imi cade destul de mult par.Incep sa chelesc

05-10-2011
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
Buna ziua, am 23 de ani si imi cade destul de mult par.-'Incep sa chelesc'. Am fost la dermatolog si mi-a recomandat anticoneptionalele diane 35. A mai folosit cineva? Ma vor ajuta la ceva, sau le iau degeaba?
A spus ca ar trebui sa iau cam un an de zile aceste pastile.
Va multumesc!
3 comentarii
0
05-10-2011, ora 15:49
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
si eu ma confrunt cu aceasta problema de cativa ani...dar nu stiu de ce imi cade parul. Probabil k este din cauza varstei sau din lipsa de fier, calciu si altele. Am incercat tot felul de pastile. Insa am incercat un tratament facut in casa din: ulei de masline, galbenus de ou si ulei de ricin. si chiar a dat rezultate. inceark si tu! succes!
0
05-10-2011, ora 19:37
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Referitor la administrarea Diane 35 trebuie facut un raport risc - beneficiu deoarece poate influenta favorabil cresterea parului, dar poate prezenta serioase efecte adverse, printre care: Dureri si secretie la nivelul sanilor, cefalee, depresie, greata, voma, eruptie cutanata, cresterea greutatii.
Va recomand un produs entomotepapic - ENTOVIT
Substanta biologic activa din compozitia Entovit reprezinta o substanta de origine entomologica, destul de variata dupa compozitia chimica.
Actiune: varietatea de vitamine, acid folic, hidrogenfosfat de calciu, extract entomologic, polividona K 30, amidon glicolat de sodiu, talc si stearat de magneziu stimuleaza cresterea si fortifica parul si unghiile.
Datorita unei sinergii de vitamine obtinute din surse naturale (A, C, E) si a aminoacizilor obtinuti din Bombyx mori, Entovit se recomanda la adulti pentru lupta impotriva caderii parului, stimuleaza cresterea si fortifica parul si unghiile.
0
09-10-2011, ora 19:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
anomin_2011, parul poate cadea si de la ceva infectii, undeva in corp.
Ai candidoza sau eventual ai facut si ceva matreata - ori ai ceva bacterii in nas sau vagin.
Ar fi bine sa faci o secretie vaginala cu antibiograma si sa ceri si depistare streptococ grup B- cultura si antibiograma - asta este ceva mai nou.
Daca ai ceva lipsa de fier, este posibil sa ai e-coli vaginal.
Deasemenea un stafilococ sau streptococ in nas ar putea sa determine caderea parului.
Daca simti ca ai nasul infundat ar fi bine sa iti faci un exudat nazal cu antibiograma.
Daca te doare gatul, fa-ti si un exudat faringian cu antibiograma.
Inainte de exudate - nu te speli in nas si in gat si nu bei apa.
Pentru secretie - nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte - ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Deasemenea trebuie sa treaca cel putin 10 zile daca ai urmat un tratament antibiotic
Antibiograma trebuie facuta neaparat ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria, ca altfel poti sa faci tratament cu ceva la care este rezistenta.
Daca iti iese streptococ, tratamentul nu trebuie sa fie sub 10 zile.
Iar daca iti iese o candidoza, ar trebui sa iti dea medicul ginecolog si pastile, nu numai ovule ca altfel nu iti trece si matreata (daca ai)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •