imi apar foarte usor echimoze, la orice lovitura..

15-07-2009
mireli
Nu este medic/terapeut
mireli
imi apar foarte usor echimoze, la orice lovitura., unele chiar nici nu mi amintesc de un de le am.
mentionez ca am 18 ani si sufar de trombocitopenie. sa fie asta problema??????
5 comentarii
0
15-07-2009, ora 20:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Echimozele, asa numitele vanatai sunt "un fel de" infiltrari subdermice ale sangelui care apar in urma spargerii unui vas de sange.

Trombocitopenia nu este neparat un factor favorizant, dar insuficienta de celule plachetare contribuie la cantitatea de sange difuzata sub piele, intr-un fel sau altul!
Contuziile provoaca aceste vanatai, care in functie de gravitatea lor (superficiale, mijlocii, grave si profunde) pot sa determine vanatai foarte - hai sa le numim dizgratioase si extrem de inchise la culoare; Incercati sa evitati orice fel de contact cu obiecte contondente sau situatiile in care stiti ca sunteti neatenta si riscati sa va provocati leziuni tegumentare, chiar si mici, cu atat mai mult cu cat stiti ca "detineti" o sensibilitate asa de mare.
Un factor favorizant al aparitie vanatailor este si fragilitatea veno-capilara; s-ar putea sa aveti nevoie de un medicament/supliment/unguent/crema care sa aiba un efect tonic asupra acestor vase sanguine, un astfel de medicament fiind Difabiol.
Din cauza acestei sensibilitati sunteti predispusa si la a dezvolta varice!!!

Consultati medicul internist pt. a primi mai multe detaliile, si daca situatia o impune veti primi si un tratament adecvat!
0
15-07-2009, ora 22:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Si ce tratament dau doctorii la varice si "eschimoze" ?
Subtietor de sange, heparina ???
0
15-07-2009, ora 23:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tratamente sunt destule, insa reactivitatea organismului este unica la fiecare in parte. Pt. echimoze cel mai bun tratament este evitarea contuziilor (cel mai bun tratament; exact ca si la alergie, evitarea substantei alergenice); pt varice, tratamentul de electie este cel chirurgical sau cel profilactic pt persoanele care nu prezinta simptome/semne!

Heparina este un anticoagulant natural care de cele mai multe ori este folosita pt tromboza, flebita, dar si pt varice in unele unguente si medicamente (vezi Lioton gel si Detralex).

Numai Bine!
0
16-07-2009, ora 11:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Descrierea ta este tipica pentru un dezechilibru la nivel celular care se poate trata
eficient cu homeopatiea. Aceste dezechilibur se trage din anumite noxe chimice din mediul inconjurator.
Consulta un medic homeopat cu experiente, deoarece medicina clasica NU este in stare sa vindece asa ceva ci in cel mai bun caz sa trateze fara succes.

Cand cineva scrie "tratamentul cel mai bun este evitarea contuziilor " este clar ca nu se stie nimic.
Alergiile sunt vindecabile si ele, dar nu de dorctori care recomanda "evitarea alergenilor "!
Na, evitaloviturile daca poti, eu nu trebuie sa le evit ca nu am nimic daca ma lovesc !
De ce loviturile nu afecetaza si pe ceilalti nu se intreaba medicina si purtatorii lor de cuvant...

Homeopatia cunoaste atat cauza bolii care o ai tu cat si remediile exacte cu care se poate trata boala in timp ce medicina clasica poate inca nici nu are nume pt. boala ta, daramite un remediu potrivit !

Un exemplu homeopat la astfel de afectiune este acidum sulfuricum care este indicat, daca restul de simtome se potrivesc, exact la persoanele care "fac vanatai la cea mai mica atingere"
http://www.homeoint.org/books1/heringcondensed/s/sulph-ac.htm

Consulta deci un medic homeopat pentru a afla ce remediu iti trebuie pt. aceasta afectiune, caci exista mai multe, remediul de mai sus fiind numai un exemplu care nu trebuie luat ca sfat medical ci numai ca exemplu.
0
16-07-2009, ora 16:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In concluzie...ironia si supraestimarea dauneaza grav sanatatii si sufletului...Scarface!

"De ce loviturile nu afecteaza si pe ceilalti nu se intreaba medicina si purtatorii lor de cuvant... " Nu afecteaza si pe ceilalti pt ca nu toti indivizii sunt idiosincratici si sensibili; fiecare poseda o senzitivitate cutanata si intrinseca proprie, Scarface...de ce unii se cred destepti si altii sunt, dar nu vor sa se laude??? Gandeste si nu mai face pe superman-ul medicinii...chiar daca esti!

Homeopatia este foarte benefica pt organism...ai nutrit atat de multa aversiune pt primul meu rsp si nu numai incat...

Multa sanatate si revizuieste-ti comportamentul pt ca ai accese de impetuozitate mai mult sau mai putin impredictibile - ia niste sunatoare 15 CH zilnic ;))

Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: