imi va reveni vocea?

06-01-2010
doinatudorita
Nu este medic/terapeut
doinatudorita
Buna ziua.Am 44 de ani iar in1992 am fost operata la Parhon de gusa polinodulara.Pana in 2005 nu am avut probleme.Atunci mi-a murit un fiu, iar eu de jena m-am abtinut si nu m-am manifestat asa cum simteam in acele momente.Dupa inmormantare, am observat ca sunt ragusita, iar aceasta se accentua pe zi ce trecea.Am mers la endocrinolog iar, dupa consultatie si ecograf mi-a spus ca am din nou noduli dar ca nu ma mai pot opera deoarece risc sa raman fara voce, in reteta scria istm exclus operatia.De atunci ca si pana, iau eutyrox100 cate jumatate zilnic cu 2 zile pauza. Problema mea este c a vocea este tot ragusita, si ma cam supara.pe esofag, adica am o durere suportabila.Am apelat la dumneavoastra, ptr.ca am intrat la sectiunea boli endocrine si m-au sfatuit sa merg la orl, posibil laringita cronica.Ce ma sfatuiti sa fac?Mai am vreo sansa sa ma refac? Astept totusi un raspuns oricare ar fi el.Va multumesc
3 comentarii
0
06-01-2010, ora 07:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa vada un medic ORL.. sa vada laringele si corzile vocale. !
sunt cateva posibilitati si nu poate sa va spuna nimeni ce aveti in laringe pana nu face o laringoscopie indirecta sau endoscopie laringiana.
0
06-01-2010, ora 10:20
doinatudorita
Nu este medic/terapeut
doinatudorita
va multumesc ptr.raspunsul prompt pe care mi l-ati dat, iar dupa ce voi merge la O.r.l. va voi comunica rezultatele.O zi buna si mult succes in ceea ce faceti!
0
06-01-2010, ora 12:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problema dvoastra este de natura psihosomatica si nu poate fi reparata de nici un medic ORL, fie el cat de bun si o sa realizati candva acest lucru. Atata timp cat nu depasiti sufleteste cauza care a declansat boala (lucru f. greu de la sine) problemele se vor manifesta mai departe si tratand numai simptomele nu puteti inlatura cauza. Exista insa o solutie eficienta pt. dvoastra.
Va recomand sa mergeti la un medic homeopat cu experienta care lucreaza cu dilutii homeopate mai inalte ca sa poata ajunga la nivelul cauzei (dilutiile inalte sunt CH200, 1M si 10M). Un medic homeopat bun va va prescrie in acest caz un singur remediu homeopat intr-o dilutie inalta.
O alta metoda pe care o puteti folosi paralel este o consultatie la un psihoterapeut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.