hpv, purtator sanatos?!

149 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
09-04-2010, ora 22:23
tutie
Nu este medic/terapeut
tutie
Buna seara,

Revin cu un comentariu.

Dupa apoximativ 4 luni mi-a aparut un alt condilom mic. M-am dus la doctor imediat pentru a-l cauteriza.Doar ca am avut surpriza neplacuta sa aflu ca de data asta aveam si spre interiorul vaginului in 3 locuri. Chiar nu stiu ce sa mai fac.Mi s-a prescris iar un tratament cu Isoprinosine dar nu stiu daca sa-l mai urmez avand in vedere ca am luat 3 luni si nu si-a facut un efect vizibil (adica sa mai tina in frau virusul).

Mai exista si un al tratament? Stiu de echinacee si propolis dar nu am incercat

Imunitatea asta mi se pare ceva abstract.
Exista vreun mod de a o masura sa vad si eu cat de crescuta sau scazuta este? Doctora imi tot spune ca o sa raman purtatoare cativa ani si ca depinde de imunitate dar nu stiu ce sa mai cred.Poate ar trebui sa fac niste analize de sange in sensul asta. Ultima ora stiu ca aveam un nivel scazut de Fe.

Numai bine!
0
09-06-2010, ora 05:18
AndreeaLuna
Nu este medic/terapeut
AndreeaLuna
Buna ziua! Am si eu o intrebare pt ca sunt ingrijorata.Testul Papanicolau mi-a iesit anormal, Hpv-ul este pozitiv, sunt programata sapt viitoare pt biopsie si asta ma preocupa. Vreau sa stiu daca aceasta biopsie implica anumite riscuri, ma refer in mod special daca riscul de a face cancer este mai marit dupa biopsie?
Sau ce alte probleme pot aparea in conditiile in care efectuez aceasta biopsie? Este mai bine sa o fac cum m-a sfatuit medicul sau este mai bine sa nu o fac?

Va multumesc!
0
18-06-2010, ora 19:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine sa faceti ce v-a sfatuit medicul !
0
18-06-2010, ora 20:22
sylvi10
Nu este medic/terapeut
sylvi10
Buna seara D-nul Doctor. Acum aproximativ 3 saptamani am obvervat ca am "negi genitali" am fost la ginecolog si mi-a confirmat ca am asa ceva si mi-a propus sa ma cautezizeze. Dupa aceea am fost si la un megic dermatolog care mi-a spus ca am condilomatoza ( cred ca inseamna tot negi??). Medicul dermatolog mi-a dat tratament cu CERVUGID ovule 12 ovule, intre timp am facut analize ptr. hiv si vdrl care au iesit negativ. De 4 zile fac tratament cu Isoprinosine si de maine o sa ma dau cu Wartec ( dar mi-a venit menstruatia si nu stiu daca sa dau cu crema sau nu, pe prospect nu scrie. si as dori sa imi spuneti daca acest tratament este bun?
0
06-07-2010, ora 19:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul este bun.
0
01-09-2010, ora 20:49
marya22
Nu este medic/terapeut
marya22
Buna seara. Am si eu o problema, am fost diagnosticata cu moluscus contagiosus, si as vrea sa stiu daca pot sa folosesc cryopharma pt inghetarea bubitelor. Nu stiu sigur daca cryopharma este acelas lucru cu histofreezer.!!!!!
0
02-09-2010, ora 19:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Efectul este acelasi.
In general nu se trataeaza molluscum contagios prin inghetare!
1
03-09-2010, ora 23:26
marya22
Nu este medic/terapeut
marya22
Va multumesc pt raspuns.Am citit pe mai multe site-uri ca se poate "trata" prin mai multe metode si una din ele ar fiiprin inghetare.
Va rog frumos sa imi spuneti care este metoda cea mai eficienta de a ma trata?si inca ceva.daca ar fii sa raman insarcinata.se transmite si la copil?
0
03-11-2010, ora 19:47
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Catre domnul Dr.Mihalache daca se paote


"Dupa cauterzarea negilor din zona genitala virusul ramane in corp? La barbati
Cum pot elimina acel virus ca sa nu mai reapara negii?



Astept un raspuns daca se poate
Va multumesc anticipat
0
07-11-2010, ora 13:57
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Va rog daca imi puteti raspunde la intrebare..
Dupa cauterizarea negilor, virusul mai ramane in corp la barbati? si mai pot reaparea negii oricand? sau cand fac contact iarasi cu virusul din exterior?
Multumesc foarte mult
0
09-11-2010, ora 17:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marya22:
Oricare metoda de distrugere a negilor genitali este eficienta!
Eu utilizez electrocauterizarea.
Virusul nu se transmite la copii!
0
09-11-2010, ora 17:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexandru popescu:
Dupa electrocauterizare virusul NU ramane in corp!
0
10-11-2010, ora 15:44
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Multumesc foarte mult
mi -sa realizat o electrocauterizare si vroiam sa va intreb : doar atunci cand mai fac contact cu viirusul imi pot reaparea negii, nu? deci nu sunt riscuri de transmitere pentru partenera ?
0
10-11-2010, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Da.
2.Nu.
0
10-11-2010, ora 20:04
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Dr. Dorin Mihalache - Dermatovenerologie, Iasi
1.Da.
2.Nu.
Erau raspunsurile pentru cele 2 intrebari ale mele? daca da, multumesc din tot sufletul, acum pot sta linistit.

Dar, in caz de ramane un neg in zona genitala ce pericol poate cauza?
Asta a fost ultima intrebare, promit ca numai agit apele pe aici, astept un raspuns.
Multumesc inca o data

Sa auzim numai de bine, sanatate!
0
14-11-2010, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un neg ramas este o sursa de infectie atat pentru partenera cat si pentru dvs.
0
15-11-2010, ora 07:09
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
va multumesc frumos
0
23-11-2010, ora 19:46
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Mi-au aparut iar niste veruci la 3 saptamani dupa electrocauterizare dar nu stiu de la ce oare, imi puteti sune cam cum sta treaba cu ele? ce pot face sa nu-mi mai apara?sunt foarte suparat nu stiu ce sa fac...
mi-e teama ca dupa a 2a cauterizare sa nu-mi mai apara iar. sunt absolut sigur ca nu am mai facut contact cu virusul.
Daca imi puteti da un raspuns si un sfat domnul doctor mihalache as fi pe viata indatorat.
Va multumesc!
0
27-11-2010, ora 18:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La prima cauterizare acele veruci aveau dimensiuni atat de mici incat nu se vedeau cu ochiul liber. In 3 saptamani ele au crescut si au devenit vizibile. Trebuie cautertizate.
0
27-11-2010, ora 19:11
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Am fost la dr dermatolog si a zis ca numai sunt negi sunt niste foliculi si mi-a dat niste alcool iodat sa ma dau negi numai am cica virusul nu mai este asa e?
Multumesc inca o data
0
01-12-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asa e!
0
23-12-2010, ora 13:10
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Va mai deranjez cu o intrebare, domnule doctor D. Mihalache daca se poate:

Dupa prima electrocauterizare mi-au aparut iarasi negii, iar apoi i-a cauterizat inca o data dermatologul.
De la ce reapar aceste veruci ? pentru ca eu nu am mai facut contact cu virusul...
Virusul ramane in pielea zonei genitale?
Cum imi pot da seama cand am scapat de el?si cum?ce sanse sunt sa-mi reapara ?

Sanatate, numai bine
0
26-12-2010, ora 18:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
V-am raspuns deja la aceasta intrebare, insa probabil nu ati cititt-o !
0
02-01-2011, ora 20:28
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Imi cer scuze pt neintelegere, dar sunt cu moralul la pamant, imi pare rau.

Chiar dupa cea de a doua cauterizare se pot observa in prezent niste inceputuri de negi cu aspectul unor foliculi.

1.Ce pot face sa nu mai apara vergeturile, mentionez ca nu am mai facut clar contact cu acel virus de nicaieri.

2.Dupa ce verucile vor fi electrocauterizate pt a 3 a oara pot intretine relatii sexuale cu partenera ? mi-e tare teama sa nu fac rau si la altii...
Va multumesc tare mult, sper sa fie ultimele intrebari adresate.
Multa sanatate, un an nou fericit si plin de impliniri.
0
08-01-2011, ora 16:35
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Dupa ce verucile vor fi electrocauterizate pt a 3 a oara pot intretine relatii sexuale cu partenera ? cam dupa cat timp imi pot da seama daca sunt sanatos si nu imi vor reaparea?


Raspunde cnva pe forumul acesta? multumesc
0
12-01-2011, ora 19:53
Ciprian Angheluta
Nu este medic/terapeut
Ciprian Angheluta
As prefera o indicatie de la un medic dermatolog

Dupa ce negii genitali nu vor mai reaparea , voi ramane purtator al acestui virus? si il pot transmite pe cale sexuala nevestei mele? imi pot reaparea dupa o vreme iar asa de la sine?
0
27-05-2011, ora 12:05
hpv!ajutor
Nu este medic/terapeut
hpv!ajutor
buna ziua domnu doctor...va scriu cu mare incredere ca voi gasii un raspuns.am o mare nelamurire.in anul 2009 am fost diagnosticata cu virusul Hpv am facut 3 cauterizari din 2010 (ianuarie) pana acum nu mi-a mai aprut absolut nimic.problema este.: 1) sunt purtatoare sanatoasa? 2) dau virusul partenerului? 3) sistemul imunitar nu a reusit sa elimine virusul intr0un an si jumatate/? va rog mult sa imi raspunde'ti...V a multumesc!
0
26-01-2012, ora 00:19
viciaro
Nu este medic/terapeut
viciaro
am 35 de ani si in seara de 18.01.2012 am avut un contact cu o fata care a fost diagnosticata cu visrusul HPV de tip 44, contactul nu a fost cu penetrare dar am atins cu mana zona ei genitala si ne-am sarutat si eu la unul din degetele mainii cu care am atins-o in zona genitala (nu cel folosit direct) am avut o mica iritatia adica unghia a fost taiata prea din carne cu o seara inainte si se vedea putin rosu ca ar fi curs putin sange sub unghie...sange care s-a coaugulat si care mi-a trecut dupa vreo 2-3 zile de la sine.. este aproape sigura ca am fost infectat..ce pot sa fac?...este bine sa merg la medic pana in 14 zile, perioada in ca are loc incubarea virusului?.sunt ff speriat..cum o sa evolueze? ce test trebuie sa fac si unde sa vad daca am acest virus.?
0
17-02-2020, ora 12:58
hlapusca
Nu este medic/terapeut
hlapusca
Buna ziua Domnul Doctor, sunt Baiat 25 ani. acum o luna in urma Sotia a fost depistata cu HPV, acum ia isi face tratamentul, pina la asta am avut relatii neprotejate. vreau sa stiu daca sunt si eu infectat si ce simptome ar trebui sa am? pe suprafata penisului nu vad nimic aparut, cum ar fi pete etc., pot sa fiu infectat neavind nimic pe exteriorul organului sexual? la medic nu pot merge din motive de munca. Merci
Adaugă un comentariu / răspuns
149 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •