca dumneavoastra a trebuit sa faceti tratament pentru cistita prietenei!!! Eu nu am mai auzit de asa ceva !
Este posibil ca ceea ce v-a aparut sa nu fie in legatura cu tratamentul urmat.
0
29-01-2009, ora 09:42
nefericiti
Nu este medic/terapeut
nefericiti
Buna ziua,
Domnule Mihalache, sunt din Brasov si nu ma pot deplasa pentru a fi examinat in afara orasului, imi puteti recomanda dumneavoastra o clinica sau un cabinet medical in Brasov, sau chiar un doctor care sa fie de incredere ?, multumesc si ma scuzati daca indrsnesc sa va intreb pe dumneavoastra unde m-as putea duce.
0
30-01-2009, ora 09:13
vladaandrei
Nu este medic/terapeut
vladaandrei
Buna ziua,

Tin un tratament de vreo 2 luni pt negii genitali, cu podofilina de la doctor si cu aldara crema, aldara crema nu are nici un efect, podofilina are, dar doctorita la care merg nu imi pune pe toti si mi-a mai aparut intre timp, nu as putea sa gasesc sa cumpar podofilina?sau recomandati-mi va rog un doctor !!cu rabdare sa mii cauterizeze pe toti.

Va multumesc.
0
31-01-2009, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nefericiti :
Incercati la Clinica Medo. Eu stiu ca acolo exista un dermatolog.
0
31-01-2009, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru vladandrei:
Din ce localitate esti ?
0
31-01-2009, ora 22:25
vladaandrei
Nu este medic/terapeut
vladaandrei
Din Bucuresti, am fost la victor babes pana acum..
0
02-02-2009, ora 08:32
gygy2000
Nu este medic/terapeut
gygy2000
Buna ziua

Eu si prietena mea suntem infestati cu hpv.Prietenei mele dupa primul tratament (condyline) i-au trecut vegetatiile, p urma am facut sex protejat si e posibil sa fi fost atingeri fara prezervativul pus pt ca aceste vegetati i-au aparut iar.Intrebarea mea este :barbatul trebuie sa faca si el un tratament in paralel cu partenera?si daca da, in c consta?

Va multumesc
0
02-02-2009, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru vladaandrei:
Incearca sa o gasesti pe doamna dr. Olsavszky Rozalia la Clinica Dermatologica Colentina.
0
02-02-2009, ora 17:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru gygy2000:
Barbatul face tratament doar daca are vegetatii observabile clinic.
Recidiva la prietena ta se poate datora tratamentului insuficient.
0
03-02-2009, ora 09:56
vladaandrei
Nu este medic/terapeut
vladaandrei
Multumesc.
0
03-02-2009, ora 10:15
gygy2000
Nu este medic/terapeut
gygy2000
Deci alt tratament la barbati nu exista in afara de cauterizare sau tratamentul cu condyline?aici ma refer la creme, pastile etc.
Dl doctor vreau sa va multumesc pt sfaturile care le dati aici.Sunteti un profesionist desavarsit.
0
07-02-2009, ora 08:38
vladaandrei
Nu este medic/terapeut
vladaandrei
Daca intereseaza pe cineva si doreste am 2-ua cutii de aldara creme, care ajuta la hpv, mie mi-au trecut cu o cutie, Domnule Mihalache, nu am mai ajuns la Clinica Dermatologica Colentina, dar daca pe viitor se va mai intampla voi merge.
0
17-02-2009, ora 16:01
roxanik_1408
Nu este medic/terapeut
roxanik_1408
buna ziua.am si eu o intrebare aces virus cauzeaza o sarcina?
sunt purtatoare si eu si prietenul meu.eu am facut tratament cu isoprinosin si cu condylin mie mi-au disparut dar acum au inceput sa apara partenerului.la mine mai pot reaparea?? partenerul face si el tratament cu condylin urmand sa mearga la dermatolog pt ai prescrie si lui un tratament.credeti c apoate face acelasi tramanet cu isoprinosin ??vom fi purtatori de acest virus toata viata?? daca eu nu mai am decat foarte putin in zona colului( asta vazand la colposcopie) iar partenerul are la contactul sexual trebuie sa folosim prezervativ ?va multumesc
0
17-02-2009, ora 16:05
roxanik_1408
Nu este medic/terapeut
roxanik_1408
eu inca mai fac tratament cu isoprinosin dupa ce am facut colposcopia iar doctara ginecolog mi-a recomandat inca o data taramanetul sa vadem daca dispar si cele de langa col.am avut foarte multi iar dupa 2 luni jumatatae de taramanet au disarut si doar in zona colului ua mai ramas.credeti ca imi mai pot aparea daca mie pana la urma imi dispar si paretenrul inca face tratament si avem contact fara prezervatic?
0
18-02-2009, ora 11:41
Avril01
Nu este medic/terapeut
Avril01
Buna ziua.Am o relatie stabila de 3 ani.Partenerul meu actual a fost si primul meu partener sexual, dar el a avut si alte relatii inainte(toatae protejate, spune el).De vreo 4 saptamani mi-au aparut in zona genitala niste "bubite", le spuneam eu, a caror aparitie a fost precedata de mancarimi.Am discutat problema asta cu prietenul meu, am ajuns la concluzia ca trebuie sa merg la ginecolog, desi el era convins ca e perfect sanatos, cel putin din punctul asta de vedere.Odata ajunsa la ginecolog, in urma consultatiei, medicul a spus ca e vorba de condiloame provocate de infectarea cu virusul hpv.Mi-a spus ca sunt necesare mai multe analize(videocolposcopie-pe care cred ca am facut-o deja in timpul consultatiei, test de secretie, tipaj viral hpv, test papanicolau si bineinteles, cauterizarea condiloamelor), pe care le voi face.Intrebarile mele sunt :daca prietenului meu nu i-au aparut semne vizibile de infectie cu hpv, poate fi tratat? Si daca da, cum, unde? La dermatologie? Medicul a spus ca sigur este si el infectat...va ramane purtator toata viata, este posibil sa-i apara si lui vreodata condiloame? Dar deocamdata mie mi-au aparut...Ce trebuie sa facem in acest caz, cum trebuie sa procedam?Am inteles ca tratamentul trebuie urmat de cei 2 parteneri simultan.Raspunsul mi-l puteti trimite - Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
0
18-02-2009, ora 17:07
liliana_ionica
Nu este medic/terapeut
liliana_ionica
buna ziua numele meu e ionica am29 de ani si de 10 ani sufar de o boala..vegetatie genitala si fesinala, , cel putin asa miau dat diagnosticul.am citit mai multe comentarii si dupa cum am inteles se aseamana cu hpv ce o insemna si asta am fost operata chirurgical si mi sa spus ca nu o sa reapara din nou dar nu a fost asa au reaparut si au si crescut incat acum abia mai reusesc sa stau in sezut.ce e de facut ce medicamente sau unguente sa iau?
daca se poate sa ma ajutati?
va multumesc
0
21-02-2009, ora 16:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
liliana_ionica, din ce localitate esti ?
0
21-02-2009, ora 16:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Avril01. daca partenerul nu are semne vizibile de boala, inseamna ca el este sanatos si nu trebuie tratat.
Virusul HPV nu trece prin pielea sau mucoasa intacta. Imbolnavirea pote sa se datoreze si epilarii locale cu ceara sau cu lama de ras.
Adaugă un comentariu / răspuns
149 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •