HPV - sfaturi

362 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›
0
01-08-2009, ora 22:05
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna Furni,
eu am facut acum o luna testul si nu a durut. esti mult prea speriata si nu ai de ce. O sa simti o intepatura si atat si s-ar putea sa ai crampe dupa. Unele femei pot sangera dupa, dar nu a fost si cazul meu. Poti avea copii, n-are nicio legatura, unde ai citit ca nu mai poti avea copii? Iti doresc mult succes si incearca sa nu te mai panichezi deoarece nu-ti face bine, trebuie sa fii cat mai calma ca sa ai putere sa-ti rezolvi problema. Orice stres si orice neliniste iti afecteaza organismul. Si eu trec prin ceva asemanator si am fost foarte speriata si inca mai sunt dar incerc sa ma calmez, sa gandesc pozitiv. Ce pot sa spun este sa-ti intrebi doctorul ori de cate ori ai vreo nelamurire. Pe net gasesti informatii bune dar si informatii care te sperie si te dezechilibreaza. Asa ca cel mai bine intreaba medicul. Succes!!!
0
12-08-2009, ora 15:26
elmiplant
Nu este medic/terapeut
elmiplant
Buna ziua !
Am si eu o intrebare : dupa electrocauterizare, cu ce se curata acele mici rani ramase, cu alcool iodat sau cu betadina ? nu e cumva mai bine cu betadina solutie ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !
0
12-08-2009, ora 15:44
elmiplant
Nu este medic/terapeut
elmiplant
Inca o intrebare: trebuie sa fim la zi cu vaccinul antitetanic ?
0
12-08-2009, ora 15:55
Furni
Nu este medic/terapeut
Furni
Hy
M-am gandit sa repet papanicolau ca sa fiu sigura de rezultat.Nu-mi convine sa arunc si niste bani degeaba doar pt k tesul a fost eronat.Intre timp sper sa imi fac mai mult curaj...multumesc pentru raspuns
0
19-08-2009, ora 21:15
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Domnule doctor va rog mult de tot sa-mi spuneti daca exista vre-o legatura intre infectiile virale si microbiene in aparatul genital si cancerul la san, multumesc anticipat.
0
19-08-2009, ora 21:23
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
As dori sa stiu daca BTS-urile pot provoca la distanta cancer la san.
0
26-08-2009, ora 02:10
anonim1111
Nu este medic/terapeut
anonim1111
MAI FETELOR CITITI CU ATENTIE CE SCRIU!
AM AVUT HPV CONFIRMAT, 3 TULPINI, APROX 30 DE CONDILOAME, AM FOST TERMINATA CATEVA LUNI, M AM INDOPAT CU FRUCTE, LEGUME, TOT FELUL DE PASTILE PENTRU IMUNITATE SI TOT FELUL DE LEACURI BABESTI! iN TOT ACEST TIMP MA GANDEAM SA FAC VACCINUL SAU NU? TOATA LUMEA STIE CA UN VACCIN DUPA INFECTARE ESTE NUL DAR EU NEAVAND TULPINILE CU RISC INALT M AM GANDIT CA POATE AR FI BINE DACA M AS PROTEJA MACAR DE CANCER, DACA DE CONDILOAME NU PUTEAM!
AM AVUT TOT FELUL DE INDOIELI PT CA TOTI SCRIU NUMAI TAMPENII PE NET, TOTI SE CRED DESTEPTI SI II CRED PE AIA CARE AU INVESTIT MULT TIMP SI MULTI BANI IN VACCIN IDIOTI.IN FINE.
VREAU SA VA SPUN CA AM FACUT PRIMA DOZA DE VACCIN DUPA APROXIMATIV 3 LUNI DE CAND IMI APARUSE PRIMUL CONDILOM, SI MAI VREAU SA SPUN CA VACCINUL CARE L AM FACUT NU AVEA TRECUT IN PROSPECT CA AR ACTIONA SI PE TULPINILE CARE LE AVEAM EU!!!
DUPA O LUNA DE LA PRIMA DOZA MI AU DISPARUT PUR SI SIMPLU TOATE CONDILOAMELE!! CE TI MAI TREBUIE LASERE SI ALIFII !!!!
CAND AM FOST LA A 2 DOZA DE VACCIN DR MELE NU I VENEA SA CREADA.A ZIS CA VACCINUL POATE DA IMUNITATE INCRUCISATA SI PE ALTE TULPINI SI CA EU ERAM INFECTATA DE PUTIN TIMP!!
ASA CA TOTUSI SFATUL MEU E SA L FACETI DACA AVETI 1500 DE RON CA MERITA!
NU VA SPERIATI DE EFECTE ADVERSE POSIBILE UNUL LA UN MILION, SPERIATI VA MAI BINE DE CANCER SI DE CONDILOAME!
NU AM NICI UN INTERES SA PROMOVEZ VACCINUL SI TOT CE AM SCRIS ESTE PURUL ADEVAR!
VA DORESC BAFTA SI CURAJ!
0
29-09-2009, ora 23:39
lady_v
Nu este medic/terapeut
lady_v
buna seara..as avea si eu o intrebare... tratamentul cu condyline se face numai dupa o vizita la un medic?stiu ca trebuie facut un examen pt a identifica tulpina/ tulpinile cu care sunt infectata..dar deocamdata nu imi permit aceasta vizita la medic :(
1
01-10-2009, ora 00:32
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna Lady,

cel mai bine ar fi sa te duci la medic. Nu prea ai dat detalii. sa inteleg ca ai negi/ condiloame? Ai fost pana acum la medic sau de unde sti de condyline? ai citit pe internet?
Daca ai negi, probabil ar fi bine sa se uite un medic ca sa-ti spuna exact unde se afla, ce sa faci si in primul rand sa-ti spuna exact cum trebuie sa aplici condyline. Abia dupa ce te vede un doctor, iti face testul papanicolau si te trimite sa faci testul pt a identifica tulpina. Eu asa am facut. Papanicolau cred ca e in jur de 50 ron, testul pentru stabilirea tulpinei este scump, costa in jur de 400 ron, depinde unde-l faci. Iar o consultatie la doctor, daca te duci la o clinica particulara costa 80 ron iar daca te duci la un spital de stat, am vazut ca scria ca o consultatie costa 50 ron. Imi pare rau ca n-ai bani, insa ma gandesc ca cel mai bine ar fi sa astepti pana ai bani decat sa faci ceva de una singura.Ai putea sa te duci la un centru de planning familiar, ca doar de-asta exista aceste centre pentru a ne ajuta. Nu te lasa pagubasa. E cel mai sigur sa te vada un doctor. Mult succes!!!
0
01-10-2009, ora 00:40
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
LADY,

mi-a mai venit o idee. De ce nu ceri o trimitere de la medicul tau de familie. Asa te poti duce la orice spital vrei. Eu am fost la Cantacuzino, un spital undeva pe blvd Dacia. Am fost mai demult si la Filantropia. Peste tot au fost ok. Pana la urma tu trebuie sa-ti vezi interesul, sa-ti faci curaj, ia-ti trimitere si du-te la un doctor.
0
01-10-2009, ora 00:54
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
LADY,

uite am gasit pe alt forum al unei doctorite Evelyn Cristescu unde scrie ca ofera consultatii gratuite la clinica ei de planning. Uite pe pagina asta gasesti adresa cabinetului si nr de tel.
http://www.romedic.ro/dr-evelyn-cristescu-0N212
0
02-10-2009, ora 22:32
lady_v
Nu este medic/terapeut
lady_v
wow exipi.. multumesc foarte mult. sincer... nici nu ma asteptam sa ma ajuti asa de mult. am luat trimitere de la medicul de familie, dupa cum m-ai sfatuit, iar luni ma voi duce la control. multumesc foarte mult din nou.
0
02-10-2009, ora 22:54
Furni
Nu este medic/terapeut
Furni
..Am si eu o intrebare:unde se pot face testele acestea cu genotipare hpv?de preferinta undeva mai ieftin deoarece nu-mi pot permite niste sume exorbitante.Ce imi recomandati?si cam cat v-au costat pe voi?eu as face testul acela cu high risc, ca sa fiu sigura k e sau nu ceva grav...
0
02-10-2009, ora 23:31
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Lady,

ma bucur ca te-am putut ajuta. Stiu cum e cand ai probleme de acest gen si nu prea ai pe cine intreba.
Succes!
0
02-10-2009, ora 23:53
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Furni,

poti la orice spital. Eu am facut testul Hpv la Cantacuzino si dupa aceea cand iesise pozitiv m-a trimis doctorul la centrul medical Matei Basarab (clinica undeva pe la unirii, langa liceul Matei Basarab) unde mi-a luat probe cu periuta aceea de care vorbeai tu mai demult, cervix brush parca se numeste. Pe asta de la Matei Basarab am dat 450 ron. Dar cica e super sigur testul.
Sunt clinici particulare unde am auzit ca cer si 600 ron pe un test hpv, de-asta cel mai bine intrebi la un spital de stat. Sau suna la un centru de planning, am vazut ca exista unul langa Maternitatea Giulesti, unul langa cimitirul Bellu, langa clinica Cutitul de Argint. Astea-s cele pe care le stiu. Poate la un centru din acesta se face testul gratuit. Daca ai timp suna la un centru sau spital. Ziceai ca repeti testul papanicolau, ai facut-o? In orice caz inainte de test scrie pe un site ce nu trebuie sa faci :
Pregatire pacient
Se va evita recoltarea probei in perioada menstruala. De asemenea, 48 ore inainte de prelevarea probei, pacientele vor evita raporturile sexuale, efectuarea dusurilor vaginale, folosirea tampoanelor intravaginale, contraceptivelor locale, a diverselor geluri, creme si tratamente vaginale.
Succes, daca mai aflu ceva, iti scriu ;)
0
04-10-2009, ora 01:43
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Furni,

uite aici :
centrul de referinta in planificare familiala si contraceptie din cadrul spitalului clinic de obstetrica ginecologie, , prof. dr. panait sarbu" calea giulesti nr 5, sect 6 tel. 224.93.74 sau fax 221.58.62
programul e de dim, de la 8 pana pe la 13.00
pt programari si eliberari retete si pana pe la 11 pt consultatii si analize.
Suna si vezi, cineva mi-a spus ca de exemplu test papanicolau fac gratuit pt. studente, poate fac si alte teste, suna ca poate ai noroc. Succes.
0
05-10-2009, ora 17:23
Furni
Nu este medic/terapeut
Furni
Pt exipi: multumesc frumos !
0
05-10-2009, ora 19:51
bunoaica
Nu este medic/terapeut
bunoaica
buna seara.sunt foarte panicata cand vine vorba de acest virus pentru ca din cate citesc se trateaza foarte greu. prietenu meu are hpv deocamdata are 3 negi mici care i-a cauterizat doctorul si urmeaza sa i se dea tratament in functie de analizele la sange. iar eu am facut papanicolau si in 5 zile primesc rezultatele analizei.nu am rabdare 5 zile deja nici nu mai dorm noaptea. La controlul ginecologic doamna doctor mi-a zis ca sa nu imi fac probleme colul uterin arata bine. eu ce sa inteleg? am luat de la el in mod sigur o sa apara la analize, dar pana atunci am nevoie de un raspuns daca pe col la control nu s-a vazut vreo rana atunci nu este in stare grava nu ? daca nu este in stare grava se poate trata mai repede ? Si as mai avea doua intrebari : 1. virusu ramane in corp toata viata ?
2.cu exceptia contactului sexual se mai poate lua prin alt mod ?

va multumesc
0
08-10-2009, ora 01:12
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna Bunoaica,

in primul rand incearca sa dormi noaptea si sa stai calma pana iti vin analizele. E bine ca ai colul uterin ok. Poate printr-un miracol n-ai hpv. Depinde de cat de bine stai cu sistemul imunitar, pt ca ma gandesc ca daca tot citim peste tot ca este atat de raspindit virusul, atunci s-ar imbolnavi multe persoane. Am citit ca poti sa-l ai, iar daca ai un organism puternic exista sansa sa dispara pana sa-ti dai seama ca-l ai. Si la un moment dat cand esti slabita sa reapara. Poate ca ce spun suna a mare aberatie pt unii. Nu stiu cum sa explic cat mai logic. Iti zic situatia mea, ca sa-ti faci o idee. Cand am fost diagnosticata cu hpv nu aveam rana pe col, aveam cativa negi si candida. Am facut un tratament pt candida, iar dupa o luna cand m-am dus la doctor aveam o mica rana si candida tot nu trecuse. Eu am fost la mai multi doctori. Unul dintre ei mi-a explicat ca rana este de fapt o inflamatie. De obicei este bine sa o cauterizezi, din siguranta pt ca acolo se pot dezvolta celule dubiooase. Eu nu am facut-o. Am continuat tratamentul pt candida si dupa alta luna m-am dus la doctor si nu mai am rana. Deocamdata, ca ea poate reaparea oricand. Am avut noroc. Imi este si mie un pic teama sa nu reapara ca tot nu scap de candida. Eu am hpv 18 si fiind o tulpina mai riscanta doctorii vor sa cauterizeze rana. Din ce am citit uite cum gandesc eu ( si de-asta incerc sa te sfatuiesc sa stai linistita chiar daca ai hpv) : in primul rand organismul trebuie sa lupte, trebuie pe cat de mult posibil sa fiu calma si tu la fel, sa ma feresc de stres, sa mananc multe fructe, fara junk food, fara fast food, sa mananc legume, lapte batut, sana, lapte dulce, iaurt, fara carne de porc, bea apa multa, ceaiuri. Cel putin asa sper eu sa elimin candva virusul din organism. Am citit pe multe situri americane care sunt considerate serioase ca multi nu elimina virusul si traiesc toata viata cu el. Dar de asemenea pe alte situri am citit ca organismul elimina virusul. Si asta visez eu acum si incerc sa ma lupt, sa fiu optimista cu toate ca-mi este foarte greu. Nici nu am un regim de viata linistit, nu mananc regulat, ar trebui sa am trei luni de repaus sa pot sa tin un regim sanatos.
Doctorii nu mi-au dat niciun tratament pt hpv, pentru ca nu exista, decat ti am zis mai sus, sa te lupti sa ai un sistem imunitar puternic. Doctorii nu mi-au zis cum m-as putea trata, nu ei mi-au zis ce sa mananc, cand am plecat prima data de la doctor, eram ca aterizata de pe luna, foarte debusolata si deloc consolata. Am citit pe net, am incercat sa gasesc singura solutii. Singurul meu succes de pana acum a fost disparitia ranii. Iau echinaceea pastile, beau ceai amestec de busuioc, salvie, echinaceea, fac spalaturi cu galbenele... mananc morcovi cruzi. Suna destul de arhaic tratamentul asta, dar ce sa fac in lipsa de ceva concret.
Revenind la intrebarile tale, nu vreau sa te sperii. Fii calma, ca de murit nu murim, cel putin nu acum. Chiar si eu cu hpv 18 asta, nu am sanse sa fac cancer chiar acum, ci sunt predispusa sa fac cancer candva in viitor, adica mult mai predispusa decat femeile care nu au hpv si totusi poate nu voi face niciodata. Dar de-asemenea sunt doctori care zic ca totusi nu exista nicio legatura intre hpv si cancer de col uterin. Suna complicat si nesigur, dar nu te descuraja. A doua chestiune e bine ca nu ai rana, dar starea buna a colului nu are legatura cu hpv si chiar daca ai avea hpv dar n-ai avea rana, gravitatea hpv-ului tau nu ar fi stabilita de existenta ranii sau nu. Nu stiu de ce anume tine. Cred ca nici nu are sens sa te gandesti la stare grava sau nu. Daca doamne fereste vei avea hpv, ia-o ca atare si concentreaza te asupra vindecarii, ce mai conteaza cum e. Tu trebuie sa privesti inainte spre vindecare. Cred ca asta e atitudinea cea mai buna. Eu dau sfaturi, dar recunosc ca imi este si mie ffff greu uneori, cateodata ma apuca disperarea si tristetea, apoi imi trece si tot asa, trec prin toate starile posibile. Tu macar nu vei trece singura prin asta. Apropo de prietenu tau, chiar daca i-au cauterizat negii, ei pot reaparea, de-asta e bine sa manance bine ca sa fie puternic.
Se poate lua de pe piele din jurul zonei intime, poti sa iei daca te stergi cu prosoapele persoanei infectate. Si inca o chestie, prietenu tau a aflat ca are virusul pt ca hpv-ul s-a manifestat prin aparitia negilor, asa a fost si la mine, eu nici nu mi-as fi dat seama ca e ceva in neregula, daca n as fi avut simptomele, nici nu am vazut negii la inceput, nici nu ma duceam la doctor prea des pana cand acum trei luni am inceput sa am usturimi si mancarimi infioratoate in zona intima. S-ar putea dupa papanicolau sa te trimita sa faci si test hpv, dar daca are prietenu tau, doctorii te vor trata si pe tine gandindu-se din prima ca sigur ai si tu.
Cel putin pe mine m-au intrebat de prieten ca sa se trateze si el. Altceva nu s ce sa mai zic decat mult succes si poate-mi spui ce ai facut!
0
08-10-2009, ora 01:36
bunoaica
Nu este medic/terapeut
bunoaica
da am sa te anunt sper sa fie bine. e normal ca doctorul sa nu ii dea tratament prietenului meu ? i le-a cauterizat si atata si a zis ca o sa ii treaca si gata. si analiza la sange a iesit negativ. cum vine asta?ca el nu a avut gura sa intrebe zici ca are 6 ani.
0
08-10-2009, ora 15:17
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
e normal sa nu-i dea tratament pentru ca nu are ce sa-i dea, ti-am zis, singurul tratament ar fi cel naturist, dar n are ce pastile sa-i dea, poate i-a iesit negativ la hpv, am vazut la emisiunea ce se intampla doctore ca pt barbati n ar exista un test pt depistarea hpv, ai putea insa tu sa-ti faci papanicolau si daca iese ceva la papanicolau sa-ti faci si testu de hpv ca sa fi sigura. Il inteleg pe prietenu tau ca n-a intrebat pt ca si mie mi se mai intampla sa ma blochez la doctor si sa nu intreb nimic. Cu toate ca el ar fi putut sa intrebe pur si simplu daca negativ, adica negativ la hpv. Succes si mai vorbim :)
0
02-11-2009, ora 19:16
mirelacernat
Nu este medic/terapeut
mirelacernat
Imi pare foarte rau sa vad ca atat de multe persoane se chinuie cu hpv. Si eu am fost diagnosticata cu virusul hpv in iunie anul acesta. Am un singur condilom exterior pe care l-am tratat cu Condyline si care s-a micsorat foarte mult dar care nu a disparut complet. Am facut si tratamentul cu isoprinosine si am speranta sa scap de condilom cat de curand. Mai am insa si la intrarea in vagin alti cativa pentru care ginecologul nu mi-a dat nici un tratament...In schimb m-a chemat la consultatii foarte des de cand am fost diagnosticata.Nu intotdeauna cu folos.. Testul papanicolau mi-a iesit bun, nu am leziuni pe col. Ceea ce mi se pare ciudat este ca ginecologul mi-a spus ca prietenul meu nu necesita tratament desi nu l-a consultat. Ne-am protejat intotdeauna cu prezervativ dar am inteles ca poate lua chiar si asa. La el nu s-a manifestat inca in nici un fel. Probabil e decat purtator. Intrebarea mea catre domnul doctor este: ce sa fac daca condilomul meu a capatat in urma tratamentului niste puncte negre in varf? Ginecologul meu spune ca nu cunoaste cauza aparitiei acestor puncte negre si m-a indrumat catre un dermatolog. Eu nu mai am resursele financiare necesare pentru a ma plimba asa din doctor in doctor. Speram sa primesc o lamurire aici. Mentionez ca acest condilom s-a micsorat mult de la inceputul tratamentului si s-a aplatizat, (la inceput avand forma aceea de conopida) iar cauterizarea as dori sa fie ultima varianta pe care sa o iau in calcul intrucat pozitionarea condilomului este foarte aproape de clitoris si durerile ar fi cu siguranta foarte mari.
0
02-11-2009, ora 20:57
bunoaica
Nu este medic/terapeut
bunoaica
buna am primit rezultatul analizelor exipi... am hpv genotip 6 doar atat...dar mi se pare ciudat ca doamna doctor mi-a zis kca o sa treaca in timp fara tratament. asa e ? cica daca nu e cancerigen trece el. mersi
0
03-11-2009, ora 22:11
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
e adevarat, organismul poate elimina virusul intr-un an, doi. Acum vezi si tu sa duci un regim alimentar sanatos ca sa ai organismul fooooarte puternic. Doctorul meu mi a zis ca cu cat am sistemul imunitar mai puternic cu atat am sanse mai mari sa elimin virusul, lucru valabil pentru toti oamenii care au hpv. Succes si multa sanatate! Mai documenteaza de pe situri americane despre hpv, ca sa sti exact cu ce te confrunti.
0
12-11-2009, ora 14:58
anca.d
Nu este medic/terapeut
anca.d
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Sunt suspecta de hpv datorita modificarilor de tip koilocitotic depistate la ultimul test.(Dna Dr spune ca aceste modificari sunt cu certitudine datorate prezentei hpv).Saptamana viitoare voi afla daca il am si radacinile insa intrebarea mea este una: am citit tot felul de pareri, unii spun ca se transmite doar sexual, iar acum sunt uimita cand vad ca te poti infecta si la epilare cu ceara reincalzita.Care este adevarul?DOAR prin sex sau nu?Am eliminat varianta cu mostenire de la mama. Eu am un partener stabil de 5 ani care pretinde ca am fost singura lui partenera.Este posibil sa fi contactat virusul acum 5 ani de la primu partener si sa se manifeste doar acum?Sau cu siguranta l-am primit cadou de la actualul partener?astept un raspuns.multumesc
0
12-11-2009, ora 19:54
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Buna seara doamnelor si dl Doctor,
am facut un test papanicolau iar rezultatele ar cam asa:
1. Frotiu clasa Papanicolau III si IV am bifat pe rezultatul analizelor
2. dintre TBS, LG - SIL si H -SIL, la mn e bifat H-SIL.
3. Modificari ale celulelor epiteliale :
Celule scuamoase: ASCUS ( celule atipice cu semnificatie nedeterminata )
DISPLAZIA SEVERA/CIN 3, acestea din urma mi-au iesit.
As dori, daca se poate, dl doctor sa ma lamureasca in legatura cu aceste rezultate, pentru ca unde le-am facut nu mi s-a explicat prea mult, am primit doar un tratament cu cervugid si spalaturi.
Va multumesc anticipat din suflet si astept un raspuns cu nerabdare.
0
13-11-2009, ora 10:45
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
pt iny: spalaturi cu ce anume? cu plante medicinale? am inceput si eu, chiar de aseara, sa folosesc ovule cervugid si asta dupa capul... doctorul nu mi-a recomandat niciun tratament pt rezultatul testului papanicolau, care la mine este C3... mi-a zis doar ca trebuie sa ma operez si atat... sunt infectata cu HPV si am citit comentarii destul de bune legate de ovulele cervugid. imi pun speranta in ele. daca cineva stie vreun tratament pt ranile de pe col si infectia cu HPV, l-as ruga frumos sa ni le transmita si noua... ms!multa sanatate va doresc!
0
13-11-2009, ora 11:36
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Cu Septovag, spalaturi. Eu nu am inceput inca tratamentul pentru ca mi-a venit ciclul ( in ghilimele spus ciclu...pentru ca mi-a venit la diferenta de 13 zile fata de luna trecuta ).
doamne...dar ce fel de medic.de nu ti-a dat tratament...dar nici asa singurica sa iei tratament de capusorul tau :), mai bine repeti analizele sau poti merge cu rezultatul pe care il ai la un alt medic, vezi ce spune.poate iti da un tratament adecvat, nu stiu ce sa spun...:*
Dar asteptam pareri de la fetele care au ce avem noi! SANATATE MULTA TUTUROR!
0
13-11-2009, ora 12:51
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Ela2009, ai facut testul ADN HPV ? Sa te operezi...de ce? Biopsie sau ce anume? Si eu sunt bulversata de situatie, mai ales pentru ca la papanicolau mi-a iesit clasa 3 si 4 si H-SIL, nu prea inteleg ce inseamna exact, dar am citit cate ceva pe internet ca sa ma lamuresc cat de cat.si m-am cam speriat.
0
13-11-2009, ora 14:45
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
dragele mele, am facut testul HPV, in afara de asta am si negi genitali pt care folosesc acum aldara. am incercat si cu condyline si au aparut din nou. poate aldara va fi mai eficient, nu stiu ce sa zic si ce alt tratament sa mai incerc... acum 3 luni mi-a iesit papanicolau C2, test pe care l-am facut la un cabinet particular... acolo am primit ca tratament: isoprinosine, spalaturi cu tantum rossa si ovule clyon. urmatorul test l-am facut la giulesti si a iesit C3... medicul de aici nu mi-a dat niciun tratament dar la fel ca primul mi-a recomandat operatia si nici n-a mentionat ce fel de operatie... in afara de asta m-a expediat rapid fara sa-mi dea posibilitatea sa ma lamuresc despre ce este vorba. si culmea, desi e un medic despre care am citit numai lucruri bune pe net cu mine nu s-a purtat frumos... n-as vrea sa reproduc aici comportamentul lui dar am fost foarte dezamagita. primul medic mi-a recomandat electrorezectia de col dar eu inca mai sper intr-o minune... poate-mi recomanda cineva un medic competent din bucuresti. sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •