Implant dentar si anestezia

14-05-2010
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
As avea si eu o nelamurire.
Am citit pe net ca un implant dentar se realizeaza cu anestezie generala la o clinica.Este adevarat?
Sau se realizeaza cu anestezie locala si nu generala?
Care e adevarul?
4 comentarii
0
14-05-2010, ora 19:42
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
se poate realiza si cu anestezie generala si cu anestezie locala...e mai simplu si mai usor cu anestezie locala...ceea ce si recomand
0
14-05-2010, ora 21:58
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Dar e dureros dupa anestezie?Doare rau locul?
0
14-05-2010, ora 22:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
jena dureroasa dupa implant este similara cu cea dupa o extractie dentara simpla... presupun ca din moment ce trebuie sa iti pui un implant dentar, iti lipseste un dinte. deci stii ce inseamna o extractie dentara.
0
26-05-2011, ora 22:51
ileana2206
Nu este medic/terapeut
ileana2206
ma numesc ileana locuiesc in marea britanie si am dat de un necaz foarte mare, dantura de sus o am pusa toata, am fost la dentist aici mi a facut radiografie si mi a zis ca am infectie mare pe partea dreapta, si ca trebuie sa mi taie lucrarea, ma am last pe mana lor, mi a taiat lucrarea si ce e mai grav mi a scos si 2 radacini, adica caninul si urmatorul, si nu mai am decat ultima masea amea.M au nenorocit mi au pus proteza ceea ce nu pot sa o suport, invatati ma va rog din tot sufletul ce trebuie sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anestezia dentară
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • O metodă de înlocuire a anesteziei injectabile folosite în stomatologie
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •