Îmi doresc mult un bebe.

19-04-2016
Maria.
Nu este medic/terapeut
Maria.
Bună. Aș avea și eu nevoie de un sfat. Acum 3 ani am rămas însărcinată. Dar la 8 săptămâni în urma unui control ginecologic sa constatat ca am pierdut. Sarcina oprita în evoluția. Mi s-a spun ca timp de 6 luni sa încerc ca nu mai rămân insarcinata. După un an am rămas din nou. Dar la 5 luni jumate am pierdut iar. Mi sa deschis colul. A fost cea mai mare durere din viata de pana acum. Am trecut cu greu, dar am trecut cât de cât. Acum sunt în Germania. M-am stabilit aici cu sotul. În urma unui control papanicolau mi depistat ca am virus papiloma ( HPV). Și m-am operat. La control a zis ca ii totul în regula și ca m-am vindecat bn. Acum de 5 luni încerc sa rămân din nou însărcinată dar nu reușesc. Întrebarea mea ar fii... Aceea operație poate sa ma afecteze sa nu mai rămân însărcinată??? Este dorința mea cea mai mare sa am un bebe. Îmi doresc din tot sufletul. Va mulțumesc și dacă se poate va rog sa îmi dați un sfat sau o părere!
5 comentarii
0
19-04-2016, ora 20:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ramas, puteti ramane insarcinata.
Trebuie facut insa un control sa vada medicul colul, cat a fost taiat din el si daca colul mai poate sustine sarcina.
0
19-04-2016, ora 21:00
Maria.
Nu este medic/terapeut
Maria.
Mulțumesc frumos ptr răspuns. O sa țin cont de sfatul dumneavoastră. O sa îmi fac o programare la medicul ginecolog. Multa sănătate vă doresc!! :)
0
19-04-2016, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asemenea. Multa sanatate si un bebe cat mai curand !
0
03-05-2016, ora 18:15
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Interventia la nivelul colului uterin nu influenteaza ovulatia. Important este care este situatia ovarelor, daca aveti ovulatie (in caz contrar se poate face tratament de stimulare ovariana). Pierderea sarcinilor atrage atentia si asupra efectuarii unei investigatii : profil trombofilie (o analiza de sange). Este important daca aveti insuficienta cervicala si va fi necesar un cerclaj pe viitor... Deci sunt mai multe aspecte de luat in calcul.
0
31-07-2016, ora 21:34
Maria.
Nu este medic/terapeut
Maria.
Buna!! Acum 4 zile mi-am făcut un test de sarcină si mi-a arătat 2 liniuțe. După 2 zile am mai făcut unul si rezultatul este același. La doctor nu am fost încă ptr ca CM am avut în data de 6 iulie si este mica sarcina si nu se vede deocamdată. Azi mi-a venit un lichid maro foarte deschis. Credeți că ar fii ceva probleme cu sarcina?? Sunt unpic speriată ptr ca am avut 3 pierderi de sarcină!! Va mulțumesc! Va rog mult un răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •