HTA + Hepatita cronica

23-06-2007
cris07don
Nu este medic/terapeut
cris07don
Am 36 ani si am fost diagnosticat cu HTA si Hepatita cronica la inceputul anului 2007. Pentru HTA iau zilnic Lokren si Tonolysin, dar pentru Hepatita cronica mi s-a recomandat doar regim alimentar. La ultima vizita la medicul de familie, s-a constatat ca, desi sub tratament, tensiunea este tot marita (lucru simtit pe pielea mea). Mi-au fost recomandate doua medicamente, respectiv: CRESTOR si NOLIPREL. Cand am citit prospectul, am constatat ca ambele la contraindicatii aveau specificata INSUFICIENTA HEPATICA, desi medicul de familie cunostea a doua afectiune a mea. INTREBARE: sa efectuez tratamentul cu CRESTOR si NOLIPREL in paralel cu LOKREN si TONOLYSIN, sau nu? MULTUMESC!
5 comentarii
0
23-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu în paralel, ci în loc de.
0
29-06-2007, ora 00:00
cris07don
Nu este medic/terapeut
cris07don
Multumesc mult, dar vroiam sa stiu mai mult daca, CRESTOR si NOLIPREL nu-mi vor afecta mai mult ficatul.
0
29-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nici pomeneală. Este o eroare să citiţi prospectele medicamentelor dacă un medic v-a recomandat (semnând o reţetă) un medicament. Acest lucru este o eroare, din 2 motive: înţelegerea prospectului necesită unele cunoştinţe medicale, dar şi pentru că prospectele tind să supraevalueze reacţiile adverse, din motive pe care nu e locul aici să le detaliez. Dacă veţi mai citi prospecte, nu veţi mai lua nici un medicament, niciodată.
În acest caz particular, eroarea de înţelegere a prospectului este confuzia dintre hepatita cronică şi insuficienţa hepatică. Nu e nici o legătură între ele, decât că ambele se referă la ficat. Este ca şi când aţi întreba "Medicul mi-a dat pentru conjunctivită un medicament, dar citind prospectul am văzut că nu e bun în glaucom, să-l iau ? Să nu-l iau ?"
0
01-07-2007, ora 00:00
cris07don
Nu este medic/terapeut
cris07don
Multumesc mult! O sa mai revin dupa ce termin tratamentul cu CRESTOR si NOLIPREL.
0
14-12-2008, ora 13:12
gabr13l
Nu este medic/terapeut
gabr13l
buna ziua !am fost diagnosticat cu stratohepatita, am listele cu alimente permise si ne-, dar nu stiu de pot minca ciuperci sau nu!imi puteti raspunde, va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •