Imi pocneste genunchiul

09-01-2013
Gafi
Nu este medic/terapeut
Gafi
De cateva zile am inceput sa fac exercitii pentru a scapa de kilogramele in plus. Primele zile a fost totul bine, dar dupa aceea cand faceam genoflexiuni a inceput sa imi pocneasca genunchiul drept. Pocneste cand ma ridic. In rest nu prezinta durere imflamatii sau alte simtome. Pot continua sa fac sport linistit sau trebuie sa consult un medic?
5 comentarii
0
10-01-2013, ora 00:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este riscanta atitudinea de a slabi prin efort fizic. Probabil ca kilogramele in plus v-au distrus deja cartilajul articular, iar solicitarea prin sport le va distruge si mai mult (nu am inteles exact greutatea/inaltime).
Genuflexiunile sunt deosebit de periculoase pentru genunchi, mai ales in cazul unui supraponderal.
Veti putea slabi numai prin dieta, iar exercitii fizice este preferabil sa incercati numai dupa normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-01-2013, ora 20:44
Gafi
Nu este medic/terapeut
Gafi
Am 1.65 si 67 de kg. Multumesc pentru raspuns.
0
10-01-2013, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia nu este dramatica, cat timp aveti numai 10 kg in plus.
Sfatul meu este sa abandonati exercitiile fizice solicitante, in favoarea unora mai "soft", cum sunt inotul sau ciclismul.
Slabirea se realizeaza numai prin dieta si in nici un caz prin exercitii fizice solicitante, care va distrug articulatiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-01-2013, ora 21:58
Gafi
Nu este medic/terapeut
Gafi
Fotbal deloc?Am 14 ani si joc fotbal des.
0
10-01-2013, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Foot-ball-ul este agresiv pentru genunchi la orice varsta.
Nu este interzis sa jucati, insa trebuie sa va asumati si consecintele (distrugerea articulatiilor genunchiului si gleznei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.