Imi curge nasul in permanenta si nu sunt alergica la nimic!

26-05-2008
delphinutza2000
Nu este medic/terapeut
delphinutza2000
Buna ziua! Ma numesc Anca si de aproximativ 5 ani imi curge nasul in permaneta. Cel mai deranjant este ca trebuie sa-l suflu atunci cand sunt la masa pentru ca mi se umple de secretii(ceva apos, 'spumos' ueori si clar ca apa). Am incercat sa nu-l mai suflu dar nu pot pentru ca nu mai pot respira sau simti gustul mancarii. Am fost la alergolog, mi s-au facut teste si nu am alergie la nimic. La ORL mi s- a spus ca este o rinita hipertrofica si in decembrie m-am operat (am facut o mucotomie) pentru ca nu mai puteam respira bine nici noaptea. In prezent respir bine dar nu pot sa stau fara sa suflu nasul la masa ceea ce este foarte jenant. Va rog sa-mi spuneti daca exista un tratament sau o sa raman cu aceasta problema toata viata. Multumesc!
1 comentarii
0
26-03-2013, ora 21:37
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Cum te simti acum dupa cinci ani de cand ai facut mucotomie?
Nasul mai curge?
Au aparut cumva alte simptome neplacute?
Ce instrument (foarfeca, shaverul (microdebriderul), etc) a folosit la mucotomie? A fost mucotomie partiala sau totala?

La mine nu curgea nasul. Am facut si eu "mucotomie inferioara bilaterala din foarfeca" cu cativa ani in urma. Imediat dupa mucotomie, a aparut o senzatie puternica de uscaciune care a ramas permanenta si imi strica dispozitia si mai ales somnul. Mucusul mi-a scazut sub normal. Dupa trei luni de la mucotomie a aparut infundare (cand pe o nara, cand pe cealalta). Mi s-a spus ca aceasta infundare se numeste rinita in balans. E foarte suparatoare, mai ales ca infundarea e insotita de uscaciune. Mi se usuca si gatul din cauza aerului uscat pe care il respir pe nara libera sau pe gura.

SANATATE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.