Imi lipseste caninul drept | Forumul Medical ROmedic

Imi lipseste caninul drept

01-02-2010
andra1010
Nu este medic/terapeut
andra1010
Am si eu o problema. Cand eram mica imi era teama de dentist si inclusiv sa imi scot dintii de lapte. Acum insa am dintii strambi, mai exact imi lipseste un canin si e inestetic. Sunt inclinati inspre stanga:( am mers la stomatolog si initial a zis sa'mi pun aparat dentar, dar a recunoscut ca schimbarile nu vor fi semnificative. As vrea totusi sa stiu daca se poate face ceva pentru ca sincer ma obsedeaza chestia asta. Va rog sa-mi raspundeti :( Multumesc
9 comentarii
0
01-02-2010, ora 13:23
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
destul de frecvent caninii superiori raman inclusi in os. Ar trebui facuta o radiografie panoramica ptr a vedea daca acest lucru s-a intamplat si in cazul dvs. Daca da...atunci se poate aduce langa ceilalti printr-o metoda mixta...chirurgicala si ortodontica.
0
01-02-2010, ora 15:43
andra1010
Nu este medic/terapeut
andra1010
Din ceea ce-mi spuneti cred ca e mai grav decat imi imaginam. Initial mi-a crescut caninul drept, dar deasupra dintilor celorlalti. Si am mers la un stomatolog si mi l-a scos. Deci cred ca e greu sa mi se mai faca ceva:( Acum merg regulat la stomatolog, doar ca nu imi spune nimic concret, ce sa fac sau unde sa merg. Sau macar daca se poate face ceva...
0
02-02-2010, ora 09:37
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
caninii, chiar si cei inclusi complet in os, pot fi aliniati pe arcada. nu mai vorbesc de cei care au erupt deja, chiar si intr-o pozitie cu mult deasupra celorlalti dinti. este inadmisibil sa extragi caninul, doar pentru ca nu e in pozitie corecta. acest lucru se poate obtine cu un aparat ortodontic. CANINUL ESTE UN DINE EXTREM DE IMPORTANT SI NUMAI IN CAZURI FOARTE GRAVE SE EXTRAGE.
0
02-02-2010, ora 18:01
andra1010
Nu este medic/terapeut
andra1010
Imi imaginez ca e destul de grav ca mi-am scos caninul. Dar acum faptul e consumat si nu stiu ce sa fac. Cu un aparat ortodontic credeti ca mi s-ar indrepta dintii?( asta ar insemna sa se incline inapoi spre stanga, deoarece cel care lipseste e dreptu)??
0
03-02-2010, ora 10:06
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
trebuie sa fiti consultata de un medic ortodont. teoretic ceea ce doriti se poate face, dar numai ortodontul va poate spune cat se pot inclina dintii si in cat timp
0
12-03-2010, ora 17:02
silviu_ 21_tun
Nu este medic/terapeut
silviu_ 21_tun
buna ziua, am o problema asemanatoare, caninul il am dar e strimb spre oral si e si mezializat spre incisivul central, problema e caninul inferior patrunde intre incisiv si caninul superior si nu mai permite caninului sa se indrepte si imi deplaseaza si incisivul spre exterior, se mai poate face ceva, ca pe unde am fost si citi stomatologi am intrebat mi-au recomandat sa il extrag, am 26 de ani se mai poate indrepta printr-un aparat ortodontic? si cit de dureros este extragerea lui, daca imi puteti spune, multumesc
0
12-03-2010, ora 17:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar trebui sa consultati un ortodont, sigur se poate rezolva (in timp mai indelungat, desigur, la aceasta varsta).In ceea ce priveste extractia caninului, va recomand sa o evitati. Caninul este un dinte foarte important si foarte puternic si se recurge la extractia lui doar in situatii exceptionale; se prefera, daca e nevoie de spatiu suplimentar pentru aliniere, sa se extraga un premolar. Oricum, repet, trebuie sa consultati un ortodont pentru evaluarea corecta a cazului dvs. Succes!
0
13-03-2010, ora 00:11
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
de acord cu dr AS. nu faceti greseala pe care a facut-o andra1010, adica sa acceptati extragerea caninului daca acesta nu e in pozitia corecta pe arcada. cu aparate ortodontice se rezolva atat problema legata de caninul superior, cat si angrenajul invers cu cel inferior. tratamentul la adult dureaza maxim 1.5-2 ani si se face cu aparate fixe. discutati cu un ortodont
0
13-03-2010, ora 01:02
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu faceti greseala de a extrage caninul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Izolara socială la persoanele în vârstă - asociată cu pierderea dinÈ›ilor
  •