Imi trosneste incheitura mainii!

02-09-2013
alexcata29
Nu este medic/terapeut
alexcata29
Buna seara! Dupa cum am scris si in titlu, am o problema cu incheietura mainii. Cand efectuez miscari rotative din incheietura mainii (nu stiu cum sa explic e vorba de portiunea care leaga palma de antebrat) imi trosneste rau de tot la stanga, iar la dreapta mai putin dar tot trosneste. Acum observ ca si la miscarile rotative din umar simt ca si cum ceva s-ar deplasa de acolo si se si aude ceva.
De la ce este? Ce se intampla de fapt acolo? Cum se trateaza? Ce este de facut? Joi voi merge la ortoped pentru problema cu luxatie de rotula (ultimul control inainte de a scoate orteza) dar vreau sa stiu la ce sa ma astept. Am uitat sa mentionez ca am 14 ani si jumatate, 1, 72 si in jur de 80-85kg
6 comentarii
0
02-09-2013, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ora actuala, cel mai important aspect care ar trebui sa va preocupe sunt cele 20-25 kg in exces, care distrug lent si progresiv toate articulatiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-09-2013, ora 22:13
alexcata29
Nu este medic/terapeut
alexcata29
Deci nu este o problema facptul ca trosneste atat de tare? Stiu ca acestea sunt o problema, problema pe care am inceput sa o rezolv. Nu de asta am postat, ci strict pt problema mea.
0
03-09-2013, ora 09:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, aveti perfecta dreptate: cele 20-25 kg in exces determina supra-solicitarea atat a genunchiului, cat si a articulatiilor mainii, determinand simptomele enuntate.
Prin urmare, logic, cel mai important aspect care ar trebui sa va preocupe sunt cele 20-25 kg in exces, care distrug lent si progresiv toate articulatiile.
Dupa luxatia rotulei trebuie sa urmati un program de kineto-terapie specifica, ce vizeaza tonifierea vastului medial.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-09-2013, ora 09:41
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
sa sti ca si mie imi trosneste atunci cand rotesc mana. de multe ori ma amuzam si o roteam mereu sa vad cat de mult trosneste. si mi s-a spus ca e din cauza lipsei de calciu. dar eu sunt si slaba. am 22 de ani, 1.69 cm si 50 kg
0
05-09-2013, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu are absolut nici o legatura cu asa zisa ""'lipsa de calciu"", care este absolut rarissima (eu inca nu am intalnit inca un asemenea caz de "lipsa de calciu"' in cariera mea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-09-2013, ora 10:55
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
cred ca de aceea renunta multi oameni sa mearga la medici. de cate ori mergeam cu dureri de oase sau trosnituri de genul sau dureri de incheieturi, mi s-a dat intotdeauna calciu. se contrazic unii pe altii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •