Imi vine sa vomit dupa fiecare masa si sunt foarte obosit in ultimul timp...sugestii?

16-07-2011
MagicAce
Nu este medic/terapeut
MagicAce
Buna am 23 de ani si de vreo saptamana si jumatate imi vine sa vomit dupa fiecare masa si sunt foarte obosit.

Am incercat ceai de anghinare inainte de masa si tot am problemele astea.

Am fost la doctorul de familie si mi-a dat sa iau omeran cu o jumatate de ora inainte de masa de dimineata.

Prima zi am reusit cu el sa nu vomit deloc dar tot a trebuit sa mai dor vreo ora si jumatate ziua ca imi era rau si ma simteam foarte obosit.

Dar seara cand am fost cu niste prieteni si am luat pizza nu am reusit sa o mananc numai de la mirosul ala de cald mi-a venit sa vomit.

Sa nu uit sa mentionez asta, mai ales cand mananc cald imi vine sa vomit dar nu numai. (prajeli si chestii de astea)

Azi am luat Omeran am asteptat o jumatate de ora si apoi am mancat. Am vomitat tot. Am mancat din nou altceva si tot imi venea sa vomit dar m-am pus in pat si m-am mai culcat vreoora si jumatate.

Si am dormit destul noaptea trecuta nu stiu de ce imi cere organismul atata somn.

Sunt foarte slabit in ultimul timp si nu mai rezist sa stau deloc noaptea. Ieri m-am culcat la 12 ca eram super obosit desi dormisem pana la 10:30 ziua trecuta si apoi inca o ora si jumatate.

Daca cineva a mai avut probleme de astea sau daca un doctor citeste intrebarea mea va rog sa ma ajutati.

Multumesc mult!
4 comentarii
0
16-07-2011, ora 17:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ca sa nu intri la dif. banuieli, fa-ti un examen din fecale pentru a vedea daca ai Helycobacter sau paraziti intestinali.
EU am avut si una si alta, atunci cand, aveam astfel de stari chiar in august 2010..urmare rezultatelor de la laborator, medicul de fam. mi-a prescris o formula de antibiotice pt HP si alta pastila pt. parazitii intestinali. De atunci, nu mai am probleme.e cel mai usor, poti sa le excluzi rapid (rezultatul il primesti chiar si pe net in maxim 8 ore)...si daca nu ai, va trebui sa-ti faci un set de analize. sanatate.
0
16-07-2011, ora 17:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
completare:
- incearca o bautura acidulata trezita (scoate-i dopul..si las-o asa 10 minute)...apoi bea, dar, NU mai mult de 30-60 ml. o data;
- incearca deocamdata sa mananci o zi - paine prajita si biscuiti simpli (fara crema), , , , cate putin si des;
- se stie ca oricine varsa mult trebuie sa evite sa se deshidrateze...pierdeti mult lichid vomitand, asa ca trebuie sa-l puneti la loc band apa, ceai sau sucuri slabe;
- sorbeste, NU inghite dintr-o data...astfel ca, stomacul iritat are timp sa se readapteze;
- verifica-ti urina: daca urina are culoare galben inchis e semn ca NU BETI SUFICIENTE LICHIDE., iar pe masura ce se decoloreaza, inseamna ca, procedezi mai bine pt. a impiedica deshidratarea. numai bine.
0
16-07-2011, ora 18:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
alta completare:
poate fi prezenta unui calcul biliar (piatra la fiere) care se manifesta prin ragaiala cu gust amar si varsaturi puternice, care iradiaza inspre inima, ajungand pana in dreapta, sub coaste si insotite de greturi mari- acestea sunt simptomele.
0
16-07-2011, ora 23:19
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Magic, greata, varsaturile si oboseala permanenta, accentuata, la care daca se mai adauga eventual materii fecale puternic decolorate(alb-galbui), respectiv urina inchisa la culoare(ca berea) si spumoasa sint semne premonitorii precise ale unei hepatite.
Omeranul nu are cum sa-ti stopeze greata si varsaturile, el fiind doar un inhibitor al sucurilor gastrice. Metoclopramidul este un bun antiemetic, luat cu o jumatate de ora inaintea meselor. Parerea mea sincera insa ar fi sa te vada neaparat un gastroenterolog, intrucit ar mai putea fi vreo 5-7 boli, pe putin, care sa dea simptomele descrise de tine. E nevoie de analize, eventual endoscopie gastrica si eco abdominal. Parerea celor de pe forum conteaza si nu prea !Sanatate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •