HPV - tratament?

13-03-2009
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
Tratament pentru infectia cu HPV...
3 comentarii
0
13-03-2009, ora 20:26
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
Va rog, sa imi spuna cineva care stie, cine poate trata HPV? medicul ginecolog? sau cel dermatolog? am fost la ginecolog, am facut papanicolau, este ok, dar am hpv si ceva infectie. drept pentru care, mi-a recomandat isoprinosine si sa merg la dermatolog pentru infectia respectiva. ce altceva sa mai fac pentru ca sa scap de hpv?
0
13-03-2009, ora 22:08
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Nu exista nici un fel de tratament care sa vindece (elimine) infectia cu HPV. In cele mai multe cazuri, verucile dispar fara tratament in aproximativ 2 ani. Cu toate acestea, tratamentul grabeste disparitia verucilor. Cu sau fara tratament, HPV ramane cantonat in organismul uman, astfel ca verucile pot reaparea.

prin urmare, atat ginecologul cat si dermatologul pot ajuta in asemenea cazuri !
0
14-03-2009, ora 22:54
patricia_eu
Nu este medic/terapeut
patricia_eu
multumesc pentru raspuns, dar as fi vrut sa stiu ce medicamente mai exista in afara de isoprinosine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •