implant

03-06-2017
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..am o masea care are chist si trebuie extrasa..am mai multe intrebari.. care sunt pasii de punere a unui implant?dupa ce se extrage maseaua cat timp trebuie sa treaca pana la implant?cred ca va trebui si aditie de os.estetic e mai urat cu aditie?presupun ca dupa implant trebuie sa dureze 6 luni, pana la punerea coroanei.?sunt un pic ingrijorata pt ca premolarul este 15 si se vede cand zambesc..multumesc
3 comentarii
1
07-06-2017, ora 09:48
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Dupa extractie este recomandat sa asteptati 3 luni pentru vindecarea completa a osului.
Urmatoarea etapa este efectuarea unei radiografii la locul extractiei pentru a se verifica oferta osoasa( cat de mult s-a resorbit osul dupa extractie).
In baza acestei radiografii se va alege tipul de implant si necesitatea aditiei de os. Nu intotdeauna este necesara aditia de os.
Osteointegrarea implantului dureaza intre 4 si 6 luni, in functie de tipul de implant folosit.
0
08-06-2017, ora 22:35
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..multumesc..am deja un CT facut..mai e valabil dupa extractie?cand se pun implanturile se pot pune coroane provizorii pt estetica?multumesc
1
09-06-2017, ora 08:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
CBCT-ul facut inainte de extractie nu mai este valabil dupa extractie.
Asa cum spuneam si in comentariul de mai sus dupa extractie osul sufera modificari, se resoarbe, devine mai mic in latime si inaltime.
Dupa inserarea implantului se poate face protezare provizorie care va fi doar estetica nu si functionala.
O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •