Implant masea dupa cat timp se poate face?

77 comentarii 1 2 3
0
18-04-2011, ora 23:12
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
scuze dar cred ca am gresit.partea de jos a gurii este maxilar deci implanturile le-am facut pe maxilar.
0
02-07-2011, ora 00:16
sorinif75
Nu este medic/terapeut
sorinif75
Buna seara.am o intrebare pt domnii stomatologi:acum vreun an mi-am scos o masea cariata, din cauza durerii insuportabile.Maseaua imediat urmatoare era deja atinsa de carii, care dupa vreo 6 luni a inceput sa-mi faca probleme.Am evitat sa o scot ca sa nu se deformeze prea mult toata zona pt ca doresc sa-mi fac un implant sau ceva, in fine, dupa cateva serii de dureri tratate de cele mai multe ori cu antibiotice, am mi-a iesit un abces pe partea exterioara a gingiei, care a spart si s-a terminat asa.Astazi insa a inceput o durere usoara, surda, (care de fapt e un nou abces, care s-a format la vreo 2 cm mai jos, ), dar la un moment dat mi-a amortit o parte de buza si de barbie(precizez ca nu am avut nici un fel de interventie recenta in acea zona.Am citit mai sus ca poate aparea asa ceva la operatiile de implanturi dar la mine nu e cazul.As dori sa stiu ce se intampla si cat de rau ar putea degenera.(Mentionez ca locuiesc in italia, si as prefera sa merg la dentist in Romania, din motive foarte lesne de inteles :), pe scurt trebuie sa o mai lungesc un pic pana voi veni acasa.As vrea sa stiu ce pot face.MULTUMESC!
0
02-07-2011, ora 10:40
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
abcesul a evoluat, probabil drenase doar partial. este clar ca acum s-a agravat situatia, avand in vedere amorteala buzei (aceasta se datoreaza faptului ca abcesul a ajuns pana in vecinatatea unui nerv destul de important care isi distribuie ramificatiile catre buza)
in nici un caz nu trebuie sa mai asteptati pana ajungeti in tara. mergeti la urgenta cel putin sa vi se faca o incizie si un drenaj corect al abcesului, eventual sa vi se prescrie antibiotice.
0
03-07-2011, ora 00:18
sorinif75
Nu este medic/terapeut
sorinif75
Multumesc din suflet pentru raspuns, am inceput deja un tratament cu antibiotic si in fapt a disparut amorteala, oricum e o idee foarte buna sa merg cat mai curand la dentist pentru drenaj cel putin.Multumesc inca o data.Complimente tutror!pt forum
0
05-10-2011, ora 20:59
teodoruta
Nu este medic/terapeut
teodoruta
Am doua masele lipsa (una in partea de jos stanga si una in dreapta jos) si dintii de sus mi-au migrat destul de mult. Am fost abia acum (dupa cativa ani buni) la dentist si medicul mi-a recomandat initial un implant. EU am refuzat categoric, de frica operatiei in sine si am ales punte. Trebuie specificat ca dintii din zonele celor doua masele lipsa sunt buni, chiar foarte buni.
Asa ca am inceput tratamentul. In partea stanga jos, medicul mi-a prelucrat deja un dinte bun (nu i-a scos nervul) si zilele acestea il va face si pe celalalt, urmand a instala puntea. Numai ca intre timp a inceput sa imi para rau de dintisorii mei buni si ma gandesc ca nu am decat 23 de ani si e pacat sa-i stric. Asa ca as vrea ca macar in partea cealalta sa fac implant. Problema este ca mi-e tare frica de operatie si consecinte/riscuri. Toata viata am incercat sa evit o operatie si nici acum nu sunt sigura ca e pasul cel bun.
Ce-mi doresc de la dvs este sa-mi spuneti daca o punte este un pas gresit, daca nu va rezista toata viata si daca implantul trebuie facut neaparat (macar pe partea cealalta, unde nu am inceput lucrarea). Avand in vedere ca exista foarte multe riscuri etc in implantare, as vrea sa stiu care este parerea dvs cu privire la tratamentul pe care trebuie sa-l urmez. Repet, am doar 23 de ani si dintii buni!

Multumesc!
0
07-10-2011, ora 09:02
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
1.nu exista riscuri la implant, mai ales ca sunteti tanara si sansele sa aveti probleme de sanatate sunt minime
2.nu priviti asta ca o operatie..este de f multe ori mai simplu ca o extractie (ca sa nu zic de extractia molarilor de minte inclusi) este pur si simplu o interventie relativ simpla, doar ca suna a "operatie"...
3. clar un implant este mult mai bun decat o punte (daca dintii de sus su t ff migrati vertical...atunci sa nu fie nevoie de reducerea lor prin tratament protetic = coroane)
0
07-10-2011, ora 11:10
teodoruta
Nu este medic/terapeut
teodoruta
Va multumesc foarte mult pt raspuns. Am discutat ieri cu medicul meu stomatolog si a fost destul de incantat de faptul ca m-am decis in sfarsit sa-mi fac implante (chiar daca prea tarziu, in opinia mea, mai ales ca un dinte foarte bun a fost deja pilit). Ma simt foarte rau pentru ca am pilit acest dinte si as dori sa stiu daca (desi nu are nerv scos) este compromis. Stomatologul a spus ca nu este compromis, este bine sa-l las asa si sa-l acopar cu o coroana de ceramica si va fi numai bun. Mi-a recomandat sa-mi fac implant in ambele parti (de fapt m-a programat pt consultatie la implantolog peste 2 saptamani, ca sa vorbesc cu acesta si sa verifice daca intr-adevar sunt compatibila, ce implant imi trebuie etc). Acum am cateva intrebari la dvs (poate reusesc si eu sa ma calmez si sa nu mai plang pt dintele pilit):

1. Dvs considerati ca ar trebui sa continui lucrarea cu puntea pe partea in care am deja un dinte pilit sau sa-mi fac implant si acolo?
2. Dintele pilit este distrus sau va avea viata lunga sub o coroana de ceramica?


Va multumesc. Astept raspunsul dvs.
0
08-10-2011, ora 14:25
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
1. Mai bine implant, chiar daca s-a pilit deja unul dintre dinti. Macar se menajeaza celalalt dinte.
2. Dintele deja pilit va avea o viata buna sub o coroana facuta corect.
0
10-01-2012, ora 06:56
dany25
Nu este medic/terapeut
dany25
Buna dimineatza,
Spuneti-mi, va rog, care ar fi dezavantajele pe termen lung, pentru legatura unui molar artificial de ceilalti, comparativ cu un implant si de asemenea costurile care le-ar implica, am gasit o oferta in care trebuie sa suport din costul unui implant doar Bontul protetic pentru implant si Coroana de metal-ceramica pentru implant sau proteza dentara ?
Dar nu stiu la ce pret se ridica astea doua pt un molar cat am eu nevoie(al 3-lea de pe partea stanga sus, numarand din fata, mentionez ca e cel mai mare molar, banuiesc ca marimea conteaza pt coroana de metal-ceramica) Costuri aproximative, va rog ! Multumesc.
0
27-05-2013, ora 23:17
Moise Flori
Nu este medic/terapeut
Moise Flori
Buna. Am 15 ani si mi-a cazut o masea, pe partea stanga, chiar azi. As vrea sa imi fac un implant, pentru ca nu pot zambi. Insa pe partea dreapta am un canin crescut in gingie. O sa imi puna aparat sa imi coboare caninul astfel sa astup si golul de la maseaua respectiva sau o sa imi implanteze o noua masea ? Si cam cat costa un implant ? Multumesccc mult.
0
01-07-2013, ora 17:00
Mihaela Radulescu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Radulescu
Buna ziua am si eu o intrebare doctora mea stomatolog spune ca imi trebuie 4 implanturi jos eu de la canin pana la maseaua de minte nu mai am nimic cat m-ar costa ca nu am discutat cu ea costurile pana acum si mai am o problema eu am o dantura foarte rea ma infectez foarte usor fac nevralgie am facut de foarte multe ori infecti ma dor toti dinti si ma unflu foarte rau si eu ma gandesc ca daca imi pun implanturi si ma infectez.Si am mai auzi ca nu sunt asa bune pentru oameni mai sensibili asa am vorbit cu doamna doctora eu fiind sensibila eu ma infectez in fiecare an am tot schimbat si am exras si am ajuns in aceasta situatie.Si daca ar mai fi alta solutie in afara de implanturi doctora stomatolog spune ca numai implanturi poate face daca ar mai exista si altceva?
0
12-07-2013, ora 01:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cea mai buna solutie este in cazul dvs implantul dentar. O restaurare fixa de la molarul de minte pana la canin ar suprasolicita excesiv acesti doi dinti, ei ar suporta forte masticatorii cat pentru inca 2 molari si 2 premolari, deci acest tip de lucrare nu se admite. ar mai exista de asemenea o varianta de proteza mobila, dar presupun ca doriti o restaurare fixa, cimentata.

in aceste conditii fie veti avea 4 implanturi dentare, fiecare implant cu o coroana ( adica 2 molari si 2 premolari), fie se mai admite si inserarea a 3 implanturi care sa sustina o punte de 4 elemente ( adica o punte de 4 dinti pe 3 implanturi).

in privinta infectarii implanturilor, nu aveti de ce sa va faceti griji in conditiile in care aveti o igiena buna si faceti controale periodice la 6 luni la stomatolog. nu este o regula ca, daca dintii dvs sunt sensibili si v-au creat multe probleme, si implanturile sa va cauzeze acelasi gen de probleme.
0
22-07-2013, ora 15:36
Mihaela Radulescu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Radulescu
Doctora mi-a spus ca o sa imi scoata maseau de minte din ambele parti a spus ca nu poate sa imi faca legatura cu maseaua de minte nu am nimic in ambele parti mi s-a extras tot pana la canin mai am decat masele de minte.Cam la ce costuri ajunge o astfel de lucrare.Multumesc pentru raspuns.
0
14-08-2013, ora 22:01
iomarius
Nu este medic/terapeut
iomarius
Mi-am facut azi un implant, iar dupa cateva ore am observat ca sutura s-a desprins, deocamdata nu mi s-a umflat si nu ma doare, dar vreau sa stiu daca e ok sa o las asa sau trebuie sa ma duc la medic sa refaca sutura. A doua intrebare, pot sa folosesc apa de gura inainte de vindecarea zonelor cu implant? Unele ape de gura sunt destul de agresive.
0
15-08-2013, ora 19:30
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. Daca s-au desprins firele imediat dupa interventie, ar fi bine sa mergeti la medicul dumneavoasta; poate sa fie nevoie sa resutureze in functie de ce tip de sutura s-a realizat. Apa de gura cu antiseptic se poate folosi prin clatiri usoare dupa 24 h de la interventie. Bafta si o vizita cabinetul unde s-a inserat implantul nu strica!
0
23-02-2014, ora 14:15
soiman_rodica_ro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
soiman_rodica_ro@yahoo.com
Buna ziua Am facut si eu operatia de implant acum10zile.in urma acestor implanturi am ramas cu o parestezie madibulara pe partea stanga acolo unde sau pus implanturile. Am vorbit cu medicul si mia confirmat ca au fost puse ca la carte.Fac si fizioterapie de 5 zile dar nu este nici o schimbare.iau si milgama n as dori sa stiu daca o sa-mi treaca aceasta amorteala uneori simt arsura si furnicaturi in barbie si buza de jos.
0
13-07-2015, ora 14:47
dinte pentru dinte
Nu este medic/terapeut
dinte pentru dinte
Buna ziua,
Mi-am facut implant de os la masea stanga jos acum trei saptamani si problema este ca nici in ziua de azi nu am revenit la normal, adica gingia nu a revenit cum a fost si arata de parca am o unflatura acolo.Acum nu mai doare doar ca as dorii sa stiu cam in cat timp isi revine, iar pe de alta parte gingia de la dintele de langa sa retras foarte mult, iar cand am intrebat doctorul mi-a raspuns ca nu e nici o problema ca daca nu isi revine vom coase un petec de gingie la sfarsit...este normal ?? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •