iar candidoza? | Forumul Medical ROmedic

iar candidoza?

19-08-2009
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara. as dori daca se poate o parere... mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani.. la cateva luni am facut o candidoza, si m-am tratat cu ovule si antibiotic, si partenerul antibiotic. atunci mi-a trecut. in primavara anul acesta iar am avut o secretie alb branzoasa, cu iritatie vaginala, si am folosit acelasi tratament. insa, acum iar am o problema, desi nu are chiar aceleasi simptome, cred ca e tot candidoza. dupa menstruatie nu am nicio scurgere anormala, dar la ovulatie am o scurgere alba, lipicioasa, fara miros, dar abundenta. in primele zile avea si cateva particule albe... am mancarimi pe labiile mici, si la contactul sexual am dureri. la penetrare, ma ustura pielea din zona, si o simt uscata si inflexibila, se intinde greu. si dupa contact imi apar crapaturi mici pe piele, caresangereaza usor. sa fie iar candidoza?! mentionez k am un stil de viata cam stresant, nu port tot timpul numai lenjerie de bumbac, pt igiena intima folosesc un gel pt spalare intima, numit Intimate, de la Avon parca...si cred ca ar mai ficeva ce nu ar trebui sa fac. eu si prietenul meu avem obiceiul k dupa fiecare contact sexual sa folosim servetele umede, dina celea din comert, care in mod normal sunt pt copii. in fine, ce-i drept sunt cam parfumate, si de la unele ma si ustura, desi mentioneaza k nu au alcool. si recent, am facut intr-o zi sex mai mult decat de obicei, si dupa aceea lui i-au aparut pe capul penisului bubite mici rosii, ce au disparut in aceeasi zi, fara simptome. ce as putea face? daca ar fi candidoza, nu e normal sa apara asa des, banuiesc.. multumesc anticipat
9 comentarii
0
19-08-2009, ora 00:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, simptomele dvoastra suna a gonoree suprimata ori mostenita ori dobandita pe care din pacate o au foarte multi oameni (acest forum este plin!) si aceasta se poate trata cu succes NUMAI cu remediile homeopate adecvate. Consultati de aceea un medic homeopat cu experienta, cu alte tratamente nu aveti NICI o sansa, lucru de care va puteti convinge singura in acest forum. Insa si pt. homeopati nu este usor, trebuie rabdare si incredere, este o boala dificila si totul depinde de sistemul imunitar care trebuie intarit si acest lucru nu se poate face incercand sa lichidezi patogenii si implicit trupul cu medicamente chimice.

Acele serviete umede sunt imbibate numai cu toxine chimice, - cand am citit ce pun in ele aproape ca m-a luta lesinul - nu este deloc de mirare ca va ustura, nu le mai folositi niciodata, indiferent la ce !
Prietenul dvoastra s-a infectat si el din pacate... faceti impreuna tratament homeopat.

Pe forum intra zilnic 2-3 "cu bubite rosii pe penis"...
0
19-08-2009, ora 11:06
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
multumesc pt raspuns... am sa renunt la acele servetele... insa nu cred sa fie gonoree. am citit simptomele, si nici macar secretia nu seamana cu aceea, cum o descrie, verzuie. la mine e f alba, mai inchegata, si cand se usuca se face ca o branza lipicioasa..nush sa explic exact.
0
19-08-2009, ora 13:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Simptomele gonoreii din ziua de azi nu mai se aseamana la toti oamenii cu cea clasica, la fel si cu sifilisul.
Patogenii au evoluat datorita schimbarii calitatii sangelui si sanatatii degradare enorm creiind forme noi de boala.

Aceste boli au multe forme noi de manifestare, cancerul si multipla screloza sunt forme noi de care isi au originea in miasma sifilitica de exemplu si medicina nu cunoaste din pacate aceste lucruri care in homeopatie sunt cunoscute de mult.
Dar indiferent daca este sau nu in cazul dvoastra, cu medicina clasica nu aveti mari sanse de vindecare.
Incercati in ce credeti.
0
19-08-2009, ora 20:01
LORE40
Nu este medic/terapeut
LORE40
BUNA SEARA!
DE CITEVA ZILE AM USTURIMI IN INTERIOR IN VAGIN, DE DURERE NU POT SA MERG NICI LA TOALETA SI IN EXTERIOR AM O PATA LUNGUIATA ROSIE.AM FOST AZI LA MEDIC DEOARECE DUPA CE AM FACUT BAIE SA DECLANSAT O DURERE INGROZITOARE DE LA SAPUN, MAI BINE SPUS O USTURIME, PARCA ERAM INTEPATE CU MII DE ACE, ARDEA TOATA ZONA.AM PRIMIT UN UNGUENT, CLOTRIMAZOL CARE CONTINE ALCOOL SI LA EFECTE ADVERSE SPECIFICA SENZATIA DE ARSURA.CUM SA AM CURAJUL SA MA DAU CU ACEST UNGUENT DACA SI ASA AM ARSURI INGROZITOARE?????:(( CE MA SFATUIT???
LA CONSULTATIA EFECTUATA AZI AM AFLAT CA AM CANDIDA, MEDICAMENTELE PRESCRISE SUNTCLOTRIMAZOLSI FLUCORIC 150 mg, CEL DIN URMA ARE PATRU CAPSULE MICI SI UNUL MAI MARE SPUNETIMI VA ROG CARE ESTE MODUL DE ADMINISTRARE???LE IAU TOATE DEODATA AVIND 150 mg SAU UNA CAPSULA IN FIECARE ZII??
SUNT POTRIVITE OARE ACESTE MEDICAMENTE PENTRU PROBLEMA MEA???
0
20-08-2009, ora 04:16
andrapetcu_as
Nu este medic/terapeut
andrapetcu_as
buna diminea,
va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns:
am vaginit, am facut de mai multe ori tratamente dar fara nici un rezultat. Mentiones ca am aceasta boala de mai multi ani. recent am fost la un control si pe langa aceasta am si anexita mai pronuntata pe dreapta, in sensul ca ovarul drept este mai inflamat, si durerea mai proeminenta pe aceasta parte.
Intrebarile mele sunt:
- Exista o legatura intre vaginita(candida) si anexita?
- Ce pot sa fac sa scap de acestea ?? pt ca sunt disperata. Este bicarbonatul de sodiu eficient in aceste cazuri?
Am citit pe internet ca unul din semnele HIV este si aceasta vaginita este adevarat?
Va multumesc anticipat si astept raspuns
0
21-08-2009, ora 11:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Andra: te sfatuiesc ca consulti un medic homeopat care face homeopatia clasica unitara si care te poate ajuta sa te vindeci de aceasta boala, boala care cu medicamente chimice nu se poate vindeca.
Homeopatia foloseste remedii naturale si efective care functionaeaza mai eficient decat orice altceva.
Bicarbonatul de sodiu si astfel de leacuri nu te pot ajuta nici ele.
0
21-08-2009, ora 11:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acelasi sfat este valabil pt. toti cei care au probleme care nu au putut fi vindecate cu medicamente, indiferent de boala.

Dar atentie, caci nu toti medicii care folosesc homeopatia o folosesc in modul unitar si clasic in care este necesara pt. a aduce vindecare si la cei care trateaza doar simptome cu ajutorul homeopatiei vindecarea nu este prea probabila. Homeopatia este excelenta insa in Romania nu toti homeopatii o aplica cum trebuie si de aceea trebuie cautat un homeopat "adevarat." cum a fost Dr. Teleianu de exemplu.
0
02-09-2016, ora 17:24
ElenaMateescu
Nu este medic/terapeut
ElenaMateescu
Buna ziua, am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala in urma cu 3 luni. Acum fix un an am avut o candidoza care a iesit la testul medical. Am mers la medicul ginecolog si acesta mi-a administrat Flucoric 50mg si Canesten, mentionez ca tratamentul mi-a fost administrat cand eram virgina. Medicul mi-a spus sa iau Flucoric 150mg daca simptomele de Candida imi reapar. Acum ceva timp, cam 3 saptamani mi-au aparut simptomele de Candida. Nu am mers la medic, am decis sa folosesc tratamentul de la medic chiar daca acesta mi-a fost administrat cand eram virgina. Am luat o saptamana Flucoric 50 mg si am folosit o data pe zi Canesten. Simptomele mi-au reaparut din nou, asa ca ieri 25 aug am luat Flucoric 150 mg si am folosit Canesten, insa observ ca nu are foarte mare efect deoarece inca am simptome. Mentionez ca am sistemul imunitar slabit pentru ca nu apuc sa dorm noptiile fiindca lucrez ca ospatar. Ceea ce as mai putea spune este ca i-am dat si prietenului mei sa ia 7 zile Flucoric 50mg pentru a fi amandoi sanatosi chiar daca el nu prezenta simptome. Daca imi puteti recomanda un tratament bun, nu as vrea ovule.
0
07-09-2016, ora 19:30
marrina
Nu este medic/terapeut
marrina
buna ziua!acum 3 zile am facut sex cu sotul meu, iar a doua zi ia aparut pe capul si gulerul penisului niste pete rosii, nu il ustura nu are mancarimi nu miroase, iar eu nu am nici un simptom.ma gandesc ca ar fi facut candida, luata de la mn.dar eu nu am simptome de candida.ma ingrijoreaza extrem.si-a facut spalaturi cu bicarbonat, deocamdata nici un rezultat.as avea nevoie de un raspuns urgent.nu e prima oara cand ii apare.urgent un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: