i-a crescut un cioc osos la "oul" piciorului drept.medicul i-a zis ca e un osteofit

12-08-2010
andreea030
Nu este medic/terapeut
andreea030
de curand, cam o luna, sotului meu i-a crescut un cioc osos la "oul" piciorului drept.medicul i-a zis ca e un osteofit si acum ia silicea homeopat si aplica local votis si balsam plant.il doare destul de tare cand e incaltat, pentru ca ii ajunge marginea pantofului pe cioc.sta si la volan destul de mult si iarasi il deranjeaza in timpul asta.
as vrea sa stiu daca exista vreo modalitate de extirpare sau orice altceva ce l-ar face sa dispara.
multumesc pt raspunsuri.
6 comentarii
0
13-08-2010, ora 11:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu inteleg localizarea anatomica a problemei.
Absolut niciodata osteofitul nu reprezinta o problema in sine, ci un simptom banal al artrozei (degradarii articulatiei). Prin urmare, niciodata nu trebuie sa ne adresam efectului (osteofitului) ci numai cauzei, adica degradarii cartilajului articular.
Sa nu incercati cumva "extirparea" la care va ganditi, se poate transforma intr-o catastrofa!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 14:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu inteleg localizarea anatomica a problemei.
Absolut niciodata osteofitul nu reprezinta o problema in sine, ci un simptom banal al artrozei (degradarii articulatiei). Prin urmare, niciodata nu trebuie sa ne adresam efectului (osteofitului) ci numai cauzei, adica degradarii cartilajului articular.
Sa nu incercati cumva "extirparea" la care va ganditi, se poate transforma intr-o catastrofa!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2010, ora 21:15
andreea030
Nu este medic/terapeut
andreea030
osteofitul este situat pe partea interioara a gleznei. de ce a aparut acolo si ce ar putea face sa nu il mai doara atunci cand e incaltat(partea de sus a pantofului ajunge exact pe el)?sa inteleg ca are o artroza a gleznei?in cazul asta care sunt pasii de urmat?
0
15-08-2010, ora 08:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe partea "interioara" a gleznei exista cateva sute de posibilitati anatomice. Care este aceea??
Sigur ca este posibila o artroza a gleznei, dar diagnosticul acesteia necesita un consult clinic detaliat si atent, insotit de radiografii in incidente tintite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 14:09
andreea030
Nu este medic/terapeut
andreea030
este exact pe oul piciorului.nu stiu denumirea medicala.
sunteti foarte de ajutor, am inteles exact ce vreti sa spuneti.
multumesc.
0
15-08-2010, ora 15:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va stau la dispozitie, insa imi trebuie un minimum de detalii, printre care cel mai important este constituit de localizarea anatomica precisa a problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.