Imi creste pulsul de la Zyprexa

07-06-2009
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
am luat zilele acestea carbamazepina, zyprexa de 5 mg, rudotel si propranolol ca imi creste pulsul de la zyprexa.
Imi este rau! Nu prea ma ajuta! Nu vreau sa ma duc la spital ca acolo ma imbolnavesc mai rau!
Am doua obsesiim care ma fac sa imi ias din minti: ca nu pot face nimic si ca sunt izolata!
Daca aveti vre-o parere, oarecare, stiu ca si caldura ma afecteaza dar de mult nu mi-a mai fos asa sa ma simt ca nu mai am iesire!
272 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
07-06-2009, ora 16:21
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Buna, Anastasia!
Offf, eu nu te pot ajuta decat cu cateva randuri care sper macar sa te aline putin. Gandeste-te ca stari ca astea ai mai avut si asa cum au venit au si trecut. Chiar daca acum ti se pare ca esti prinsa intr-o capcana, e doar o iluzie pentru ca va trece. Incearca sa nu te mai gandesti la cat de rau iti este, ci sa te axezi pe gandurile bune, cauta-le incet-incet. Stiu ca e greu, dar incearca sa te sugestionezi, incearca sa-ti spui ca iti este bine, fa exercitii de respiratie (inspira si expira adanc). Poate ajuta macar putin. Gandeste-te la ceva care iti place, la o intamplare fericita din viata ta, la cineva iubit. Sper sa-ti fie bine cat mai curand!
0
07-06-2009, ora 18:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Anastasia, baga-te sub dus, te vei racori putin. Spre seara, cand se mai domoleste caldura, iesi putin in parc, la vot, la o inghetata, unde vei tu. Caldurile vor fi foarte mari vara aceasta, ziua trebuie sa stai numai in casa, ori iesi dimineata pina-n 10, ori seara. Stai calma ca nu se poate spune ca nu faci nimic: uite, stai de vorba cu noi si mai ajuti si pe altii. Nu e chiar o chestie neglijabila.O seara placuta!
0
07-06-2009, ora 21:31
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
multumesc Ez si multumesc casadurhouse!
mare este Dumnezeu! dupa ce am scris pe romedic, m-a sunat prietena mea cea mai buna si am mers intr-adevar la o inghetata! Parca sunt alt om, tot imi e rau dar pot suporta acum.
adevarul este ca am catelusa grav bolnava si m-a dat peste cap, si caldura la fel.
Multumesc inca o data amandurora!
0
07-06-2009, ora 21:49
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Ma bucur! Uite ca daca iesi din casa parca lucrurile devin mai roz, nu-i asa? :)
Daca te intereseaza si ai energie exista Centrul "Trepte" care ofera psihoterapie gratuit. Apartine de spitalul Obregia, dar nu trebuie internare, isi desfasoara activitatea separat.
Uite aici un link cu date de contact http://www.spital-obregia.ro/laboratoare-centrul-trepte.php
Poate incerci. :)

Sper sa se faca bine cutu, la fel si tu! Sa ne spui cum te simti in viitor!
0
08-06-2009, ora 12:13
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
multumesc Ez, cred ca ma voi duce la Trepte, desi e cam departe de unde stau eu.
Am mai fost la Estuar, dar nu ma simteam bine pentru ca imi face rau sa vad si alti bolnavi!
La trepte ma tenteaza pentru ca este psihoterapie.
si la estuar vine un medic o data pe saptamana dar nu a prea a avut ce sa imi faca, am vorbit o data cu dumnealui.
Realitatea este ca boala mea este grea si pacatoasa!
Acum iar imi este rau ca nu am ce face. fac eu treaba pe acasa dar in sila. Nicicum nu e bine, sa fac imi vine greu, sa stau iar innebunesc de plictiseala si ganduri!
Ieri m-am simtit bine ca am iesit cu prietena asta, azi am fos tputin la biserica, dar uite, acum stau!
foarte greu
pe de alta parte zyprexa de 5 imi creste pulsul, azi la iserica aveam pulsul 120!, noroc ca am avut propranolol la mine.
Sunt suparata rau, nu stiu daca ma mai poate ajuta cineva!
0
08-06-2009, ora 15:27
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Anastasia, conteaza foarte mult si reactia ta la boala, felul in care te raportezi la ea. Desigur, schizofrenia nu e o afectiune simpla, insa parerea mea e ca nici faptul ca te gandesti toata ziua la boala ta, la faptul ca nimeni nu te poate ajuta nu e indicat. O activitate cat de mica te ajuta mai mult decat crezi, prinzi curaj, poate intri in contact si cu alti oameni. Cand cunosti alte persoane nu te gandi la faptul ca esti schizo si ca te-ar privi ciudat pentru ca instantaneu iti schimbi atitudinea.

Ziceai ca iti place sa tricotezi, poate iti faci un blog, postezi acolo ceea ce lucrezi si le vinzi.
Cred cu tarie ca fiecare om are resursele necesare pentru a se ajuta singur.
Numai bine!
0
09-06-2009, ora 00:10
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
sufar de depresie de ceva ani.Fac tratament dar mai fac si mici pauze cam de 2 luni la un tratament de aproximativ un an.credeti ca de la depresie pot sa simt o durere de dinti partea de sus..ceva ca o nevralgie care imi produce moleseala si o slabiciune musculara la nivelul muschilori faciali?cand simt aceasta durere faciala suportabila dar suparatoare mi se face o dunga pronuntata sub nas mai exact la buza superioara care se vede doar daca zambesc.este f pronuntata.am fost la multi medici si nimeni nu stie ce am.poate sa fie si ceva neurologic?neurologul spune ca nu am nimic dar sa fac o investigatie emg.nu stiu ce se intampla cu mine si imi doresc sa mi se gaseasca un diagnostic.daca cineva poate sa ma ajute cu un raspuns.?
0
09-12-2009, ora 03:20
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
miu anastasia : " Sunt suparata rau, nu stiu daca ma mai poate ajuta cineva! "

Dar de ce esti suparata ? Ce / cine te supara ?
0
21-01-2010, ora 08:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Anastasia,
Ceea ce la om este cu neputinta, la Dumnezeu este cu putinta.
Nici eu nu mai lucrez de un an si mi se mai pare cateodata ca nu pot face nimic constructiv.
In majoritatea cazurilor nu sunt capabila la efort nici fizic si nici psihic, din cauza bolii in sine.
Dar daca ma razvratesc si ma suport, intr-un cuvant, ma autotorturez imi foloseste la ceva ?
Am incercat de fiecare data sa umblu la radacina raului pentru ca biserica ne invata ca bolile provin din pacate si m-am spovedit cat am putut eu mai bine, tocmai, pentru a elimina cu desavarsire, daca s-ar putea, aceasta cauza.
Cel de Sus este insa drept si am avut intotdeauna incredere in Voia lui, in planul pe care El il are cu noi.
Nu degeaba trecem prin asemenea suferinte.
Trebuie sa dam dovada de mai multa rabdare pentru ca acel plan sa ni se descopere.
Roaga-te pentru asta la Maica Domnului. Ea ne vrea binele si se supara daca nu ii cerem ajutorul.
Am vazut un film in care pacienti ca mine (cu TAB), erau internati in spitale sanatorii, prin anii 60, timp de 20 de ani... Mai poti comenta ceva ?
Eu cred ca tie nu iti mai merge tratamentul cu zyprexa si ar trebui sa-l schimbi.
Tu nu ai mai avut episod psihotic de peste 6 ani, deci nu iti trebuie decat tratament de intretinere.
Am mai postat si pe alte topicuri. Nu stiu daca ai citit. Despre prietena mea din Germania, care dupa ce a fost internata timp de 9 luni, in stare foarte grava, urmeaza de cativa ani tratament cu fluanxol, 2 fiole pe luna si se simte minunat. Nu lucreaza, e adevarat. Dar se bucura de viata, citeste, iese la plimbare, la spectacole, are prieteni, se descurca fizic prin puterile proprii si o mai ajuta si pe mama ei. Are o stare de spirit foarte buna. Este chiar vesela, ceea ce pe mine m-a mirat foarte mult pentru ca toti doctorii zic ca tratamentul cu fluanxol este invechit.
M-am gandit mult la tine si la framantarile tale si dupa cum ii marturiseam lui Mr. Nick sunt aproape gata sa termin o carticia. Nu este creatia mea proprie ci doar o compozitie sa o numim asa, o sa vezi tu de unde, pentru ca in special vreau ca aceasta carticica sa ajunga in mainile celor ca noi, care sufera ca nu pot fi utili. Sa le ofere un scop si un sens in viata.
Multa sanatate si pace sufleteasca iti doresc si nu uita:
Roaga-te: Doamne, faca-se voia Ta cu mine !
0
21-01-2010, ora 17:33
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Abia astept si eu carticica pentru ca si eu sufar. Sper sa nu fie inspirata din zeii mistici caci atunci va trebui sa scriu si eu o carticica ! :))
0
21-01-2010, ora 23:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumescccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc, stimată d-nă Clara, pentru cărticică, am primit-o; o voi analiza aprofundat mâine. Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Numai bine;)

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
22-01-2010, ora 01:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mr. Nick, va rog, laudele se cuvin lui David, Asaf, Agheu, Zaharia si tuturor autorilor anonimi care i-au compus.

Sfantul Serafim Alexiev scrie: Un mare nevoitor din vechime a proorocit ca in vremurile de pe urma nu vor mai fi asceti aspri sau mari nevoitori, ci atunci adevaratii crestini se vor mantui numai prin smerenia lor. Si unii dintre ei chiar numai prin aceasta vor ajunge la mare desavarsire.

Eu catre asta tind.

Cu pace si bucurie. :-)
0
28-01-2010, ora 20:15
maman
Nu este medic/terapeut
maman
Buna seara,
Sunt un cititor frecvent al acestui forum.
Am postat si eu la un momentdat povestea noastra, intr-un dialog cu Anastasia.M-au ajutat foarte mult sfaturile ei si exact cum a spus drhouse, ea face un lucru extraordinar prin faptul ca raspunde la atata lume cu claritate, si obiectivitate.
Am inteles de la MrNick ca exista o carte, cu anumite exemple din viata celor care au anumite suferinte ? Sau poate nu am inteles eu bine.
Va doresc o seara linistita si multa sanatate!
0
29-01-2010, ora 12:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu dedicatie speciala pentru Anastasia, pentru linistirea sufletului

http://www.margaritare-duhovnicesti.go.ro/
0
29-01-2010, ora 14:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Stimată d-nă Clara, smerenia este cea mai mare virtute, deci...tindeţi către ceva minunat, dar inaccesibil pentru mulţi. Dumnezeu să vă ajute, Amin!

Maman, despre ce carte vorbiţi? Detaliile pe care le-aţi scris sunt puţin confuze...
Toate cele bune şi multe binecuvântări;)

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
02-02-2010, ora 20:36
maman
Nu este medic/terapeut
maman
Buna seara,
Mr.Nick, este vorba de o carte scrisa sau cu texte culese de d-na Clara _p.
a mai pomenit de aceasta culegere si la alt subiect de pe forum.
Multumesc si sanatate multa.
0
03-02-2010, ora 08:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Doamna Maman,

Aveti link-ul mai jos referitor la carticica:

http://www.margaritare-duhovnicesti.go.ro/

Neavand inca decat o parte din bani sa o public, domnul Daniel Nicolae a avut amabilitatea sa realizeze un site cu continutul ei.

Daca o gasiti folositoare si alinatoare de suflet, -* v-o pot trimite in format Word si sa o printati dumneavoastra.

Pe mine si pe cei carora le-am mai trimis-o ne-a ajutat.

Cu pace, multa lumina si bucurie in suflet va doresc,

Clara

(*modificat de administrator)
0
11-04-2010, ora 22:13
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, ce se intampla? De ce nu mai intri pe forum? Stiu ca ti-ai schimbat id-ul. La toti ne e dor de tine!
Nici eu n-am mai intrat de anul trecut...
0
12-04-2010, ora 11:35
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
clozapin, tu esti valentin? daca da, spune-mi cum te mai simti. chiar ma intrebam zilele trecute ce mai faci.
0
12-04-2010, ora 20:32
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Da, Robymat eu sunt valentin. Ce sa fac, citesc intruna carti de exemplu de arta succesului. Nu mai pot citi literatura. Cu boala sunt stabil desi nu pot munci pentru ca, clozapina imi da un somn foarte puternic si iau de 3 ori pe zi. Speranta mea e ca va aparea un medicament mai bun ca abilify, care oprea atat simptomele negative cat si pozitive ale schizofreniei. Mie imi facea rau in sesnsul ca imi dadea greata, nu puteam manca si aveam senzatia de scama in gat. Simt asa ca viata inainteaza si eu nu pot face mai nimic s-o opresc.
Tu cum te mai simti. Parca aveai TAB? S-a mai ameliorat? Ce face copilul ?(sper sa nu confund).Parca ai un baietel, nu?
0
13-04-2010, ora 10:14
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
buna, Valentin.
Eu sunt bine momentan. Acum 2 saptamani am fost internata din cauza unei depresii care nu-mi ceda din toamna trecuta. Mi s-a schimbat si tratamentul, nu mai iau zyprexa, acum iau solian. efectin si depakine. Sper sa nu am din nou vreo recadere.Copilul meu e bine, multumesc lui Dumnezeu. Imi pare rau ca nu poti munci, cu timpul poate ca ai sa te obisnuiesti si cu clozapina asta. Totusi este bine ca te-ai stabilizat.
Cu Anastasia din pacate nu am mai prea vorbit nici eu. Ultima data mi-a trimis un mail scurt in care imi spunea ca nu i-a fost prea bine in ultimul timp si i-a marit medicul doza de zyprexa la 10 mg. Astept in continuare vesti de la ea. Am sa-i mai scriu din cand in cand.
Multa sanatate iti doresc.
0
20-04-2010, ora 20:35
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, ma ierti daca ti-am facut vreun rau zicand ca ti-ai schimbat nick-ul.Da si tu un semn. Toti suntem bolnavi.Mai avem si momente bune, din cand in cand.Daca ne izolam nu e bine.O spun din experienta mea.N-are rost sa ne izolam pe forum si sa nu mai scriem.Orice sfat e benefic.Uite, eu am incercat cu meditatia, dar boala si medicatia ma impiedica sa meditez in fiecare zi.Alti factori mai sunt si parintii, galagia din casa.Toti avem nevoie de liniste. Sper sa raspunzi. Valentin
0
21-04-2010, ora 13:15
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga valentin, nu ma supar pe tine ca ia zis ca mi-am schimbat nick name ul, deloc, nu am de ce.
Acum astept sa ma duc la doctor, sper ca ma poate ajuta, ca mi-a fost foarte rau!
Numai bine, sanatate si Doamne ajuta!
0
21-04-2010, ora 19:51
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Ce mishto ca ai 2 nume Anastasia! probabil si 2 adrese de mail, una a ta si alta a fratelui...Tin minte ca era un tip care vroia sa te cunoasca personal, pusese un subiect cu chestia asta.E bine sa fiii discreta ca nu stii ce fel de oameni mai intra pe forumul asta
Iti doresc macar fericire daca nu si sanatate
0
21-04-2010, ora 23:38
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Mai exista si posibilitatea ca acel tip care vroia sa o cunoasca sa fi fost un super baiat, cum rar mai intilnesti si care poate chiar ii dorea binele.
Da, e bine sa stai in garda tot timpul, ca sint multi paraziti pe net (ca si in viata) dar daca ignori complet totul, pierzi si putinul de bine care a mai ramas pierdut in marea asta de rau.
0
25-04-2010, ora 22:29
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Aristia Carogeropolis, cum iti merge pe 10 mg de zyprexa. S-a imbunatatit calitatea vietii tale?
De ce ti-ai pus nume grecesc? Mai lupti cu boala sau esti pasiva? Ai mai incercat si alte terapii alternative de care n-ai mai pomenit? Fii fericita!
0
27-04-2010, ora 11:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Anastasia,

Poate ar trebui sa o rogi pe dr. ta sa iti adauge un antidepresiv la medicamentatie. Cred ca te-ai simti mult mai bine. Eu am inceput sa iau Fevarin si deja parca m-am mai inviorat fata de zilele trecute. Vad ca sunt in stare sa mai postez si pe forum. Ceea ce o perioada pur si simplu nu am putut sa fac.

@ Germont

Stiu ca cineva apropiat a eliminat pietrele la rinichi facand baie in apa plina cu apa fierbinte cate jumatate de ora pe zi.
Mai poti sa bei si ceai din radacina de patrunjel:
Se ia 1/2 kg radacina de patrunjel si se spala bine cu mana. Se rupe (nu se taie cu cutitul sau cu alte metale).
Se pune la fiert in 3 litri de apa si se lasa sa fiarba pina raman 2 litri de lichid. Se strecoara si lichidul obtinut se pastreaza. Peste radacina fiarta mai inainte, se toarna alti 2 litri de apa si se fierbe din nou pina ramane 1 litru de lichid. Vor fi in total 3 litri de lichid care se va pastra in sticla in frigider. Se beau 3 pahare pe zi (dimineata, pranz, seara), inainte sau dupa masa. Cu timpul calculii se vor gelatiniza si se vor descompune pe nesimtite producand eliminarea fara dureri.
Se bea lichidul pina se termina. Daca este cazul, se reia tratamentul dupa o pauza de 3 luni.
Eu am facut tratamentul o singura data, acum 7 ani si nu a mai fost necesar sa il mai fac.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca la toti va doresc.

Clara
0
02-05-2010, ora 00:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Doamna, va multumesc pentru informatii. Trebuie s-o mai lungesc putin cu viata asta, mai ales ca inca nu sunt in cele mai bune relatii cu Olimpul, dar nici Hades nu prea ma incanta cu Infernul intunecat.

Chiar am sa trec maine prin piata, trebuie sa fie plin de verdeturi, inclusiv radacinile astea.
0
02-05-2010, ora 11:40
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Domnule Germont,
imi pare rau ca suferiti de o boala organica, deseori este mai greu fata de o suferinta psihica.Ceea ce ma ingrijoreaza la Dumneavoastra este ca din variate motive, care nu reies din ceea ce scrieti pe forum, evitati cu obstinenta controlul la un medic de specialitate.Incercati macar prin reteaua privata, daca in cea de stat nu aveti incredere.Mai e si faptul ca tot spuneti ca aveti schizofrenie, ca ati citit in Romila sau aiurea, sa nu credeti ca numai Romila a scris carti de psihiatrie sau altceva.Pana cand nu aveti parte de o evaluare psihologica si psihiatrica de calitate, nu aveti un diagnostic de schizofrenie, si daca nu aveti un asa diagnostic, teoretic nefiind bolnav, remediile Dumneavoastra se potrivesc la cu totul alt fel de manifestari.Ceea ce Dumneavostra faceti acum, e ceea ce fac studentii de la medicina, care isi inchipuie ca sunt bolnavi de toate bolile despre care citesc si invata.Doamne, sunteti un om care a trecut printr-o facultate, stti ca e civilizat si strict necesar sa mergeti la medic, atunci cand situatia devine alarmanta, de ce nu o faceti?Pentru ceea ce mai scrieti pe forum referitor la bolile psihice si cu trimitere directa la stress, va pot recomanda cartea domnului prof.dr.I.B.Iamandescu-Stressul psihic si bolile interne-si veti vedea ca medicii sunt capabili de rationamente adanci si stiintifice(ma indoiesc totusi, in ciuda faptului ca marile descoperiri stiintifice pot veni si dintr-o originalitate deosebita a gandirii si dintr-un spirit de observatie iesit din comun, Dumneavoastra ati descoperit ceva si nu spun asta pentru ca as vrea sa va jignesc sau pentru ca as considera ca nu intruniti aceste elemente).Aici este vorba de metoda si de stiinta.
0
02-05-2010, ora 22:27
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Salut la toti! Sunt intr-o situatie fara iesire.Iau pastile dimineata la pranz si seara si asta ma nemultumeste profund.Sunt dependent de cel mai puternic antipsihotic de pe piata, leponexul. Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce trec eu(izolare, anxietate si o forma foarte ciudata de schizofrenie). Tot astept sa iasa pe piata vreun neuroleptic care sa ma crutze de nevoia de a lua tratament si la pranz. Actual: dorm enorm si pe degeaba si nu ies din casa decat in locuri sigur stiute si la anumite ore.Psihiatrul meu mi-a recomandat CBT(comportamental behavioral therapy) dar nu cred ca m-ar ajuta! Tot ce mi-a ramas este optimismul. Inca o data(am si postat un subiect pe aceasta tema) rog pe oricine a vazut negru in fata ochilor la propriu sa-mi spuna cum a reusit sa treaca peste faza asta.
Va doresc sanatate tuturor si sa traiti mai bine ca mine!
Adaugă un comentariu / răspuns
272 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •