Iar e sezonul rece si iar avem probleme cu nasucul

17-11-2011
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
buna ziua.iar e sezonul rece si iar avem probleme cu nasucul.copilul are 2 ani si trei luni. deja de trei luni stam doar pe picaturi, altfel nu respira. muci nu am avut.anterior ni sa spus ca am avea adenoiziim mariti, noua luni am respirat doar cu ajutorul picaturilor de nas. am procurat aerosol, dvs ne-ati recomandat.ne-a ajutat, apoi am racit vara si iar probleme.de atunci doar pe picaturi... acum o saptamina au aparut mucii, albi, apoi verzui, iam facut sedinte cu aerosol, dar nimic, sunt aproape 10 zile si mai are muci albi, foarte lipiciosi?poate sai dau cu antibiotic local?am baut si erius, si cu colargol am picurat 10 zile.spalaturi nazale facem...parca in gol, apar iar si iar.si inca o intrebare.daca stiti cum putem procura aparatul Salin s2, dvs l-ati recomandat vara, la noi in Republica Moldova el nui.poate in Bucuresti cumva?multumiesc
14 comentarii
0
17-11-2011, ora 23:17
viorica mangos
Nu este medic/terapeut
viorica mangos
buna seara!catre d-nul FLUERARU fetita mea de 3 ani a facut otita de 3 ori din primavara pina acum, si de fiecare data am tratam cu antibiotic cu picaturi si altele. prima data si a treia (adica acuma) a avut febra, de data asta am primit sumamed 5 zile, otizol pic. locale, protargol, sinupret, rhinostop si plus la toate spalaturi nazale.spalaturile le continuam si sinupretul la fel. mi s-a spus ca daca face mai mult de 4 ori pe an atunci va fi ne voie de interventie chirurgicala. ce-mi puteti spune
0
18-11-2011, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
liudca_rpc
DA aparatul salin se poate gasi in romania.. chear si pe internet magazine Online!
IN aparatuo de aerosoli puneti 2-3 pic de ser,.Efedrinat sau naftizin ( copii)
ii dati pe gurita sirpo de Echinacee, sinupret..si daca sunt secretii ACC ( fluimucin)
0
18-11-2011, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
viorica mangos
Otitele repetate sunt din cauza nasului
Ati facut corect tratamentul
mai trebuie sa tineti cont ca nasul trebuie aspirat inainte de Masa si inainte de culcare ( in aceste momente ajung secretiile in rinofaringe mai usor)
Nasul trebuie suflat.. fiecare parte separat.. fara a inchide ambele parti in acelas timp.
Urechile trebuiesc incalzite cu saculete cu sare, perna electrica sau cu Uscatorul de par...
de mai multe ori pe zi.. cam 3 saptamani dupa otita.. pentru o vindecare completa
consult ORL la 10 ziel pentru a vedea la microscop aspectul timpanului
0
18-11-2011, ora 18:19
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
va multumim mult, am procurat in Romania un sirop de echinacee dar e scris ca e pentru copii cu virsta de dupa 4 ani, al nostru are 2 ani si trei luni, oare pot sai dau? sau mai bine pastile homeopatice Echinacee compositum?
0
18-11-2011, ora 20:30
viorica mangos
Nu este medic/terapeut
viorica mangos
D-nul Flueraru, multumesc mult! La orl neaparat am sa mai merg odata.
0
19-11-2011, ora 11:04
viorica mangos
Nu este medic/terapeut
viorica mangos
buna ziua! pt. d-nul Flueraru. noi tratam otita si suntem pe la sfirsit de tratament, dar ieri au aparut bubitele de varicela, spunetimi va rog cum sa procedez si cit de tare sa ma alarmez? cum combin tratarea urechiselor cu a varicelei? ne va da complicatii la urechi?multumesc!
0
19-11-2011, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu ar trebui sa se complice cu otita.. dar in medicicna nu se stie niciodata sigur nimic
contriol la ORL.. tre sa faceti, sa vada aspectul tiompanului
pana atunci aveti grija de respiratia nazala..si incalziti bine urechile..
0
19-11-2011, ora 14:09
viorica mangos
Nu este medic/terapeut
viorica mangos
D- nul Flueraru, multumesc mult!
0
24-03-2012, ora 10:32
viorica mangos
Nu este medic/terapeut
viorica mangos
Buna ziua! Catre d-nul Flueraru, Fetita mea iar a avut durere de ureche noaptea trecuta, dupa cea din noiembrie, si nu mai stiu ce sa cred, nici ce sa fac. Febra inca nu are, ma gindesc ca ar trebui sa-i dau ceva, niste picaturi locale sau altceva. Spuneti-mi va rog ce sa fac, acuma suntem in Week-end, la medic vreau sa merg luni, Insa tare mi-i frica pentru ca ultima data cind am fost (in noiembrie 2011), mi-a zis sa facem operatie la adenaizi, mie mii tare frica de operatie... Cu nasucul ne chinuim mult, de ceva timp... Multumesc anticipat!
0
24-03-2012, ora 20:08
Andrei Mann
Nu este medic/terapeut
Andrei Mann
Domnu doctor Flueraru! Sunt nou prin forum dar dupa cate am citit dumneavoastra sunteti de foaarte mare ajutor pt. oameni. De fapt am mai postat un subiect pe tema asta, dar neprimind raspuns adecvat (m-am asteptat sa raspundeti dvs.), voi incerca sa intreb aici. Deci: Am o problema in gat inca din decembrie dupa un episod de raceala cu tusa seaca care at tinut aproape 3 saptamani, rezultand in pneumonie, ce a fost tratat. Problema in gat este urmatoarea: Pe partea stanga mai jos de corzile vocale simt ceva parca este agatat acolo. Senzatie de corp strain, senzatie care este asemanatoare unui chist, sau ceva de genu'. Am senzatie de uscat in zona aia si cateodata insep sa simt o iritatie si sus la amigdale, dar iritatia aceea se duce. Cand inghit in gol doar saliva simt parca ceva se rostogoleste dar nu merge jos. Senzatia asta devine tot mai persistenta. am incercat ceaiuri, pastile de supt, am facut tratament cu antibiotice la sfatul medicului de familie, am fost la ORL. La ORL am facut o serie de teste ce m-a pus medicul sa fac, La testul Hematologie totul e OK, Biochimie, totul OK, Streptococ beta absent, micoza negativ. M-a pus sa fac Radiografie SAF, a scris ca SAF valori normale. S-a uitat cu oglinda in gat si a spus ca corzile vocale nu prezinta inflamatii, rupturi, noduli. Mi-a prescris tratament cu Claritromicina, diclotard, si la a treia vizita Aerius. Eu nu stiu ce sa ma fac sunt al naibii de speriat! Un eventual cancer in gat ar fi fost depistat de doctor dupa aceste teste, investigatii nu? Nu evolueaza bine lucrurile, si am inceput sa simt "parca" niste apasaturi la clavicula, si in lateral pe gat. Luni ma duc dimineata fara trimitere sa fac o gastroscopie, ca am senzatia ca la ORL se cauta unde nu trebuie. pe scrisoarea medicala a scris Rinofaringita *ceva*, pe o reteta faringita, si pe o alta, faringita cronica. Existe sa am cancer in gat si nu au vazut? A trecut cam mult din ianuarie si daca s-ar fi gasit ceva, s-ar fi tratat mai devreme. Senzatia de corp strain dimineata cand ma trezesc nu se simte doar parca o umflatura in gat, dar cum trece ziua devine constanta si se simte tare la inghitire. Nu pot sa dorm noaptea de griji
0
24-03-2012, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
p t.viorica
aveti o abordare total gresita a problemei
1 prin faptul ca dvs. va este teama de operatii, ati ales sa chinuiti copilul, sa nu respire bine pe nas si sa faca otite ?
2. dvs. cunoasteti faptul ca copii care respira pe gura, deformeza maxilarul si ajung sa poarte aparate dentare pentru a corecta dantura?
3. o otita nu poate fi vindecata pana cooilul nu are o respiratie buna nazala
acum ii dati nurofen, un sprei nazal si cald la ureche.
luni la med. orl
0
24-03-2012, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.andrei
frica de boala care o ai... e o alta boala aparte si tine de mental
nu faci nimic pozitiv pentru tine, doar te tii in stres permanent si nu lasi organismul sa se vindece
senzatia din gat cred ca poate fi de la o problema pe esofag sau gastrica
este corecta decizia de investigatii la gastrologie
0
24-03-2012, ora 23:31
Andrei Mann
Nu este medic/terapeut
Andrei Mann
Multumesc FOARTE mult! De fapt dupa ce m-am gandit la o afectiune provenita de un reflux gastric am cautat prin forum. Am aproape EXACT aceleasi simptome, ce au si altii! Si dupa cum vad majoritatea oamenilor ca si mine imagineaza cancer, ceea ce provoaca stres si acesta inrautateste simptomele cauzate de aceasta afectiune. Deci: simt parca as avea ceva infipt acolo la gat, si sentiment de usturare. Se simte si la inghitit. Cand mananc nu simt nimic, doar dupa ce am mancat, dupa o vreme incet revine acel sentiment. Ceea ce a declansat aceasta boala, poate fi alimentatia incorecta (mananc putin, si ma grabesc sa termin mai repede) 2 litrii de Cola pe zi, si cafea cu litrul :)) Am simtit si mai demult ca-mi vine inapoi ceva din gat ce ustura gatul, si ragusesc putin, , dar nu i-am dat importanta, am baut inca un pahar de cola, si am terminat, s-a dus senzatia. Nu mi-am respectat organismul deloc se pare... dupa investigatii si diagnostic am terminat cu tampeniile. Sper ca sanatatea sa-mi mai acorde o sansa. Am doar 31 ani
0
30-01-2013, ora 16:00
radu83
Nu este medic/terapeut
radu83
Salut Andrei Mann,

Ti-ai rezolvat problemele de sanatate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Sinuzita la copii - medicii pot identifica mai bine copiii care au nevoie de antibiotic
  • Care este cel mai eficient tratament pentru sinuzita acută la copil? (studiu)
  •