hpv sfaturi

12-12-2005
miry
Nu este medic/terapeut
miry
Am fost diagnosticata de curand cu hpv. Nu stiu exact ce trebuie facut pentru a nu contamina pe altii: familie, prieteni, sot si mai ales copil! Mi-e teama pana sa beau si apa din aceeasi cana cu el! pana sa utilizez si aceeasi masina de spalat rufe mi-e teama! Imi placea sa merg la piscina... pot sa mai merg? Fac rau altora - fac rau mie insami?
Mi s-a explicat de catre medic ca tratamentul de urmat este cauterizare urmata preventiv de citostatice si radioterapie... Auzind de citostatice si radioterapie a cazut cerul pe mine acolo in cabinet! Nici nu stiu cum am iesit. Mi-e teama dar cred ca nu exista alternativa... S-a intamplat cuiva sa urmeze un astfel e tratament? Sunt din Dej si nu stiu daca in Cluj pot face cauterizarea-citostaticele-radioterapia...
76 comentarii 12 3 Înainte ›
0
27-12-2005, ora 00:00
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
Unde este localizat hpvul in cazul dv?Trebuie sa faceti test Papa Nicolau sa vedeti daca virusul pe care il aveti nu e cancerigen in cazul in care este in zona genitala.Este posibil sa se fi localizat si pe col.Poate fi extirpata zona respectiva.Nu doare si nu dureaza mult, 3-4 secunde.Trebuie sa gasii un medic care sa fie om inainte de toate.Trebuie sa fiti foarte atenta la igiena iar in cazul in care aveti contact sexual sa va protejati.E mai mult ca sigur ca sotul dv sa il aiba daca nu v-ati protejat cu prezervativ pana acum.Barbatii pot fi purtatori mult timp fara ca virusul sa se manifeste in vreun fel multa vreme.Sunt foarte eficiente tratamentele naturiste asociate si cu prescriptia medicului. Uleiul de catina, echinaceea, Margusa-pastile-le puteti lua de la magazinele gen plafar. Consultati si un medic dermatolog.Sfaturile difera uneori destul de mult.Se mai poate lua si Isoprinosine--este un medicament foarte puternic--CONSULTATI MEDICUL!!!--care stimuleaza imunitatea, asta in cazurile mai serioase cand virusul nu dispare sau recidiveaza dupa perioade indelungate de tratament.Mai exista si un unguient ALDARA e ~4 mil lei vechi-- il gasiti pe internet--puteti face rost de el prin comanda!!Incercati sa gasiti pe cineva care sa va indrume cat mai mult pe cale naturista, face cu adevarat minuni!In cazul meu virusul nu este cancerigen iar tratamentul este jumatate naturist jumatate medicamentos si da rezultate!Va pot mentiona un medic ginecolog din Iasi Dr.Mihaela GRIGORE de la centrul medical MEDIS--il gasiti pe internet-pt o consultatie suplimentara, nu se stie niciodata. Pregatiti-va intrebarile pt medicul la care urmeaza sa va duceti, nu plecati pana nu suntei pe deplin lamurita, trebuie sa stiti totul si sa va ajute.Daca va indoiti sau vedeti ca face totul 'pe de rost' renuntati sa mai mregeti la acelasi medic.Exista si cazuri de papilloma care se pot lua si de pe toaleta.Depinde de de tip de virus ste vorba asta in cazul in care va este teama pt copii. Este foarte posibil sa il fi luat de la piscina.Daca organismul dv este puternic poate intra in contact cu acest virus si nu il contracteaza. Important ste sa treceti peste starea de panica, dupa care va veti mobiliza sa va faceti bine pt ca se poate chiar daca situatia ar fi mai grava.Insa tebuie sa stiti ca trece mai greu, poate dura de la cateva luni la unul sau mai muti ani, nu va sperii dra trebuie sa stiti la ce sa va asteptati.Aveti mare incredere in natura, va poate ajuta mai mult decat oricare medic!Succes!
1
14-11-2008, ora 23:33
melaniaaa
Nu este medic/terapeut
melaniaaa
Buna
Sa va povestesc pe scurt ce mi s-a intamplat mie.Acum 2 luni am fost la un control de rutina si am aflat ca am o rana pe col, in urma careia am facut hpv care mi-a iesit pozitiv.Imediat dp doctorul ma programat pt o interventie chirurgicala.Dp cate am inteles eu aceasta interventie consta in luarea unui strat subtire de pe col.
Acum st la 2 sapt dp operatie si dr m-a chemat la control dp 6 saptamani.Astept sa ma duc la control sa vad ce-mi sp.
Intrebarile mele st: am citit pe forum dar nu am vazut pe nimeni ca a facut o operatie, numai tratamente.a mai facut cineva asa ceva???st ffff curioasa, ce s-a intamplat dp?dc s-a "vindecat"?dc tr sa faca si partenerul un hpv????
Problema este ca la hpv mi-au iesit si tulpinile 16, 18, 33, 45 care am auzit ca st cele mai cancerigene.
Problema este ca eu am si imunitatea scazuta.In prezent fac un tratament homeopat si astept sa vad rezultatele referitor la imunitate.
MULTUMESC FRUMOS
0
15-11-2008, ora 11:48
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
pt melaniaaa

nu trebuie sa te panichezi, o intervetie de genul asta am avut si eu dar lamine HPVa fost necancerigen si dupa 2 luni se cicatrizeza asta in cazul in care in rest esti bine...cel putin asta a fost lamine.Trebuie NEAPARAT sa iti gasesti un medic la care sa te duci in continuu si cu care sa faci tratament serios!!!AI MARE GRIJA!!! Trebuie sa te bagi pe imunizare puternic si TREBUIE sa te duci neaparat la medic NU AMANA NICI O CLIPA!! De unde esti?Ce localitate?Partenerul tau sigur are HPV daca ati avut contact sexual neprotejat, ATENTIE ca si el poate avea mari probleme, HPV cancerigen poate duce la cancer si la barbati!! Dupa interventie macar 2 luni nu trebuie sa ai contact sexual DELOC !!! Trebuie mare atentie in general pt HPV este FOARTE CONTAGIOS!!! Vezi si mesajul de mai sus dar in cazul tau radacinile sunt cancerigene, iti doresc mult curaj si sa respecti indicatiile medicului si daca se poate sa fii abstineta cat mai mult timp ca sa nu ti se intample si mai rau!!! Multa sanatate!!!
0
15-11-2008, ora 20:25
melaniaaa
Nu este medic/terapeut
melaniaaa
Am un medic al meu, eu st din pitesti dar interventia am facut-o la bucuresti.
In legatura cu imunitatea cum am sp si mai sus fac un tratament homeopat in prezent, si astept rezultatele.
Am inteles ca si cele naturiste st bune, si ma gandeam sa incerc dupa ce termin prezentul tratament.
In legatura cu partenerul meu sa inteleg ca tr sa faca si el un hpv?banuiesc ca tr sa urmeze si el un tratament?????
Multumesc mult pt raspuns..
0
16-11-2008, ora 18:38
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
Am si eu o intrebare cati ani ai???In cazul in care ce ai tu este cancerigen dupa cum ai scris mai sus, este cred destul de clar ca trebuie sa faca si partenerul tau test. Tratamentul homeopat e pe LOCUL 2, TREBUIE sa faci tratament medicamentos prescris de medic pentru imunitate si care este foarte putenic si dureaza multe luni de zile, cel homeopat da rezultat f greu iar TU NU AI TIMP de asteptat rezultate care s-ar putea sa nu apara iar tu sa te trezesti intr-o situatie care iti poate fi fatala! EVIDENT ca trebuie sa faca si partenerul tau TRATAMENT doar daca vrea sa incheie socotelile pe lumea asta mai repede poate sa nu faca tratament si sa nu se protejeze si sa transmita HPV cancerigen si altor femei care din prea multa incredere s-ar putea sa ajunga la medic prea tarziu!!! In Bucuresti la clinica Medsana este un medic bun, se numeste Tarlea Virginia dar este o persoana dura si foarte la obiect, cred ca te-ar putea ajuta. Preturile sunt destul de piperate dar dumneai este medic oncolog. Informatii despre preturi gasesti pe site-ul Medsana, trebuie sa faci programare cu FOARTE MULT TIMP inainte!! Am avut si eu si inca mai am HPV dar nu este cancerigen si ma lupt cu el de foarte multi ani!!!!! Deci mentionez: multi ani in situatia in care NU am avut contact sexual deloc de cand am aflat!! Sunt de ani sub tratament si vaccinata si tot tacamul si tot nu trece!!! TU TREBUIE SA AI MARE GRIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
16-11-2008, ora 23:11
melaniaaa
Nu este medic/terapeut
melaniaaa
Am 22 ani.Sa inteleg ca nu prea e asa cum credeam eu (adica nu fffoarte grav).
Ok nu conteaza preturile dar sa fie buna sa rezolv ceva.
Dvs ati fost la Dr respectiva??????????????
Si multumesc pt raspunsurii!!!
0
17-11-2008, ora 00:35
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
Ok, da, eu am fost la medicul respectiv dar nefiind cancerigene tulpinile mele, m-am dus la alt medic. Depinde foarte mult cum pui problema cand mergi la dna doctor, ar fi bine sa mearga un parinte cu tine, mam ta sau cineva mai in varsta apropiat tie cu care sa discuti problema, trebuie sa tratezi problema foarte serios!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! O sa reiei testele acolo, sa faci cum iti zice doamna doctor, in cazul in care nu poti comunica cu dumneaei, vorbim atunci, mai sunt forumuri pe net unde iti pot fi recomandati medici buni. La Medsana au laboratorul bun si niste aparate performante si nu ar fi rau sa reusesti sa faci unele investigatii la ei. DIN MOMENT CE TI-AU IESIT TULPINI CANCERIGENE, A CE ITI SUNA TREABA ASTA??Pune mana si documenteaza-te pe net, citeste despre boala ta, afla cat mai multe si nu mai amana nici o clipa, suna la Medsana si fa programare cat mai repede, eu tin pumnii si sper sa te intelegi cu dna doctor. In cazul in care te intreaba cine te-a trimis la ea, spune ca ti-a recomandat-o cineva, niste cunostinte, s-ar putea sa te intrebe asa ceva, am impresia ca tine foarte mult la recomandari. Incearca sa nu mai ai contact cu partenerul tau. HPV se poate face si in gat!! Nota bene!! Ai grija ce mananci, fara carne si grasimi animale, cat mai multe fructe si legume, sa te simti bine in general si sa nu ai stari de depresie sau in general stari negative, aste aduc la imunodepresie foarte repede. Sa faci miscare multa, sa pui sangele in iscare, ai grija la igiena intima, il poti transmite si celor din familia ta, sa te speli f bine cu sapun dupa ce ai avut contact cu zonele intime, sa speli f bine lenjeria intima, poti sa iei pana ajungi la medic CERVUGID, este cel mai bun ovul pt cazuri din astea si nu numai, o cutie are 12 ovule, cate unul in fiecare seara, toata cutia. La medic trebuie sa aungi imediat dupa menstruatie pt recoltare Papanicolau si genotipare HPV- asta inseamna ca iti va preleva de pe col pt a identifica din nou tulpinile, asta cred ca stii...si restul ce iti mai da doctorita..Sper din inima sa te faci bine pt ca esti f tanara si sa ai noroc cu dna doctor. Cu ce mai stiu si te pot ajuta, o sa iti scriu aici, sanatate multa!!!!!!!!!!!!!!!!
0
16-12-2008, ora 12:25
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
melania, cum iti este? ce ai mai facut?nu ai mai postat nimic...
0
17-12-2008, ora 19:00
melaniaaa
Nu este medic/terapeut
melaniaaa
Pt rominabad

Buna

Am fost pe 3 dec la control dp ce am implinit 6 saptamani de la operatie.
Analiza care mi-a luat-o la laborator cand am facut operatia mi-a iesit bine.
Dr a zis ca st bine ca s-a vindecat si rana si m-a chemat peste 6 luni sa mai fac odata hpv si paps.
Mi-a zis ca dc imi iese hpv-ul bine o sa-mi faca vaccinul pt cancer de col.
Eu cred ca am scapat acum sa vedem rezultatul peste 6 luni la hpv.
merci mult
0
20-02-2009, ora 16:11
gabi_justme
Nu este medic/terapeut
gabi_justme
Rominabad...ai recomandat un medic ginecolog din Iasi, Pe d-na Mihaela Grigore.Poate stii si poti sa imi zici si mie cat costa o consultatie, dar si analizele care ti le face in cazul in care ai negi..Multumesc
0
20-02-2009, ora 20:10
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
pt gabi_justme: la dna doctor mihalea grigore am fost acum 4 ani, deja iti dai seama ca au sarit preturile dar pentru vremea respectiva doamna doctor avea preturi bune. iti pot spune cam cat costa acum, dna doctor te consulta iar analizele ti le trimite la laborator.acum nu stiu ce laboratoare sunt in iasi, eu am reluat analizele in bucuresti. oricum sa te vaccinezi, indiferent de ce iti spun medicii!! vaccinul te cam costa, sunt 3 doze- 0, 2, 6 luni, o doza costa anul trecut 500 RON. Consult, genotipare HPV (sa vezi ce numar e si daca e sau nu radacina cancerigena), Papanicolau, secretie...sa ai la tine ceva bani (in bucuresti de ex la o clinica sigura dpdv al laboratorului anul trecut costau toate astea cam in jur de 800 RON). Tu trebuie sa le faci o data si bine!!! Sa nu te zgarcesti si sa nu eziti!! Important e ca virusul sa nu fie cancerigen si dupa aia ai de luat tratament mult timp ca sa scapi! Si sa iei mult naturist!!Daca mai ai cate o intrebare si iti pot raspunde, nici o problema, insa eu iti povestesc din ceea ce mie mi s-a intamplat. Organismele sunt f diferite si reactioneaza diferit!! La mine imunitatea este scazuta si am de luptat. Sanatate si mult curaj! Dna Grigore este o persoana foarte agreabila, te poti duce pt inceput cu un buchet mare si scump de flori, o sa conteze pt imaginea ta si poate pt restu'!!!
0
20-02-2009, ora 20:45
gabi_justme
Nu este medic/terapeut
gabi_justme
Multumesc mult de raspunsuri atat de prompte :) Inca o intrebare..nu stiu sigur daca iti trebuie trimitere dl medicul de familie in cazul in care te duci la o policlinica..laboratoarele cred ca sunt individuale..nu stiu sigur..consultatia trebuie sa fie dl 50 RON in sus banuiesc, dar as dori sa stiu cat costa numai genotiparea HPV, daca stie cineva :)
0
21-02-2009, ora 15:47
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
am scris o gramada si vad ca au postat doar un rand, mda, ma intreb cine se ocupa cu asa ceva? o genotipare anul trecut in aprilie era 390 RON la o clinica particulara din Bucuresti. cu medicii de famile...ma las pagubasa si clinicile de stat...Dna Grigore are cabinet particular dar nu are si laborator!! Analizele sunt trimise la laboratorul cu care colaboreaza. La cele de stat risti!! Poate doar daca ai relatii.Si sunt prompta pt ca stiu ce inseamna HPV si cat poate fi de grav.Si imi place sa ajut mai ales ca trec prin asa ceva. Si destui medici au o atitudine superficiala si platesti din greu. Medicover e bun si cred ca e si in Iasi. Clinicile de stat nu cred ca au laboratoare care sa determine radacinile HVP
0
21-02-2009, ora 15:48
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
a, ba nu, vad ca a aparut tot ce am scris!ok :)
0
06-03-2009, ora 11:44
claudia_grama
Nu este medic/terapeut
claudia_grama
buna, am fost diagnosticata cu displazie cervicala usoara si hpv infect.mi s-a recomandat cervugid ovule si reluarea testulului papanicoalu dupa 4 luni...am insa o intrebare...am inteles ca si partenerul poate avea virusul hpv...el ce tip de analiza trebuie sa faca?la ce doctor sa mearga?...mersi
0
13-03-2009, ora 10:05
my84buterfly
Nu este medic/terapeut
my84buterfly
buna!eu am de ceva ani hpv am mers la diferiti doctori si fiekre e cu tratamentul lui, insa nu prea au dat rezultate pana acuma.cert este ca nu e cancerigen, insa am o mare problema cu partenerul meu (kre a ramas acelasi de cand mia aparut)refuza sa mearga la o consultatie sau sa tina orice fel de trat.crezand daca tin eu e de ajuns:(.eu stiu ca nu e asha insa am obosit sa-mi bat gura si fac tot posibilul sa tin trat.etc.ultimul e pe baza de ulei de catina insa vreau sa zic dupa 3 luni de tart.mam ingrashat cu aproape 10 kg, stiu ca nu-i vina doar a trat.dar nu e 1 oara cand pastilele imi influenteaza aspectul fizic.si totusi faza e ca nu observ nici o schimbare...sa fie din cauza ca el nu tine nimic nici un fel de trat.?
0
13-03-2009, ora 10:18
my84buterfly
Nu este medic/terapeut
my84buterfly
mda am primit e-mail cum ca mi-ar fi raspuns cineva insa nu vad nici un raspuns adresat mie.:(
un idd ceva sa vb.direct cu persoana in cauza se poate pls:)
0
20-03-2009, ora 11:08
nicoleta v
Nu este medic/terapeut
nicoleta v
o analiza de ggenotipare+detectie pcr pe mine ma costat 690 ron,
0
20-03-2009, ora 11:14
nicoleta v
Nu este medic/terapeut
nicoleta v
la rezultat mi-a iesit, , posibil HR-HPV:26, 53, 66, cred ca pentru un rezultat mai bun ar trebui repetat si papanicolaul si testul hpv.nu am ajuns inca la medicul meu ginecolog sa-mi citeasca analiza
0
21-03-2009, ora 11:01
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
1. Va rog mult, care din d-voastra stiti sa imi recomandati un medic ginecolog care sa imi faca un control dupa ce am parcurs urmatoarele etape: cauterizare exterioara a negilor si aplicarea unei creme la interior pentru eventualii negi care ar putea fi localizati acolo. este recomandat insa, un control ginecologic atent pentru a vedea daca sunt si pe col sau nu. daca s-ar putea ca medicul sa aiba un cabinet in zona Iancului, Obor, Muncii, Stefan cel Mare, Victoriei. Nu sunt din Bucuresti si ma descurc si asa destul de greu, dar pe ruta asta a metroului mai cunosc zonele.
2. isoprinosine mi-a fost recomandata in urmatoarele doze: 6 pastile pe zi timp de 10 zile, apoi 10 zile pauza si din nou tratament cu doar doua pastile pe zi timp de trei luni. Este bine asa?
3. in acest interval de tratament cu isoprinosine se pot lua si medicamente homeopate pentru cresterea imunitatii in paralel cu cel medicamentos?
Va multumesc.
0
21-03-2009, ora 11:09
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
am facut testul HPV si este pozitiv, dar nu am facut o analiza genotipare. inainte de a merge la ginecolog as vrea sa fac si o astfel de analiza. Unde as putea sa o fac? Poate stiti vreo clinica tot pe ruta asta de metrou (Gara de nord - Dristro 2), unde sa fac analiza respectiva.
Va multumesc, astept cu foarte mult interes raspunsurile celor care vor sa ma ajute.
0
21-03-2009, ora 11:21
nicoleta v
Nu este medic/terapeut
nicoleta v
eu am fost la clinica matei basarab, este langa udriste, o clinica particulara, ok.Iti trebui trimitere de la medicul ginecolog, ptr genotipare.Iata adresa:str matei basarab 47 tel 0213029434
0
21-03-2009, ora 12:44
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
Va rog, ajutati-ma cu adresa unui cabinet ginecologic din Bucuresti zona Iancului, Obor, Piata Victoriei, unde sa fac un control dupa cauterizare negi. Este urgent de aflat pentru a ma putea programa. Multumesc.
Pentru domnul doctor midorin. Va rog sa imi spuneti cum intrepretati acest rezultat al testului papanicolau:
1. aspectul colului cu leziuni vizibile
2. tip frontiu clasic
3. calitate frontiu satisfacator pentru evaluare
4. celule endocervicale prezente
5. rezultat negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
Va multumesc.
0
24-03-2009, ora 13:48
cleo88
Nu este medic/terapeut
cleo88
am 20 de ani, de un an am si eu prolema asta...de atunci ma chinui, merg regulat la doctor, analize..
am hpv pozitiv si cu risc ridicat, mai am in interior cativa negi micuti care sper sa imi treaca :(
iau isoprinosine 3 luni..plus multe vitamine. (plus 3 ture de advil si zanocin pentru anexita)
la colposcopie acum 2 ani mi-au descoperit o rana pe col, e din nastere, anul trecut au zis ca am anexita
iar acum cand am fost mi-au descoperit o leziune acum iesita, un semn de inceput de cancer (de la acest virus).
mi-au trimis la bucuresti inca o tura de analize (HP scria pe chitanta) si cand vin rezultatele am inteles ca va trebui o mica operatie sa mi-o scoata. am incredere in medicul la care merg, are grija de mine desi am aruncat o groaza de bani.
nu mi-e frica..dar supararea mea cea mai mare e ca de un an de zile nu am mai avut contact sexual, mi-e frica sa nu pun si pe atii in pericol, nu doresc la nimeni chinul prin acre am trecut si trec. fizic nu ar fi problema dar psihic ma demoralizeaza.
e destul de frustrant. mi-am facut acum un prieten si nu stiu daca e o idee prea buna
ce fac? cat mai astept pana pot avea si eu contact sexual?
cum voi putea avea copii? ar insemna sa transmit si sotului virusul? :(
traiesc intr-o deplina neliniste, voi putea duce o viata normala?
0
24-03-2009, ora 16:39
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
pt cleo88

doctor bun, GRIJI REDUSE!!!!!!!!!, rabdare, FARA contact sexual de nici un fel (se transmite si prin sex oral, atentie!! un cancer in gat ar mai lipsi!!), nu se moare daca nu ai vita sexuala!!! se poate mult mai rau !!! da. il poti transmite si partenerului si el poate face cancer exact cum ai putea Doamne fereste avea si tu!!! cu rana din col din nastere nu am mai auzit asa ceva!!! erai moarta pana acuma??!!! sa nea dea medicul care modereaza acest forum o parere ca mi se pare cam prea gogonata!! esti tanara si órganismul lupta DAR MARE ATENTIE in general!!! esti la o varsta cam prea frageda pt asa ceva, pacat!! dar pana nu te faci bine, e mai indicat sa nu iti faci nici un iubit!!! o sa complici foarte tare situatia si te pui in pericol si pe el la fel! nu iti face griji aiurea, iei medicamentele daca ai doctor BUN si CU INIMA IN EL te faci bine!! nu se simt ameliorari, cauti altul!!! SUCCES!!! am HPV de vreo 7 ani, e descoperit e de 4 ani si nu trece desi nu e cancerigen si desi am 30 de ani, sex nu mai e de mult si e ultimul lucru la care ma gandesc! astea sunt BTS-urile! lua-le-ar BOALA!!
0
24-03-2009, ora 18:16
cleo88
Nu este medic/terapeut
cleo88
tin sa rectific, acum vad ce prostie am scris
nu rana, o pata pe col cu care 20% din femei se nasc..provoaca scurgeri multe si ovulele nu ajuta cu nimic..

'dar pana nu te faci bine'...exista si varianta asta, sa ma fac bine? sa scap de virus?

multumesc mult pentru raspuns, sfaturi!
0
25-03-2009, ora 01:08
adina.b
Nu este medic/terapeut
adina.b
"se spune" conform studiilor ca virusul ramane in organism - nu dispare ! dar iti apar condiloame sau papiloame dupa caz sau se manifesta daca imunitatea scade! am vorbit cu persoane care "au avut asa ceva" deci le trecuse, vreo 2 avusesera cu 15 ani in urma (deci eu mai am de asteptat). Medicul dermato mi a zis ca atunci cand nasti (da, poti avea copii cu conditia sa nu fie cancerigen cred!), copilul nu trebuie sa intre in contact cu condiloamele, deci ar fi indicata o cezariana! urarea mea pentru tine: MULTA MULTA INCREDERE CA NU O SA FIE NIMIC IREVERSIBIL! Eu acum iau echinaceea forte de 3 ori pe zi, 5 pastile de spirulina pe zi si 2 pastile de ASTRAGALUS! pe zi ! Este totul naturist ! Echinaceea Forte si ASTRAGALUS (asta din urma este anti-cancerigen, poti sa cauti pe net si sa ii spui medicului despre acest medicament!) le comand de la PROVITA din Brasov, au site, poti sa cauti pe net sa vezi ca au multe medicamente! Momentan ma simt bine, desi am luat niste antibiotic vad ca nu e rau!! Doamne-ajuta!! O sa fie bine, asa am avut si eu emotii si nervi vreo 2 -3 luni cand am aflat ca am HPV, pe urma o sa te linistesti!!! SA IEI SI MULT CERVUGID OVULE!! Asta este iar anti-cancerigen! multa multa incredere!!!! Nu te autoalimenta cu tot felul de idei!! Sa faci miscare, un sport usor si constant sau daca poti mai energic si ai voie, sa faci!!! Sa circule bine sangele si sa te alimentezi bine!!! Sanatate si sa auzim numai de bine!!!!!CURAJ SI RABDARE MULTA!!!!!
1
27-03-2009, ora 20:45
metyana
Nu este medic/terapeut
metyana
buna seara !! Rominabad..vad ca esti foarte activa aici pe forum si mai ales la subiectul asta, si asta ma bucura.Eu am postat aici http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_cat=29&id_sub_cat=142&id_prod=7873 si ti-as fi recunoscatoare daca te-ai putea uita peste postul meu si mi-ai putea da niste sfaturi. multumesc anticipat !!! multa sanatate tuturor
0
29-03-2009, ora 14:05
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
am postat niste comentarii. Va rog sa imi raspundeti si mie.
0
01-04-2009, ora 11:05
rommy
Nu este medic/terapeut
rommy
buna ziua! despre virusul hpv, as vrea cateva informatii.daca prietena mea a contactat de la mine in urma cu 4 ani acest virus, cumva este prea tarziu pentru ameliorarea bolii?analizele nu sunt gata inca.vreau sa stiu daca e prea tarziu si nu cumva ar putea sa fie cancer de col.va rog din tot sufletul sa-mi dati un raspuns. va multumesc mult!si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
76 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •