Icter fiziologic prelungit la bebelusi de 5 saptamani

03-10-2017
Scumpica18
Nu este medic/terapeut
Scumpica18
Buna ziua. Am o fetita de 5 saptamani si am fost cu ea la dr pediatra si mi a spus ca are icter fiziologic prelungit. Nu i.am facut analize deloc si nu stiu de ce nu.i trece icterul. Pielea are o culoare roz-galbena doar degetele de la maini le are albe.
8 comentarii
1
04-10-2017, ora 09:56
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Contactati un medic pediatru, poate neonatolog, pentru elucidarea problèmes! Nu este vorba de icter fiziologic!!! Succes !
1
04-10-2017, ora 10:18
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Presupun ca medicul pediatru, care v-a consultat copilul, a discutat cu Dvs. cauzele, ce tin de sugar si de mama, ce ar putea determina persistenta icterului, inca la aceasta varsta, si v-a indicat investigatii medicale pt. monitorizare. Daca insa sugarul este alaptat, creste in greutate, nu este somnolent si icterul este in regresie de cand s-a nascut copilul, cauza ar putea fi laptele mamei. In unele cazuri s-a constatat acest lucru, fara sa se gaseasca inca o explicatie. Se presupune ca laptele mamei ar contine o substanta care ar impiedica bilirubina sa se metabolizeze. Acest tip de icter se atenueaza lent, intr-un interval de pana la 3 luni dupa nastere.
Nu se intrerupe alimentarea sugarului la san. Daca nu se regaseste, in aceasta ultima situatie, internati-va cu copilul pt. lamurirea cauzei. Sanatate !
0
04-10-2017, ora 12:43
Scumpica18
Nu este medic/terapeut
Scumpica18
Dr pediatru mi-a prescris sa-i dai 1/8 fenobarbital timp de 5 zile dar inca nu se vad rezultatele. O alaptez exclusiv la san. Am nascut-o pe 2.7kg iar acum la 5 saptamani are 4.6kg. Dar la culoare se va schimba atunci cand ii ca trece icterul? De ce doar degetele de la maini le are albe iar restul pielii e roz galbena(putin creola)? Mentionez ca ambii parinti suntem albi.
0
04-10-2017, ora 13:04
Scumpica18
Nu este medic/terapeut
Scumpica18
Mentionez ca fumez si as vrea sa stiu daca fumatul ar putea impiedica disparitia icterului? Va multumesc
1
05-10-2017, ora 16:04
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Aveti rabdare.
Vestea buna este ca fetita a crescut bine in greutate si nu are un icter intens (spuneti ca are culoarea roz-galbuie).
Odata cu revenirea la normal, chiar daca aceasta este mai lenta, culoarea segmentelor corpului se va uniformiza. Ar fi bine daca ati putea renunta la fumat, caci, gudroanele, prin intoxicarea acestui corp fraged in crestere, ii cauzeaza prejudicii, chiar daca nu ii influenteaza semnificativ evolutia icterului. Continuati alaptarea.
0
07-10-2017, ora 13:52
Scumpica18
Nu este medic/terapeut
Scumpica18
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Am fost ieri la medicul pediatru am facut analize si ne.a dat tratament din nou. 1/6 fenobarbital/seara, 1.5ml/2ori pe zi de sirop Liv 52, 1ml glucoza de 3 ori pe zi, 5 picaturi/ de vitamina C. Marti mergem din nou la control sa vedem daca e mai bine si sa vedem rezultatul bilirubinei. Acum medicul a zis ca este portocalie, chiar nu mai stiu in cate culori se va schimba, dar sa speram ca la final va fi bine. O zi buna!
0
10-10-2017, ora 21:48
Scumpica18
Nu este medic/terapeut
Scumpica18
Buna ziua. Rezultatele analizelor pentru icter sunt: bilirubina totala-9.33 mg/dL, bilirubina directa-0.16 mg/dL, bilirubina indirecta-9.17 mg/dL, alaninaminotransferaza(GPT/ALAT/ALT)-26.4, aspartataminotransferaza(GOT/ASATAST)-64.9. Sunt marite? Saptamana viitoare repetam analizele. Multumesc.
0
11-10-2017, ora 11:36
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Este adevarat ca Bilirubina Totala este crescuta pe seama componentei indirecte, dar nu ridica probleme grave, atat timp, cat nu depaseste 15 mg/dl, iar transaminazele, aflate in intervalele normale pt. varsta, nu indica o suferinta a ficatului.
Veti constata, in cadrul monitorizarii prin controale periodice, ca parametrii respectivi se imbunatatesc sub tratamentul dat.
Succes si sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK