icter mecanic si cancer la caile biliare

05-11-2011
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
mama acum este internata inca in constanta. joi a fost operata pentru icter mecanic dar nu s, a putut face nimic pentru ca are cancer la caile biliare extins la ficat si colecist. sunt disperata si mie frica sa nu intre in soc hepatic. ea aparent se simte foarte bine dar rezultatul de la biopsie vine in 3 saptamini. medicul din constanta mi, a zis ca nu ma ia in seama nici un oncolog fara rezultatul de la biopsie dar ea are rmn, ul facut unde se vede ca e cancer.ce sa fac in cazul asta unde sa ma adresez. ea este acum pe chirurgie si posibil ca in citeva zile sa o externeze. stiu ca nu sunt sanse mari dar daca are vreo sansa vreau sa o incerc si sa pot profita de ea cine ma poate indruma. dupa externarea vreau sa o duc la o sora de, a ei in bucuresti si tot acolo as dori sa pot sa ma adresez cuiva. incotr, o s, o apuc ma poate ajuta cineva cu un sfat ma poate indruma cineva undeva
69 comentarii 12 3 Înainte ›
0
05-11-2011, ora 23:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@pitic activ, intradevar, fara rezultatul de la biopsie nu poti avea o discutie cu un oncolog.mare lucru nu se poate intampla (rau) pana vine rezultatul.asa ca ai rabdare, tine-ne la curent.din ce localitate esti si ce varsta are mama.
0
06-11-2011, ora 00:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pitic activ: ignora orice sugestie de tratament "homeopat", cel putin momentan. daca mama se simte BINE inseamna ca totusi ceva ceva s-a putut face pentru ea la o operatie. fie s-a facut un "by-pass" (ocolire) a obstructiei din caile biliare, fie s-a pus un stent (un tub) prin tumora astfel incat bila din ficat sa se dreneze in continuare, ceva s-a facut astfel incat mama ta e, cel putin momentan, bine si poate nici nu e galbena la fata. din pacate lucrurile astea sunt temporare, la fel si orice intentie de tratament oncologic. boala va progresa dincolo de asta, pentru ca asa se intampla cu orice tumoare care NU poate fi operata. totusi prezinta-te dupa externare cu biletul de externare de la chirurgie (cu protocol operator), cu rezultatul RMN-ului si ce alte analize mai ai legate de boala la un consult oncologic, pentru ca nu e chiar asa. unele diagnostice de cancer se admit si cand rezultatul anatomopatologic nu e inca gata. daca mama ta se simte bine, poate fi incercat un tratament chimioterapic, completat eventual si cu radioterapie, menit sa mai castige timp pentru mama ta. timp de supravietuire si timp pana cand apar/progreseaza simptomele. din pacate cel mai bun mod in care poti face asta, daca ai de gand sa o aduci in bucuresti, este sa-i asiguri concomitent un loc de cazare pe durata tratamentului, pentru ca daca nu are unde sa stea, atunci va fi programata peste multe saptamani si chiar luni. locuri de internare IN SECTIILE DE ONCOLOGIE sunt foarte putine. in schimb, daca are unde sa doarma, ea poate sa faca un asemenea tratament in regim ambulator, adica vine la spital, e consultata, a doua zi face niste analize, a treia zi perfuziile cu citostatice, si dupa aia pauza... si tot asa, la anumite intervale de cateva saptamani.
du-te deci sa faci o programare in conditiile astea la orice sectie de oncologie din bucuresti, cu actele de care am zis si cu un bilet de trimitere, fie la fundeni, coltea, spitalul militar sau elias etc... tine minte totusi ca tratamentul chimioterapic nu se incepe decat daca mama ta e in stare buna, cu analize in limite aproape de normal si nu mai devreme de 4 saptamani de la o operatie de mare amploare.
iti urez succes!
0
06-11-2011, ora 21:15
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
din ce mi, a spus chirurgul nu a reusit sa faca nimic nici by-pass nici ocolire nici desfundare sau cum se mai numesc astea ce e cel mai ciudat ca profesorul care a operat, o mi, a zis ca nu mai prinde rezultatul de la biopsie iar doctorul care l, a ajutat in operatie ( ambii o viziteaza zilnic la salon) mi, a zis ca poate o luna poate sase cine stie ce sa mai cred ?
ea a inceput sa prinda culoare in obraji nu mai e atit de galbena pe corp dar la coltul ochilor se vede galbejeala
are unde sa stea in bucuresti
acum sunt cu ea in spital la constanta
ce e cel mai important e ca ea nu stie nimic
psihicul si fizicul ei acum dupa 4 zile de la taiere sunt de om sanatos desi i s, a luat doar biopsie
va multumesc din suflet ca imi raspundeti
avem sanse sa mai prindem biopsia fara acea functie de drenare intre ficat si fiere?
mama luna asta implineste 60 ani
0
06-11-2011, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in cazul obstructiei biliare complete care nu poate fi rezolvata, din pacate prognosticul de supravietuire este de ordinul zilelor/saptamanilor. din pacate nu se mai pune problema inceperii vreunui tratament chimioterapic, daca asa sta treaba. poate doar iradiere, iar asta cam de urgenta, lucru pe care va sfatuiesc sa-l incercati cumva pe undeva. in rest tratament suportiv si atat. poate nici sa stie ce se intampla cu ea n-ar fi rau, mai ales in momentul in care o sa constate ca se simte mai rau sau cand trebuie sa-si dea acceptul pentru un tratament cu IRADIERE...
0
07-11-2011, ora 23:15
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
medical am inteles fenomenul zic eu
inca nu stiu nimic de iradiere in ce consta si cum se face
am aflat ca cineva in bucuresti taie sub limba, leacuri babesti, oare ne, ar ajuta in cazul nostru ca se zice din batrini ca asa se deblocheaza icterul
intreb si eu normal ca pareri vin din toate directiile
si mai am o nelamurire daca fierea este scoasa din organism cum se mai face drenarea? la ea nu e posibila aceasta functie?adica cu fierea la locul ei dar functia sa nu mai existe si totusi sa traiasca?
inca este in spital la constanta si profesorul e in bairam probabil ca pe miercuri sau joi sa o externeze
nu face temperatura si nu a facut deloc in toata perioada
maninca
s, a si imbujorat putin in obraji
pielea este galbuie dar nu mai e atit de accentuat
raul iti multumesc pentru promtitudinea de a raspunde desi unele intrabari din partea mea poate ti se par prostesti ma ajuta orice raspuns
sunt aici pentru a intelege fenomenul si a incerca sa gasesc solutii
normal sunt foarte disperata dar nu asta e discutia
0
08-11-2011, ora 20:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intrebarea nu ti-o inteleg, nu pot raspunde la nelamurirea ta.
despre iradiere, e simplu: radioterapeutul ii cere un CT sau chiar un RMN de ficat si cai biliare si apoi isi planifica niste campuri pe bolnav pe care proiecteaza niste raze dupa un anume program al lui. astfel iradiaza zona respectiva, inclusiv tumora, care o perioada poate sa dea inapoi.
0
08-11-2011, ora 22:23
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
of normal ca poate sunt greu de inteles citeodata
o sa incerc sa ma concentrez mai mult cind scriu aici
intreb aici pentru ca nu am timp sa caut
azi a externat, o si tot azi am trimis, o la sora ei in bucuresti se simte bine si in siguranta acolo la noi serviciul e de asa natura incit in fiecare saptamina suntem tot in alt oras dar normal ca eu acum am luat o pauza
nu mai stiu daca am intrebat dar ce parere ai de taiatul sub limba ? cica e unu ciobanu care face lucrul asta si ca ajuta la detoxifierea organismului
si inca o nelamurire ce o mai am : s-a produs icterul mecanic deci s-a blocat calea dintre ficat si fiere si acum vine intrebarea mea : la un pacient la care i se scoate fierea ce se intimpla cu schimbul dintre ficat si fiere? ca nu mai exista
si de ce atunci cind ai fierea si se blocheaza canalul nu se mai poate face nimic? ( ma rog cu complicatiile de riguare)
0
08-11-2011, ora 22:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e o oarecare varza in discutia asta, dar da=mi voie sa incerc:
1 - taiatul sub limba: inafara de aspectele de sarlatanie evidenta, este o aberatie din orice punct de vedere si o jignire dpdv intelectual la care nu vad cum poate cineva sa plece urechea decat daca nu cumva e foarte confuz... din varii motive. linisteste-te putin, aduna-te si realizeaza ca raspunsul nu sta in asemenea metode vrajitoresti recomandate de sarlatani care vor sa ia bani pentru nimic de la oameni la ananghie!

2 - faci confuzie intre "fiere" si "colecist" sau "vezicula biliara" fierea defapt este numele popular al BILEI, o secretie a ficatului care se scurge in mod normal dupa masa, din ficat, in INTESTIN, prin caile biliare. inchipuie-ti "colecistul" sau "fierea" dupa cum cred ca te referi tu, ca o umflatura a acestor canale, unde se aduna bila intre mese. daca se scoate aceasta umflatura, vezicula, sau "fierea" cum ii zici tu, si am mai auzit pe cativa, nu inseamna nimic. inseamna ca in mod normal bila se scurge tot timpul in intestin, lucru fara probleme.
problema apare atunci cand pe canalele alea apare respectivul CANCER pe interiorul acestor canale, care blocheaza scurgerea bilei din ficat, ca atare ficatul sufera, bila se duce inapoi in sange, din sange in diverse tesuturi, se degradeaza, apare icterul (culoarea aceea galbena) etc.
ca atare daca un asemenea cancer nu poate fi indepartat, nici macar stentat sau ocolit cumva, lucrurile sunt proaste si ficatul nu poate sa reziste mult. pacientul intra in insuficienta hepatica, care poate fi treptata sau rapida, si moare.
0
08-11-2011, ora 22:55
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
da normal ca sunt confuza si normal ca vin fel de fel de pareri din toate partile
daca scanez biletele de iesire ai putea sa ma lamuresti daca e macar in parametri normali?
internarea s, a facut in mangalia si apoi a fost trimisa la constanta
miine ma duc la spitalul floreasca sa vorbesc cu un medic, sper sa, l gasesc, merg cu o recomandare si sper sa ma ajute daca nu si poimiine e o zi doar ca va trebui sa ma misc foarte repede ca nu mai am timp de pierdut
as fi in stare sa fac orice doar sa stiu ca se va face bine dar mie si frica sa nu, i fac rau asa ca normal sa ti se para unele intrebari banale sau confuze dar nu iti imagina ca nu ma voi adresa medicilor
0
08-11-2011, ora 23:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da-mi un mesaj privat!
0
08-11-2011, ora 23:15
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
nu stiu cum
acum am scanat
gata cred ca am reusit
0
08-11-2011, ora 23:36
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
nu stiam care este spitalul floreasca dar acum m, am lamurit este cel de urgenta colt cu stefan cel mare
miine sper sa am noroc sa pot vorbi cu medicul d, acolo
dar nu imi strica un ajutor in plus
daca ii cunosc starea mai exacta a mamei din punct de vedere al analizelor atunci cu siguranta ca as intelege mai usor orice explicatie care ar veni din partea medicului
0
08-11-2011, ora 23:55
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
nu mai rezist sa stau
sunt foarte obosita desi as fi dorit sa pot sta sa vad raspunsul tau
dar cu siguranta dimineata primul lucru care il voi face dupa ce ma trezesc voi citi mesajul tau
daca nu ai primit mesajele miine ti le voi mai trimite odata
0
10-11-2011, ora 06:17
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
am ajuns in bucuresti
am primit mai multe nume de doctori si azi alerg pe la spitale sper sa fie cu folos
mama este la o sora de, a ei si inca nu stie nimic
nu stiu daca am voie sa postez aici biletele de externare
daca stie cineva va rog sa ma anuntati
m, ar ajuta orice parere de la cei care stiu sa citeasca analizele sa, mi spuna incotr, o sa ma indrept
0
10-11-2011, ora 12:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poti sa postezi orice, numa sa nu faci reclama sau sa incalci alte reguli mentionate chiar aici.
am primit mesajele tale private. nu ai primit raspunsul meu ? era mai mult un comentariu, e drept.
acuma spune-ne si noua pe unde ajungi, la ce specialitati si ce zic medicii respectivi. sper ca ai planificat si un consult oncologic pe acolo pe undeva...
0
10-11-2011, ora 12:32
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
nu am primit mai mult decit am trimis pe privat
o sa le postez si aici
cit despre buletinul histopatologic nimeni nu mi, a zis nimic
nu mi, au spus ce trebuie sa fac
nu mi, au spus unde sa ma duc
nu i, au dat nici un tratament
profesorul care a taiat, o mi, a zis la o zi de la taiere ca nu va mai prinde rezultatul de la biopsie si cind l, am intrebat ce sa fac unde sa ma duc pina atunci a dat din umeri si a plecat
mentionez ca i, am dat bani si nu lucrul asta conteaza conta sa ma indrume sa ma lamureasca sa stiu ce am de facut
azi dimineata am fost cu biletele de extermare la spitalul floreasca cu recomandare nu m, a intrebat nimic de mama s, a uitat doar pe externare si mi, a zis ca o sa, mi faca fisa de internare asistenta lui
marti dimineata la 10 o interneaza
0
10-11-2011, ora 12:35
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
bilet de externare mangalia



Diagnostic principal (DRG Cod 1): Calcul ai
vezicii c are cu o alta forma de colecistita, cu
obstructie
Diagnostice secundare (DRG):
1. Icter, nespecificat
2. Boala toxica a ficatului cu colestaza
Stare la externare: ameliorat

Pacienta de 60 ani, fara APP semnificative, se interneaza de urgenta pt. durere in hipocondrul dr., apetit absent, icter conjunctival si tegumentar, urini hipercrome, scaun decolorat, stabila hemodinamic. Eco: CBP 13mm, colecist mulat pe calculi, icter mecanic. In urma analizelor si eco, se confirma prezenta unui icter mecanic, motiv pentru care se incepe trat. cu ampicilina, arnetin, no-spa, si se transfera la Sp. Jud. C-ta -chirurgie cu aviz telefonic Dr. lusuf pt. tratament de specialitate.


¡NVESTIGATI! PARACLINICE IN CURSUL INTERNĂRII


O
DATA
INVESTIGAT!!


24/10/2011 21:08:10
Amilazâ Serica:lipsa reacti U/L; Biiirubina Directa:3, 67 mg/di; Bilirubins Tota!a:7.63 mg/dl; Greatinina O 63 mg/al; Examen sumar de urina + sediment (Reacţia (pH):Acid, Albumina (calitativa):Nor, Pigmenti biliari:Absenţi, Urobilinogen:Prezent+, LeucodteiPiurie ); FA: 1360.00 AUTOMATIC: Gama GT:433.59 U/L; Glicemie:62 35 mg/dl; TGQ:90.35 U/L; TGP: 195.61 U/L; Timp Quick (Timp Quick:14.5 sec, Procent:80.6 %); Uree:32.34 mg/d!;
0
10-11-2011, ora 12:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la floreasca NU este sectie de oncologie. cu ce fel de medic ai vorbit ?
cand o sa ai rezultatul examenului histopatologic in mana, vei putea sa vorbesti cu un oncolog, care sa-ti spuna daca are rost/se poate incepe un tratament oncologic (poate ca de dat bani ar fi fost deci mai util anatomopatologului decat chirurgului... ca sa zic asa). pana atunci continua tratamentul suportiv. e important !
0
10-11-2011, ora 12:47
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
bilet de externare constanta


Diagnostic principal (DRG Cod 1): Tumora ficatului
si cailor biliare cu evoluţie imprevizibila si
necunoscuta
Diagnostice secundare (DRG):
1. Icter, nespecificat

Diagnostice formulare libera: ICTER MECANIC PRIN OBSTRUCTIE TUMORALA DE CAI BILIARE
EXTRAHEPATICE.
Stare la externare: ameliorat


EPICRiZA
Pacienta fara antecedente semnficative, se prezintă pentru un episod de icter sclerotegumentar insotit de scaune acholice si urini hipercrome, simptomatologie ce s-a accentuat progresiv, motiv pentru care se interneaza actual in vederea investigaţiilor si tratamentului de specialitate.
Examen clinic : tegumente si sclere ictersce: abdomen suplu, mobil cu mişcările respiratorii, nedureros la palpare in hipocondrul drept, fara semne de iritatie peritoneala.
Examenele de laborator evidentiaza : L = 10.100 / mm, Hb = 12, 3 g/dl, glicemie = 138 mg/dl, TGP = 222U/L, TGO = 114U/L. BT = 7, 7 mg/dl, BD = 7, 54 mg/dl.
Examenul colanqioRM abdominal descrie ficat cu structura neomogena prin prezenta la nivelul segmentului V de dimensiuni axiale maxime de 15/10mm, cu dilatatii de CBIH; coledoc cu diametru maxim de 17mm, decalibrat brusc la nivelul porţiunii proximale unde se evidentiaza o masa tumorala cvasicentimetrica; adenopatii infracentimetrice lateroaortice; absenta lichidului intraperitoneal.
Se intervine chirurgical practicandu-se sub AG-IOT laparotomie exploratorie, biopsie hil hepatic, diagnosticul operator fiind de icter mecanic prin obstructie tumorala de cai biliare extrahepatice, conform C.O. 162 / 03.11.2011.
Evoluţia postoperatorie a fost favorabila sub protectie antibiotica, tratament antialgic, antisecretor, hepatotrofic °i de reechilibrare hidroelectrolitica si energetica.
Evoluţia a fost favorabila sub tratament antialgic, antisecretor, hepatotrofic si de reechilibrare hidroelectrolitica.
Pacienta se externeaza staţionara
RECOMANDARI/REGIM/MEDICATIE
1, -regim igieno-dietetic cf. indicaţiilor;
2, -contro! in policlinica;
sistem informatic HIPOCRATE 5 ©Rsc
Data eliberării: Secţia:
BILET DE IEŞIRE DIN SPITAL AFERENT FOCG NUMĂRUL 44206

Jrgenta NU
%
3, -dispensarizare oncologica;
08.11.2011
4, -revine peste 3 saptarnani pentru rezultatul histopatologic.
INVESTIGAT!! PARACLINiCE IN CURSUL INTERNĂRII
http://sen'er/Wpocrate/reports/printfíle.asp?do=COid=614848
0
10-11-2011, ora 12:49
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
trebuie sa plec putin
la mama e urgenta cu icterul mecanic
nu pot sa mai stau 2 saptamini cit mai dureaza analiza ca sa vb cu oncolog
revin
0
10-11-2011, ora 12:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident ca nu poti. tratamentul oncologic nu se va face decat daca se rezolva problema cu icterul mecanic intai. ca atare asta ramane problema principala, oarecum evidenta, de rezolvat chirurgical. eu iti vorbeam deja de o etapa ulterioara.
0
10-11-2011, ora 15:27
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
stiu dar la floreasca speram sa rezolvam problema cu icterul si intre timp vor iesi si analizele de la biopsie
0
10-11-2011, ora 15:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asa sper si eu. cu ce chirurg de acolo ati luat legatura ?
0
10-11-2011, ora 22:41
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
dar despre biletele de externare ce poti sa, mi spui?
0
11-11-2011, ora 00:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu ce anume vrei sa iti spun, lucrurile sunt destul de explicite acolo. se face descrierea tumorii, locale cu posibila metastaza hepatica, apoi e descrisa starea generala, analizele si ce s-a facut intraoperator, respectiv o biopsie din tumora. nu sunt multe de discutat in plus fata de ceea ce stiti deja.
cel mai probabil e vorba de un cancer de cai biliare care nu a putut fi operat, nici macar paliativ, care trebuie administrat cum am vorbit si pana acum. pentru operatie trebuie sa va lamureasca chirurgul de la floreasca ( cu scopul de a crea o cale de eliminare a bilei, fie si temporar), pentru tratament oncologic trebuie buletinul histopatologic.
0
11-11-2011, ora 09:47
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
mai revin cu postari dupa ziua de marti cind o interneaza
momentan mama este bine in masura in care se poate spune
maninca se plimba inca o ajuta mult organismul
0
11-11-2011, ora 22:46
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
chiar daca inca nu mai am ce sa zic de mama eu intru seara si dimineata
am asteptat si inca mai astept pareri despre biletele de externare
orice parere ma ajuta sa inteleg mai bine starea ei si ma ajuta sa gasesc solutiile cele mai favorabile ei
ma lupt pina la ultimul strop pina la ultima picatura
sint revoltata fata de medicul din constanta care mai e si profesor universitar si care nu sa obosit sa, i scrie nici macar o reteta de calmante ca doar nu o platea el din buzunarul lui
mai aveam din spital citeva fiole de ketonal ( mentionez ca in spital am cumparat tot tratamentul branula ser fiole tot absolut tot ) dar nu poate sa inghita ketonalul, mai aveam ceva pastile de ketonal si astea ii faceau rau la stomac si azi cind o verisoara a vrut sa cumpere citeva fiole de algocalmin i s, a spus ca nu se dau decit cu reteta
in ce lume traim
m, am dus eu la farmacie cu fisa de externare si asa le, am primit dar.
0
11-11-2011, ora 22:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate sistemul de ingrijire integrala a unui bolnav, mai ales cu componenta suportiva si paliativa, este FOARTE deficitar in romania. pentru toate lucrurile de baza, inclusiv tratamente de prima linie, mai ales simptomatice, omul este foarte important sa se adreseze medicului de familie inainte de toate, chiar si la iesirea din spital, sa se prezinte cu biletele de externare de pe oriunde se externeaza. din pacate medicina de familie a fost sistematic si profund destructurata si marginalizata, astfel incat azi in mica masura te poti bizui pe medicul de familie sa te ajute cum trebuie...
algocalmin... da, de peste jumatate de an nu se mai elibereaza decat pe reteta. asta in conditiile in care prin restul europei nici nu mai exista.
ketonal... nu ii mai dati daca are probleme cu stomacul NICI injectabil, pentru ca are acelasi efect asupra stomacului. daca totusi il folositi, folositi in pararel si un protector gastric gen omez cu sau fara dicarbocalm, venter, etc
despre biletele de externare... ce anume ai vrea sa stii mai mult ? descrie parcursul internarii, problemele, faptul ca s-a identificat o tumora de cai biliare care da obstructie si icter, o metastaza in ficat si raspandiri posibile in ganglionii din jur.
0
11-11-2011, ora 22:59
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
am uitat sa spun ca "taietura" care este suficient de mare, si pentru ce doar pentru o biopsie, si eu nici macar nu am fost informata cu ce anume vor sa faca, se cicatrizeaza s, a inchis din primele zile fara sa singereze fara sa faca puroi sper din tot sufletul ca asta sa fie de bine
ce au facut macelarii puteau sa faca la endoscopie
cu o seara innainte de taiere a venit un medic la contravizita si a intrebat asistenta ca daca la endoscopia din spital nu s, a facut unde se face (el se uita in fisele pacientilor )? atunci nu am inteles intrebarea lui ( imi spusese mama de contravizita )
mai bine ma opresc
desi pe noi toti ne, ar ajuta sa ne impartasim experientele ca cei ce vor citi si se vor lovi sa stie ce au de facut
este foarte greu cind te lovesti de astfel de probleme si sa nu stii incotro sa te indrepti
0
11-11-2011, ora 23:03
pitic activ
Nu este medic/terapeut
pitic activ
cum sta cu tranzaninazele ce are voie sa manince si ce nu in perioada asta?
ce fel de regim trebuie sa abordam?
care sunt produsele de care sa ne ferim?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
69 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: