HTA la copil de 15 ani

17-03-2009
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
am un baietel de 15 ani si a fost depistat la scoala cu tensiune 13.5 cu 7 si chiar si 14.0 cu 7, la mana drapta...
am facut investigatii EKG, ecografie abdomonala, analiz de sange dar nu a iesit nici o afectiune... ce poate fi?sa contimui investigatiile la alte clinici in Buc, tensiunea o luam zilnic si tot asa este nu oscileaza.
ce sfaturi imi dati, copilul face sport nu de performanta dar face zilnic efort, are 1.76 m cu 70 kg nu fumeaza nu bea dar mananca cam dezordonat mai tip hamburghee, cipsuri si alte prostii
ce ma sfatuiti?
in speranta ca voi primi un raspuns de specialitate, , , va multumesc
5 comentarii
0
18-03-2009, ora 06:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita caci copilul tau nu are nimic, Nu-l mai chinui pe la doctori de la varsta asta fara temei.V-a alarmat probabil chiar asistenta de la scoala care i-a tensiuni ; doar trebuie sa spuna si ea ceva, nu? Mai ales ca la controale nu a rezultat nimic nelalocul lui. Tensiunea sistolica, cea maxima este asa datorita inaltimii. Si pentru a decreta HTA la un tanar este un anumit protocol ce trebuie respectat in tehnica luarii TA pe care 99, 9 % dintre asistente nu-l stiu.Numai bine!
0
11-04-2009, ora 17:43
drcrash
Nu este medic/terapeut
drcrash
puteti sa incercati sa faceti un control de rinichi.hta este cauzata si de rinichi.un ecograf.
0
18-11-2013, ora 22:00
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
acelasi copil care acum cativa ani ma ingrijora o tensiune mare, acum a fost operat de leziune de menisc si.culmea aceeasi tensiune de 14 cu 8...a ingrijorat medicul anestezist.nu mai spun ca a rams si cu o durere infernala de cap...analizele in continuare nu arata nimic la rinichi sau la inima.
0
03-08-2014, ora 23:52
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
as dori sa intru in dialog cu un medic nefrolog...copilul cu HTA mare, acum are si creatinina serica aproape de maxim 1.19...la o operatie de leziune de menisc ia crescut tensiunea mult.medicul anestezist...ma avertizat ca avem un copil hipertensiv.cardiologic nu a iesit nimic...si la rinichi am facut ecograf...dar nu a iesit nimic...cineva a amintiyt de un medic nefrolog
ce ma sfatuiti?
0
08-11-2018, ora 17:14
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
Buna seara, as vrea sa stiu daca ati rezolvat cu tensiunea la copil, am si eu baiatul cu aceeasi problema, va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.