Icter prelungit

08-02-2010
dancris06
Nu este medic/terapeut
dancris06
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Bebelusul meu are 2 luni si are icter. I-am facut analize de sange si bilirubina i-a iesit modificata astfel:
- bilirubina totala: 7.78 fata de valorile normale de 0.3 - 1.2
- bilirubina directa: 0.77 fata de valorile normale 0.0 - 0.2
- bilirubina indirecta: 7.0 incadrata in valorile normale 1.4 - 11.8
Medicul pediatru mi-a prescris Prednison pentru 7 - 10 zile, dar am vazut foarte multe reactii adverse. Ce sa fac, sa il administrez copilului?
3 comentarii
0
08-02-2010, ora 18:43
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
v-aş recomanda consultul eventual al altui medic, pentru că un icter acum poate semnifica o infecţie in corpul bbeluşului şi trebuie cercetate - urocultură, hemocultură, exudat faringian etc
0
08-02-2010, ora 18:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce nu te-ai internat cu micutul ? Ce are el nu se trateaza acasa.Si la varsta de doua luni terapia cu prednison, cel putin la inceput, trebuie supravegheata medical.
0
08-02-2010, ora 20:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, in ce oras locuiti ? Exista solutii excelent de rapide, naturiste si fara reactii adverse la astfel de afectiuni la copii mici. Prednisonul nu are nici macar un singur efect pozitiv la o asemena boala si ca va aduce numai efectele adverse scrie pe el, deci daca il dati este oricum inutil la o asemenea boala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: