imi curge nasul

01-09-2009
bazucker
Nu este medic/terapeut
bazucker
de aproximativ 2 ani de zile imi curge nasul chiar daca nu sunt racit indiferent de anotimp, folosesc adesea picaturi nazale dar degeaba, tot nu imi trece.Am auzit persoanecare mi-au zis ca ar trebui sa ma operez de polipi.Puteti sa-mi spuneti ce se intampla si de ce am aceasta problema si poate vreun remediu.Va multumesc
3 comentarii
0
01-09-2009, ora 21:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Probabil suferi de rinita cronica alergica, consulta un medic orel-ist si fa-ti si niste teste alergologice. Cele mai frecvente cauze ale rinoreei sunt alergia la praf de casa si acarieni, dar nu inseamna ca nu poti fi alergic si la altceva!


Insanatosire grabnica!

P.S. Daca poti, fa aerosoli cu solutie izotonica din sare de mare sau sare de salina (poti sa folosesti chiar Inhasal), ambele au efecte desensibilizante!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
01-09-2009, ora 21:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pe scurt:
- da, poate fi o rinita alergica, cum ti-a spus si Nick
- folosirea solutiilor nazale timp indelungat poate au creat dependenta, incearca sa renunti la ele chiar daca se inrautatesc simptomele si foloseste numai ce e natural 100%
- scoaterea polipilor nu garanteaza ca iti vor trece secretiile nazale (eu asa am patit)
- daca esti din Bucuresti, du-te la Institutul Cantacuzino si fa-ti o analiza a secretiei si o antibiograma, vei stii sigur ce contine secretia.
-- cataplasmele cu argila calda pe sinusuri si/sau frunte face foarte bine!
Sanatate!
0
01-09-2009, ora 23:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat cu experienta. Acolo nu ti se va spune ce ai si nici nu ti se va face analize costisitoare si pirezatoare de timo, nici nu ti se va da un nume nou la ceea ce sti tu deja ca ai dar acolo poti primi remedii homeopate care te vor vindeca indiferent de cauza si numele bolii. Ai de ales.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •