ihtioza - recomandari?

12-05-2008
Pasagera
Nu este medic/terapeut
Pasagera
buna, am aceasta boala de la virsta de 5 ani, nu mai stiu ce creme sa folosesc am citit ca nu se trateaza numai se amelioreaza.De fiecare data dupa baie pielea m-i se strange si incepe sa plesneasca.Daca puteti sa-mi recomandati ceva ?
9 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Lipikar emolient de la La Roche Posay sau Oilatum de la Stieffel.
0
15-05-2008, ora 00:00
Pasagera
Nu este medic/terapeut
Pasagera
spuneti-mi va rog a-si putea sa le gasesc in farmacie?
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aceste produse se vand numai prin farmacii.
0
24-04-2010, ora 13:48
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
buna ziua.am si eu o problema.sotul meu are ihtioza din nastere.au ihtioza si fratele lui si bunicul lui.vreau sa stiu daca se poate mosteni?noi vrem sa facem un copil si vrem sa stim daca poate mosteni si viitorul copil aceeasi boala de piele(ihtioza).se poate face vreo analizza inainte sau in timpul sarcinii sa stim daca copilul poate sa aiba si el aceasta boalla?astept raspuns.multumesc mult.o zi buna.
0
25-04-2010, ora 17:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ichtioza se poate mosteni!
Ar trebui sa va sfatuiti cu cineva de la planning familial.
0
25-04-2010, ora 18:31
Pasagera
Nu este medic/terapeut
Pasagera
eu am un baiat de 12 ani insa pina in prezent nu are nimic, sper din tot sufletul sa nici nu faca
0
16-08-2010, ora 21:20
TANIUSHALU
Nu este medic/terapeut
TANIUSHALU
BUNA! EU AM AVUT UN BAIETEL CARE A DECEDAT DE IHTIOZA FORMA GENERALIZATA ( ERITRODERMIE IHTIOZIFORMA USCATA), SPUNETIMI VA ROG EXISTA RISCUL CA AL 2 -LEA COPIL SA FIE BOLNAV DE ACEEAS BOALA, VA ROG MULT SA MA AJUTATI
0
02-09-2010, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Exista!
0
22-10-2010, ora 13:13
Miki0411
Nu este medic/terapeut
Miki0411
Ihtioza este o boala genetica si da, se poate transmite. Eu am aceasta boala din nastere si atunci cand am ramas insarcinata am mers la 3 medici geneticieni din Bucuresti. Nimeni nu va putea vreodata sa spuna cu exactitate daca viitorul copil va avea sau nu aceasta boala.
Important este daca ambii parinti au ihtioza sau numai unul. In cazul in care unul dintre parteneri este sanatos, exista sanse sa fie si copilasul sanatos. Dar nu este ceva absolut sigur. De fapt toti vor da acelasi prognostic: 50 -50%. Alegerea ramane in final a parintilor.
Piticul meu este sanatos, multumesc lui Dumnezeu. Am trecut prin momente crancene toata sarcina, plus ca am avut si iminenta de avort maxima. Apoi a urmat perioada de 1 pana la 2 anisori in care se spuna ca este riscul ca, copilul sa faca ihtioza. Suntem insa bine si sper sa fim bine si de acum incolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Ihtioza fetala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: