HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 ..... 111213 Înainte ›
1
24-08-2012, ora 14:15
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna tuturor, pupici michidoo :*

Sianna, virusul hpv nu ne impiedica sa avem copii pentru ca nu se transmite la copii, mai ales daca faci cezariana. Nu-ti mai face griji pentru ca te stresezi degeaba. Lasa organismul sa lupte cu virusul si tie spor la facut copii :D.
1
25-08-2012, ora 02:17
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Buna am si eu o problema, de ceva timp miau aparut in zona genitala niste bubite, dar nus chiar bubite sunt ca niste alunite si am citit pe internet in mai multe locuri ceva de negi genitali, nu stiu ce sa cred daca am chiar asta sau nu, treaba este ca prietenul meu are la baza penisului la fel dar la el sunt ca niste alunite, si fie boala cu transmisie sexuala? daca este asta am si eu o intrebare, am inteles ca se trateaza, dar vreau se stiu daca definitiv sau nu? de moment la medic nu pot ajunge, pt ca miam facut programare si inca nu mi sa spus pe cat o am, stiu ca dureaza vreo 4-5 luni ca sa-mi faca programarea, ce pot face pana cand ajung la medic? va rog ajutati-ma pentru ca sunt cam speriata..
0
25-08-2012, ora 09:02
Sianna
Nu este medic/terapeut
Sianna
Buna! Eu cred ca ar trebui sa te duci la un medic cat mai repede! 4-5 luni pentru o programare si mi se pare mult! Si in plus, mi se pare cam mult sa astepti atat pentru un diagnostic! Daca sunt intradevar negi genitali acestia trebuie "omorati" cat mai repede deoarece ei sunt cei mai contagiosi! Prin negi genitali se ia f f repede HPVIncearca sa-ti faci programari si la alti medici, unii care pot sa te vada mai repede! Eu nu am avut negi genitali, dar din cate m-am documentat eu, ar fi trebuit sa arate ca o conopida mai mica! Cu toate acestea, in momentul cand mi s-a pus diagnosticul de HPV si sotul meu a fost sa-si faca peniscopie, medicul l-a intrebat daca a avut bubite, puncte de grasime sau alunite suspecte pe penis
Eu zic sa te duci la un medic mai repede! In primul rand sa afli ce e cu adevarat acolo. Aceste 4-5 luni de asteptare vor fi pentru tine un chin. Crede-ma ca stiu ce inseamna sa stai stress!
Asta e tot ce iti pot spu e eu! Du-te la medic!
0
25-08-2012, ora 16:57
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Merci pentru sfat Sianna dar eu sunt in spania si aici, cam atat dureaa o programare...nu stiu ce as putea face in cazul acesta?
0
08-09-2012, ora 00:21
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
buna tuturor. am citit pe aici si stiu ca unii dintre voi spuneati la un moment dat ca aveti condiloame. iata ca mi s-a intamplat si mie :((((( stiu ca o sa am de luptat cu aceste veruci, dar as vrea sa stiu daca se confirma ca 70% scapa de infectie in primul an/90% in al doilea an. asa a fost si la voi? sau a mai recidivat? stiu unii spun ca de virus nu scapi, altii ca il elimina organismul in mod natural... adevarul nu il stie nimeni de fapt. pe mine ma intereseaza sa nu mai apara vegetatiile astea oribile.
0
20-09-2012, ora 09:28
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Buna dimineata, dupa cum spuneam mai sus am si eu condiloame, si imi apar foarte repede, are si prietenul meu, el a fost la medicul de familie si la trimis la dermatolog nu la ginecolog, si acolo iau dat o crema (WARTEC) isi da de trei ori pe saptamana si au inceput sa se topeasca toate, numai ca crema este foarte puternica si provoca iritatie cu niste usturimi insuportabile, timp de 2 ani trebuie sa folosim prezervativ pana dispare virusul, eu inca nu am luat crema dar imi este cam frica pt ca am vazut iritatia care o provoaca, cand am sa o folosesc si eu am sa va mai scriu, ceau...
0
20-09-2012, ora 11:29
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Andreea, crema nu provoaca iritatie, ci pur si simplu...arde tot ce prinde in cale. Pentru condiloame asta e tratamentul, dar din pacate e afectata si pielea din jur. De aceea, pentru prietenul tau si pentru tine, cand vei decide sa o folosesti, aveti grija sa dati cu crema DOAR pe condiloame, puneti cu grija cu un betigas din acela de curatat in urechi, eventual protejati pielea din jur cu niste crema (cea de galbenele, de exemplu). Dati cu crema aceea in jur, astfel incat crema Wartec sa nu ajunga pe piele, ci doar pe condilom. De asemenea, dupa fiecarea aplicare a cremei Wartec, folositi ulei de catina sau aceeasi crema de galbenele - au proprietati cicatrizante si ajuta pielea arsa sa se vindece. In plus, catina intareste imunitatea locala, astfel incat sa nu reapara condiloamele sau sa nu apara in alte zone. Deci nu dati doar pe zonele unde sunt condiloame, ci pe toata zona genitala. Ca tratament alternativ, puteti folosi tinctura de tuia, care are acelasi efect ca si crema Wartex, arde condiloamele, dar fiind totusi un tratament naturist, nu are aceeasi putere ca crema Wartec. Iar daca tie ti-e frica sa folosesti crema, poti arde condiloamele cu laserul. E ceva mai scump si nu garanteaza nici acesta ca nu reapar condiloamele, dar e si asta o solutie.
0
21-09-2012, ora 09:25
Andreea21-ZGZ
Nu este medic/terapeut
Andreea21-ZGZ
Buna, nu am de ce sa folosesc inca laserur pentru ca nu am foarte foarte multe, dar vreau sa incerc crema chiar daca imi este un pic de frica, prietenul meu de cand sia dat cu crema nu mai are atatea, pt ca sau topit in mare parte, numai ca are niste usturimi ingrozitoare.
1
27-10-2012, ora 22:06
oanapgm
Nu este medic/terapeut
oanapgm
Buna! Am citit toate comentariile voastre si as vrea daca stiti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. In urma cu un an si jumatate am facut colposcopie, genotipare, biopsie si a reiesit ca nu am HPV, desi aveam o rana pe col. Rana am cauterizat-o, iar HPV-ul a iesit pozitiv. Doctorita de la Filantropia mi-a spus ca rana ar fi fost favorizata de HPV dar ca eu l-am eliminat intre timp. De atunci, m-am tratat si n-am mai facut nimic in sensul asta. In urma cu o saptamana am fost la un nou control ginecologic si supriza...mi s-a spus ca am neg in vagin, favorizati de HPV. Ce-i drept, am un alt partener sexual de 6 luni care facuse toate analizele si nu avea nimic suspect. Intrebarile mele sunt urmatoarele...cum arata acesti negi...deoarece am observat unele formatiuni suspicioase pe clitoris. Mai exact sunt trei crescaturi de carne inalte si ascutite, una langa alta. E posibil sa fie negi, ca cei din interiorul vaginului? Si inca ceva... exista posibilitatea ca negii astia sa fie provocati de altceva si nu de HPV?
0
31-10-2012, ora 16:10
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
@oanapgm e posibil, negii sunt dati de HPV. mai este o afectiune destul de rara numita vestibular papilomatosis care seamana cu negii. in stadiile incipiente negii pot sa semene si cu molluscum.
voi stiati ca in momentul asta se fabrica un vaccin care trateaza hpv, tulpinile 16, 18, dar si cele care dau condiloame? a ajuns deja in faza a 2-a si rezultatele sunt promitatoare. uitati aici link-ul http://www.foxnews.com/health/2012/10/11/new-vaccine-could-help-women-who-already-have-hpv/ vaccinul se numeste syncon. sper sa il scoata pe piata cat mai repede.
1
02-11-2012, ora 17:34
bianca_anidora
Nu este medic/terapeut
bianca_anidora
a scapat cineva definitiv de acest virus??? sunt si eu diagnosticata cu acest virus...si pur si simplu sunt la pamant cu moralul..simt ca numai rezist...am folosit condyline au trecut..dar au aparut altie condiloame in alte zone..nu stiu ce sa mai fac..:(
0
04-11-2012, ora 12:48
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
bianca si eu sunt la fel, simt ca nu mai pot. am bagat multi bani in tratament, mai ales medicamente, si acum, dupa 2 luni de chin, o iau de la 0, pentru ca au reaparut in acelasi loc. am renuntat sa mai iau isoprinosine pentru ca nu era bun de nimic, sau poate ca era, in sensul ca negii apareau mai lent. condylinul si-a facut efectul doar pe moment. in 2 zile reapareau. o sa folosesc crema aldara sa vedem. si eu m-am saturat de problema asta. asa cum am scris intr-o postare mai sus, cica se fabrica un vaccin care trateaza hpv-ul, dar o sa mai dureze cativa ani pana il scot pe piata asta in caz ca e bun.
nu se stie daca virusul se vindeca sau ramane in organism, unii spun ca da altii ca nu, dar nu exista dovezi nici intr-un sens nici intr-un altul.
0
05-11-2012, ora 20:39
oanapgm
Nu este medic/terapeut
oanapgm
Da, e bine de stiut! Oricum, am dat peste o doctorita care mi-a dat un tratament pentru candida si mi-a spus ca s-ar putea sa nu-mi foloseasca la nimic din moment ce am HPV. In plus mi-a mai spus ca s-ar putea sa am trei virusuri diferite care duc la cancer. In fine, bine ca am fost informata si nu m-am speriat de vorbele ei. Nu trebuie sa va fie frica...eu inca nu am facut genotiparea dar o voi face in scurt timp si eu si prietenul meu. E important sa aveti langa voi o persoana care sa va inteleaga si cu care sa faceti tratamentul in liniste. Eu voi merge la un alt medic pentru o noua consultatie si noi analize! Va tin la curent cu patateniile de pe la medici!
1
15-11-2012, ora 17:27
bianca_anidora
Nu este medic/terapeut
bianca_anidora
Rodia...eu pentru imunitate iau capsule de echinaceea...inca nu stiu ce sa spun despre ea..abia de 3 saptamani iau echinaceea.da..m'am saturat sa traiesc cu aceasta povara...mai ales ca eu am interni..si nici pana acu nu i'am ars cu condilyne..doctorita a spus sa ii mai las sa creasca..
0
23-12-2012, ora 23:16
AddaM
Nu este medic/terapeut
AddaM
Buna!Am avut si eu condiloame(vulvare, perienale si perianale) si mi-au fost inlaturate cu acul diatermic si diatermie(sper ca nu am gresit)...acum am atat dureri cat si usturimi...si pe langa asta si mancarimi insotite de un lichid alb, ceea ce ma face sa cred ca e candida...e oribil, !!!cel putin un condilom, era foarte mare, iar acum rana e pe masura...as vrea sa se inchida mai repede pentru ca niciuna nu ma deranjeaza cum o face rana aia.ce as putea pune...pot pune iod?rana e destul de aproape de clitoris si trebuie sa recunosc ca mi-e cam frica...dar vreau sa scap o data de asta.eu am facut interventia in italia, iar aici medicii nu mi-au dat prea multe explicatii, nu mi-au zis ce ar trebui sa fac, nimic!sunt foarte debusolata, e prima data cand ma confrunt cu probleme ginecologice si ceea ce am citit pe net ma cam sperie.ma poate ajuta cineva cu un sfat?multumesc mult!
0
05-01-2013, ora 20:27
Eva Pop
Nu este medic/terapeut
Eva Pop
Buna.
In 2005 am aflat ca am si eu hp. Nu am facut atunci genotipare caci nu mi-a zis medicul si desi la colposcopie aveam rana mi-a dat diverse ovule si nu a intervenit mai mult.
La 3 ani dupa am nascut un copilas minunat pe care il iubim mult.
Am uitat sa precizez ca sunt casatorita de 11 ani, nuj mi-am inselat sotul, insa am avut 2 parteneri inainte de el, medicul spune ca am acest virus de mult si nu s-a manifestat.Poate chiar de la mama prin nastere, ea avand histeroctomie totala.. din pacate...
La un an dupa nastere am facur ERAD cu alt medic, urmat de tratament.Iata ca la 2 ani hpv este din nou pozitiv si stiu si tulpina..51.Pap a iesit ASCUS, colposcopia in mare ok...discreta zona aceto. Am facut vaccin hpv, silgard, tratament cu isoprinosine 5 pastile pe zi 3 luni si cervucid vaginal 12 ovule pe luna, 3 luni.
Acum astept o noua colposcopie, un nou pap...sa vedem ce ma asteapta.
Mi s-a recomandat si Aldara in interior, dupa ce vedem rezultatele acestea si sincer imi e tare frica.am auzit ca este groaznic tratamentul si ca nu multe femei l-au suportat. aici ma tem si mai tare...

De virus nu se scapa, apare cand nu te astepti, eu am fost dupa o perioada in care am lucrat mult, am mancat dezechilibat, nervi etc

Sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu fac cancer si sa imi pot creste copilasul, caci este atat de micut...
0
18-05-2013, ora 11:43
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
crissm, mai esti prin zona? Am ceva vesti, si bune si rele, si m-am gandit sa-ti spun si tie.

Dupa mai bine de 1 an in care nu am mai facut vreun control, am decis in final sa fac un set complet de analize: genotiparea HPV, Pap si culturi pe col. Genotiparea vine la 4 ani de la infectarea cu tulpina 55 (risc scazut) si a iesit asa cum speram: negativa! Bine, exprimarea este "HPV nedetectabil" si stiu ca virusul nu dispare din organism, dar momentan se pare ca sistemul imunitar il tine sub control.

Vestea proasta e ca Pap-ul a iesit prost, respectiv LSIL :( Nu ma asteptam la asta, mai ales cu HPV-ul negativizat. Am mai avut ASCUS dupa infectarea cu HPV, dar s-a rezolvat cu tratament. Acum o sa merg in iunie la colposcopie si vedem ce spune doctorita. As prefera tratament si repetarea Pap-ului. Dar s-ar putea sa vrea sa faca biopsie. Oricum, sper sa n-ajung la cauterizare sau conizatie.
0
18-06-2013, ora 03:35
Ariadne153
Nu este medic/terapeut
Ariadne153
Buna.
Am 20 de ani si de o luna ma confrunt cu condiloamele genitale. Am o relatie stabila de 5 ani cu singurul meu partener sexual si desi aceasta afectiune se incadreaza in categoria BTS, am aflat ca te poti pricopsi cu aceste "minunatii" si prin alte metode. In momentul de fata am scapat de acest chin dar inca nu sunt tratata complet si trebuie sa ma tin de medicamente pana la sfarsitul lunii(inca am cicatrici in zona unde au fost condiloamele si cativa negi micuti, abia vizibili) La mine aceste condiloame sau manifestat destul de violent afectand portiuni foarte mari.. Am mers la ginecolog si mi a recomandat urmatoarele:
1. se spala zona genitala cu ceai de pelin in care este dizolvat un pliculet de femigin B- prafuri pt uz vaginal, sunt in jur de 10 lei, 10 plicuri_(dimineata si seara)
2. Se aplica condilynne o data pe zi! (seara, dupa spalaturile cu ceai, se lasa sa se usuce zona dupa care se aplica cu grija solutia doar pe condiloame, pe pielea sanatoasa provoacand arsuri).
3. dupa o ora, se aplica lomexin crema(tot seara. de doua ori pe zi sunt doar spalaturile!)
4. Pe langa acestea am inceput o cura de tinctura de echinaceea. Se dizolva o lingurita in 100 ml de apa si se ia de 3 ori pe zi pe stomacul gol. Am renuntat la cola si chipsuri si alte alimente nesanatoase si am ales sa consum mai multe fructe si legume si mancare gatita acasa. Tin sa mentionez ca NU SUNT FUMATOARE!
Stiu cum e sa treci prin acest chin si in tot acest timp am citit tot ce se poate citi despre aceasta afectiune insa nimic nu mi a fost prea folositor. Sper ca aceste informatii sa va ajute si sa va faceti bine cat mai repede!

Nu uitati, vindecarea depinde si de organismul persoanei infectate, de varsta si de regimul alimentar.
Multa multa sanatate va doresc!
0
02-08-2013, ora 20:36
fairyfootsteps
Nu este medic/terapeut
fairyfootsteps
Am 25 de ani si in luna martie am fost diagnosticata cu HPV si o rana pe col, PAP a iesit de tipu II spre III. Am luat tratament 3 cure cu Cervugid si Isoprinosine. Acum am refacut iar testul si a iesit de tipul III cu aceeasi infectie HPV. Mi s-a spus de catre asistenta care mai era la cabinent in momentul in care am luat rezultatul ca PAP a iesit de tipul III doar din cauza infectiei cu HPV si cel mai promabil nu s-a vindecat dupa tratamentul cu Cervugid si Isoprinosine din cauza unui sistem imunitar scazut. Nici acum si nici prima data nu mi s-au recomandat alte investigatii in ceea ce priveste HPV si stabilirea tipului. Nu am condiloame/negi in zona genitala si nici altundeva pe corp. Am inceput sa iau pastura, vit. C si echinaceea pt sistemul imunitar.

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Are cineva rocamandari si indicatii? Orice mi-ar fi de mare ajutor...pot sa spun ca sunt cumva cu nervii la pamant.

Multumesc!
0
02-08-2013, ora 22:45
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@fairyfootsteps In primul rand, fara panica. Nu rezolvi nimic daca te panichezi. Ba mai mult, sistemul imunitar e afectat de starea emotionala si s-ar putea ca tocmai panica sa impiedice vindecarea.

In al doilea rand, ai facut genotiparea HPV sau diagnosticul s-a pus doar pe baza PAP? Oricum, de vreme ce s-a diagnosticat rana pe col (banuuiesc ca ai facut colposcopie), nu prea te intereseaza ce tulpina/i ai. Daca aflii ca e una cu risc crescut, o sa intri si mai rau in panica si tot n-o sa te faci bine.

In al treilea rand, modul cum te referi la rezultatele PAP ma fac sa cred ca doctorita ta e un pic cam invechita. S-a trecut de ceva timp la alt sistem: ASCUS - LSIL - HSIL. Ai auzit vreunul dintre acesti termeni de la doctorita sau asistenta? Daca zici ca esti pe la II - III, probabil ca e vorba de LSIL, care nu este o chestiune care sa te ingrijoreze foarte tare. Majoritatea femeilor au HPV, iar majoritatea femeilor cu HPV au avut rezultatul asta la PAP. La cele mai multe s-a rezolvat cu timpul (cu sau fara tratament). La tine conteaza si ce se vede pe col, cum arata rana, asa ca iti recomand sa mergi la un medic care are specializarea asta si veti stabili impreuna daca e cazul sa faca o interventie minora (cauterizare, vaporizare laser). Ai grija cu conizatia si nu o accepta fara sa te asiguri ca e intr-adevar necesara.
0
02-08-2013, ora 23:06
fairyfootsteps
Nu este medic/terapeut
fairyfootsteps
Multumesc de raspuns. Pe buletinul de analiza apar bifate LSIL /CIN 1 si HPV/CIN 1. Doctorita nu mi-a recomandat colposcopie nici martie cand mi-a descoperit rana, insa ce mi-a spus acum ca e mai mica (nu stiu ce sa cred aici..chiar poate sa tina ea minte marimea ranii MELE?cand ea vede atatea in fiecare zi...). La fel nici de genotipare nu a pomenit nimic. Cauterizarea a exclus-o din start pt ca nu am copii. In ceea ce priveste rana mi-a sugerat sa nu mai folosesc O.B, ceea ce nici nu am mai facut din martie.

Azi cand mi-am luat rezultatul analizelor, doctorita nu a fost la cabinet sa pot discuta cu ea mai multe. Dar am de gand sa o caut si eventual sa cer eu o colposcopie, pt linistea mea. Mi s-a transmis sa repet PAPdupa 15 sept.

De maine incep tratament cu Pharmatex si Polyginax, si am de gand sa intrerup AC Yasmin care le luam pt ovare micropolichistice pt ca am inteles ca scad imunitatea.

Iar in ceea ce priveste gandurile si stresul incerc sa le diminuez pe cat posibil...
0
03-08-2013, ora 00:25
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Nu-ti mai face atatea problme. Toate femeile au la un moment dat in viata LSIL. Poate nici nu e HPV, poate e o infectie / inflamatie. Ai facut si culturile pe col, setul complet de analize pentru BTS?

Sfaturile mele sunt in felul urmator:

1. Genotiparea HPV poti sa o faci pentru (ne)linistea ta. Pentru doctori e mai putin relevant, ei trateaza rana asa cum o tratau si inainte sa se descopere virusul HPV si ca acesta provoaca rani pe col. Dar sa stii ca poate fi si o rana din nastere, si aceea nu mai are legatura cu HPV-ul, decat daca pe fondul acestei rani existente s-a facut infectarea cu HPV.

2. Colposcopia e obligatorie la un PAP LSIL. Numai asa se poate pune diagnosticul si stabili un tratament. Daca doctorita ta nu a considerat necesar sa o faca, eu in locul tau m-as gandi serios sa o schimb.

3. De unde legatura intre cauterizare si copii? Poate e o confuzie cu conizatia, care intr-adevar afecteaza sansele de a tine o sarcina, dar se rezolva si asta cu cerclaj.

4. Faci foarte bine ca renunti la AC. Iti pot spune cu siguranta ca ti-au cam distrus sistemul imunitar. Stiu ca e greu cu ovarele micropolichistice, dar iti spun si eu ce mi-a spus un doctor destept: problema o sa se rezolve de la sine atunci cand o sa te linistesti din punct de vedere emotional si psihic.

5. In cazul LSIL, PAP se repeta la 6 luni si intre timp se face ceva tratament (eu am primit tot Polyginax si am incredere maxima in doctorita mea). Nu stiu care-i treaba cu Pharmatex - asta e un spermicid, nu are cum sa constituie tratament pentru rana pe col. Iar daca il folosesti ca mijloc de contraceptie pentru ca nu mai iei AC, nu mi se pare cea mai inspirata idee.

In ceea ce priveste starea ta psihica, tu te-ai informat macar in legatura cu ce inseamna LSIL? Si nu ma refer la citit povestile de pe forumuri unde toata lumea da sfaturi babesti. Incearca site-urile straine si ai sa vezi cat de obiectiv e prezentata informatia. Iar din ce scrie acolo e echivalentul cu a avea o vanataie, in conditiile in care tu crezi ca ai deja cangrena :) Deci linisteste-te, relaxeaza-te, fa-ti tratamentul si nu te mai gandi la HPV (pe care nici nu stii daca-l ai). Nu se moare din asta, atata timp cat iti faci controalele regulat (neaparat, la un medic de incredere).
0
03-08-2013, ora 09:59
fairyfootsteps
Nu este medic/terapeut
fairyfootsteps
Cred ca m-ai convins sa-mi schimb doctorul...
Cred ca mi s-a facut si cultura pe col (nu stiu daca e chiar completa). Asa-mi apar pe rezultate:

Bacili Doderlein + (cu cat sunt mai multi cu atat mai bine, atat stiu)
Citoliza +
Coci (+)
Gardnerella nimic bifat
Actimomicete nimic bifat
Trichomonas nimic bifat
Candida albicans nimic bifat
Virus herpes simplex nimic bifat

Am reusit sa descifrez cat de cat si scrisul de mana al persoanei care a analizat lama, un fel de concluzie: "C III inflamator cronic, fond citoplatic (?) intens HPV, aspecte de cervicita virala, fara a fi exclusa o leziune de risc scazut"...rezultatul pare destul de categoric HPV. :(

Am citit si eu prospectul pt Pharmatex si am vazut ca e contraceptiv local si ma intrebam la ce ma ajuta. Acum o sa ma tin de tratament, o sa lucrez la imunitate si analizele si restul investigatiilor o sa le refac la un alt medic.

M-am documentat cat am putut si cat am avut eu putere de intelegere in ceea ce priveste HPV, am vazut ca multe femei au avut si au trecut peste, s-au tratat, dar asa sunt eu, o fire tare prapastioasa. O sa incerc sa tin capul sus si sa fiu mai optimista.
0
03-08-2013, ora 12:48
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Daca esti din Bucuresti, pentru PAP si genotipare (daca decizi sa o faci), mergi la Micomi sau Sanador. O sa ai buletine de analiza corecte si detaliate, in niciun caz scrise de mana. Colposcopia la dr Gabriela Dinca, de la Sanador.
0
12-02-2014, ora 22:29
iSirocco
Nu este medic/terapeut
iSirocco
Si eu am HPV si am mai dat cateva sfaturi si am sa scriu si aici :D eu tot 22 ani am :D.Orice ai face nu te rade jos ca o sa se extinda. Foloseste o masina de ras si sa te faci cu o marime de peste 10 mm :D astfel incat sa nu ataci pielea :D Nu stiu cum este la tine dar la mine sunt niste pete rosii pe sub piele.la inceput a fost intr-un singur lor si au si aparut niste bubite mici( ca un fel de negi genitali) asa i-a descris medicul meu dermatolog :D Mi-a recomandat isoprinosine, am luat o cutie adica 50 de pastilute si luam cate 3/zi pana le-am terminat ! Dupa cateva zila s-a simtit la mine imediat efectul si au disparut negii iar acele pete si-au mai pierdut din acea culoare vie de rosu.Dupa ce am terminat cutia nu am mai folosit isoprinosine + nik altceva dar a fost o mare greseala pt ca virusul inca era activ pe sub piele numai ca a stagnat iar in 11-12 luni s-a extins mai mult dar bineintles tot in zona genitala adik zona pubiana si umpic intre picioare :D dar fara aparitia bubitelor ! Acum am facut grseala sa ma rad si am realizat ca virusul vrea sa isi faca aparitia din nou sub forma de bubite si a inceput sa se simta usor un miros anume.( acel miros il aveam la inceput pana sa iau isoprinosine) In fine. acum m-am documentat la maxim pe internet si am decis sa cumpar din nou isoprinosine de data asta 4 cutii adica in total 200 pastilute si le iau in felul urmator : - 2 dim/2 pranz/2 seara + alte 2 pastilute cu Echinacea (incearca de la hofigal am auzit ca sunt mai bune ) eu folosesc de la natures bounty si a costat 40 lei si sunt 100 pastilute in tub. Asa si iau 6 isoprinosine/zi + 2 echinacea timp de 5 zile fac pauza 2 zile iar mai iau 5 zile.apoi 20 de zile o sa iau numai cele cu echinacea si repet acest tratament timp de 3 luni.Pe langa asta am facut zilele astea o mica investigatie si am mai dat de produsele astea iar dupa spusele multor persoane par a fi benefice. Ceai de Maru Lupului - costa 15 lei o nik toata si de Alcolatura de Tuia costa 13 lei(cautale pe internet si citestele prospectul si vei vedea pt ce sunt indicate).Am sa le cumpar saptamana asta si incep sa le folosesc si o sa mai iau zilnic Ulei de catina + miere (cateva picaturi de ulei amestecat cu miere ) dimineata pe nemancatea pt a creste imunitatea. Tin sa adaug ca timp de un an nu am racit si nu am avut parte de alte boli de cand am folosit isoprinosine( eu unu zic ca la mine are efect nu stiu despre altcineva, pt ca tine si de organism si de ce tip de HPV ai u).In rest nu trebuie sa iti faci griji, mananca cat mai sanatos si fa mult sport si pastreazate psihic puternic caci numai asa poti scapa de virus, il elimini cu ajutorul imunitatii :D Nu face sex nici macar protejat ca tot se da si apoi e aiurea eu unu ma simt aiurea daca i-as da cuiva :D Acest virus HPV se trece mult mai repede la barbati decat la femei sau la barbati se trece iar la unele femei nu si in cele mai bune cazuri se trece si la ele dar mai greu.Am rupt internetul cautand informatii si leacuri pt asa ceva si eu zic ca este posibil pt oricine sa scape de virus.Cat despre acele bubite(formatiune de bubite) sunt mici rosii/rozalii cu un lichid in ele, iar cand incep sa se treaca in urma unui medicament ori trec de la sine cea ce nu prea cred se inchid la culoare umpic si se desumfla semn ca incep sa dispara.Am mai citit la cineva ca la inceput nu stia ce sa foloseasca si si-a dat cu otet de mere si i-au disparut bubitele dar apoi iar au aparut si a zis ca nu poate folosii la infinit otet pt ca-i ataca pielea.Nu stiu ce ai u sau la ce medic ai fost dar al meu a fost unu optimist mai degraba sigur pe meseria lui si mi-a zis ca sa nu imi fac griji ca v-or trece peste 1 an si crede-ma ca ma ajuta mult asta, faptul ca nu mia spsus nik sa ma sperie, pt ca si gandirea + reactia ta conteaza mult si are efect asupra corpului tau :D Bafta si insanatosire grabnica ( dau mai peste tot acest post cu copy paste sperand ca ajut mai multi sa inteleaga si cum sa combata HPV-ul) Multumesc ca ati citit
0
21-11-2014, ora 08:46
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Am fost la ginecologie si dupa 2 luni mi-a aparut la incheietura piciorului la stinchi si la 5 cm langa vula ca un punct gri maroniu. Cel de la incheitura daca transpir sau se mai freaca de la chiloti ma mananca destul de tare. Ma intreb de ce nu sunt la ginecologie valve de unica folosinta. Cam prea mare acest procent de peste 80% persoane infestate cu HPV.Eu am ajuns la concluzia ca multe din aceste cazuri pleaca tocmai din cauza proastei sterilizari ale ustensilelor folosite. De exemplu la mine nu se justifica o astfel de problema. de 30 de ani suntem imprereuna si eu si sotul nu am avut alte relatii nici inainte nici dupa, amandoi am fost virgini.Cine rapunde pentru trauma psihica si fizica?Ca sa nu mai vorbesc de restul.
2
19-07-2017, ora 05:37
CrrysstynnaNou
Nu este medic/terapeut
CrrysstynnaNou
Salutare fetelor,
Acum aproximativ 7 ani scriam aici pe forum cum ca si fi suspecta de HPV dar din cauza unor probleme financiare nu am reusit a face genotiparea HPV... si asimptomatic fiind virusul si intalnind multi medici incompetenti nu am mai facut niciun fel de tratament.
Acum, la 2 ani dupa descoperirea unui hpv pozitiv tulpina 16, intr-un final, cred eu, am descoperit un medic care pare a stii cu ce se ocupa ( dar nu ma pronunt pana la proba contrarie).
Sunt programata la un ERAD marti, intr-o saptamana. Lucrurile par a fi destul de grave...desi medicii sunt rezervati in a face speculatii. Am uitat sa mentionez ca am chisturi ovariene (diametru 4-5 cm) plus fibrom uterin...deci mai pe romaneste "toate bubele rele pe curul babii mele".
Scriu aici pentru a incuraja toate fetele si femeile sa se duca la un control si sa nu se mai culce pe o ureche. Aveam 19 cand am aflat ca sunt suspecta de hpv dar nu am facut nimic.
Acum am 26 si sunt la un pas de...ceva mai rau.
Nu stati, luati atitudine!

@exipi Chiar daca am vazut mesajul tau acum, dupa 7 ani, iti multumesc din suflet pentru incurajari.

Multa sanatate fetelor ;)
0
11-05-2018, ora 11:44
Catalina199
Nu este medic/terapeut
Catalina199
Buna ziua, am avut astazi o vizita la medicul ginecolog in urma observarii unei crestere ce semana cu un neg in zona genitala.
Mi s-a spus ca cel mai probabil este vorba de condiolom a virusului HPV. As avea cateva nelamuriri in aceasta privinta:
1. Am partener sexual stabil cu care am avut relatii sexuale pana sa observ aceasta crestere. Actul sexual a fost protejat prin folositea unui prezervativ dar zona intima in care am cresterea specifica nu era protejata. Cat de expusa este aceasta persoana? Ce ar trebui sa recomand acestei persoane? Ar trebuie sa fac full-disclosure acestei persoane?
2. Am primit tratament cu CONDYLINE cu administrare locala dimineata si seara, o zi da si o zi pauza. In timul in care am condioloamul ar trebui sa incetez orice contact sexual pentru a nu-mi compromite partenerul mai mult? Dna doctor mi-a raspuns a nu trebuie sa iau nici o alta precautie... ceea ce contrazice majoritatea articolelor disponibile pe acest subiect.

Sunt un pic confuza de aceasta situatie si as dori sa iau cele mai bune decizii ptr partenerul meu mai ales, asa ca va rog sa ma sfatuiti in aceasta privinta si de asemenea orice alt sfat in aceasta tema imi va prinde bine.


Multumesc mult pentru ajutor si sustinere
0
25-05-2018, ora 16:32
elena ionela
Nu este medic/terapeut
elena ionela
Buna ziua!acum 6 luni am fct un PAP...unde a reieșit ca am virusul hpv.rezultatele testului..LISL (CNI1) CU ATIPII HPV.am fct tratament, acum o saptamana sms fct iarasi PAP.ul dar si testul HPV.rezultat PAP este urma.LILS (CIN1) FARA ATIPII HPV.iar test hpv...e de tip 66 si 39...e atat de grav?multumesc



Ps:sa mi sa spuna exact ce riscuri aduc aceste doua tipuri!
0
25-05-2018, ora 16:50
elena ionela
Nu este medic/terapeut
elena ionela
Am uitat sa mentionez ca intre cele doua PAP.uri am fct colposcopie..unde totul a iesit fff bn...uter curat, îngrijit!
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 ..... 111213 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •