Imi puteti recomanda un medic bun pentru terapia de cuplu (cu sedinte online)?

07-06-2016
RuxandraTatu
Nu este medic/terapeut
RuxandraTatu
Buna ziua,


Relatia pe care o am cu prietenul meu incepe sa se degradeze. Tinem mult unul la altul si ne este greu sa renuntam la noi. Prietenul meu are niste stari ciudate in anumite momente si vrem sa aflam cauza lor si daca exista o solutie pentru ele. Avem nevoie de un medic pentru a ne ajuta cu cateva sedinte de terapie de cuplu online, deoarece suntem plecati din tara.

Ma puteti ajuta cu cateva recomandari?

Multumesc anticipat!

Toate cele bune
7 comentarii
0
07-06-2016, ora 21:41
Psiholog Amza Jucan
Identitate neconfirmată
Psiholog Amza Jucan
Buna seara, cred ca este impotriva regulamentului sa facem recomandari.
Ati putea accesa www.la psiholog.ro unde selectati un oras din care preferati sa fie psihologul, pe urma accesati diverse profile
0
08-06-2016, ora 05:08
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Bună ziua, pentru psihoterapie on-line va sugerez site-ul"Psihosolutii"
Sa va fie de folos."Din dragoste de oameni pentru oameni"-psihoterapeut-profesor psihopedagog Nedelcu Tatiana Marilena.
0
08-06-2016, ora 13:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti multi psihologi pe Forum. Uitati-va ce scriu, cum scriu, ce sfaturi dau si peteti sa alegeti unul care va inspira incredere.
0
09-06-2016, ora 08:43
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Buna ziua!

Ideal ar fi sa mergeti la cineva care lucreaza in localitatea unde sunteti acum. Procesul terapeutic e mai eficient in cabinet decat prin internet. Daca totusi acest lucru nu este cu putinta, recomand si eu sa vedeti postarile psihologilor de pe acest forum sau alte site-uri si sa contactati persoana care credeti ca e potrivita sa va ajute pentru a-i propune colaboararea.

Mult succes!
0
24-01-2017, ora 22:29
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Va recomand si site-ul ---------* pentru consiliere de cuplu on line.

(*modificat de admin)
1
01-02-2017, ora 15:47
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Terapia de cuplu funcționează mai bine în cabinet decât on-line. Ca și colegul meu de la Timișoara, eu vă recomand să găsiți un terapeut de cuplu în orașul dumneavoastră. Ar fi preferabil să fie și clinician, pentru a putea investiga acele "stări ciudate"cum le numițí dumneavoastră. Nu dați amănunte, dar dacă are o problemă psihologică ar fi bine de rezolvat întâi aceasta și apoi relația de cuplu, pentru că o problemă a unuia dintre parteneri poate induce probleme și în relație.
0
03-03-2017, ora 11:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Chiar daca sunt si eu de parere ca intimitatea cabinetului e preferabila interactiunii online, exista suficiente studii care arata o eficienta similara intre psihoterapia online si cea din cabinet...in special in cazul terapiei de cuplu.

Psihoterapia online nu e insa recomandata in cazul unor tulburari comportamentale sau afective semnificative (de exemplu tulburarea bipolara). In aceste cazuri e de preferat sa apelati la sesiunile de psihoterapie la cabinet, insotite de un consult medical specializat.

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: