Implant silicon sani

96566 comentarii 1 2 ..... 227922802281 ..... 3218 3219 Înainte ›
0
24-10-2016, ora 18:25
Bia99
Nu este medic/terapeut
Bia99
AnaStefan am vazut ca ai implanturi diferite dar arata foarte bine. Nu stiu cum ii aveai inainte dar cred ca din moment ce ai avut si lifting ai avut ceva sani. Imi poti spune ce inaltime si ce greutate ai. Imi cer scuze daca ai mai specificat asta dar citind atatea comentarii e posibil sa nu fi retinut.
0
24-10-2016, ora 18:27
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Bia99 ms frumos :):*. Eu am gărgăuni pe creier :)):)) practic eu ii vroiam doua mingii rotunde puse acolo, dar deja voi ma faceti sa imi schimb parerea auzind atatea cuvinte frumoase... :*:* Făcând si o paranteza un implant de 300cc nu poate fi neaparat considerat mic, depinde de la ce masura pleci, eu am 325 cc rotund am plecat de la 75 b si am ajuns la un 75D - 75DD chiar, depinde de modelul sutienului.
0
24-10-2016, ora 18:33
Bia99
Nu este medic/terapeut
Bia99
Izzaaa ai 325 rotund si par foarte mari. Ce inaltime si greutate ai?
0
24-10-2016, ora 18:42
AnaStefan
Nu este medic/terapeut
AnaStefan
Bia99, am avut un san si jumatate practic in total :)) adica sanul stang mititel si fara volum in partea de sus, doar piele, iar lifting am avut doar la sanul drept, care era dublu fata de stangul, si prabusit:(
Am 1, 65 si 50 kg, latimea toracelui de 73, baza sanului mai mic de 10, 5, la dreptul 11 parca aveam.
0
24-10-2016, ora 18:48
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Bia99 eu am 1.62 inaltime si 50 kg. Sunt marisori... practic doctorul meu mi-a spus ca in total am undeva la 525 cc de sân. Deaceea spun.. nu totdeauna un implant de mărime medie este unul mic, depinde de la ce pleci.
1
24-10-2016, ora 18:51
Bia99
Nu este medic/terapeut
Bia99
Multumesc AnaStefan si Izzaaa. Incerc sa-mi fac cat de cat o idee despre rezultatul meu final in functie de rezultatele pe care le aveti voi. Sper sa fiu multumita.
0
24-10-2016, ora 19:00
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Cu mare placere Bia99, foarte bine ca te documentezi ca sa iei cea mai buna decizie fiinca este o operatie pe viața si trebuie sa fi 100% sigura de ce vrei. Succes
0
24-10-2016, ora 19:14
Bia99
Nu este medic/terapeut
Bia99
Eeeee asta cu operatia pe viata este alta discutie caci am citit cum ca ar fi bine sa fie schimbate la 10 ani dar totusi daca la ecografie totul arata bine mai pot fi tinute. Deci teoretic daca nu te ingrasi sau slabesti semnificativ astfel incat sa se modifice aspectul sanilor si daca dupa 10 ani ecografia e ok se mai pot tine? Am citit si despre acea femeie care avea implant de 50 de ani dar stii cum se zice ce nu vezi cu ochii tai nu crezi.
0
24-10-2016, ora 19:29
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Uite-te pe YouTube:)... am gasit o femeie care si le-a schimbat dupa 30 de ani si erau intacte... erau implanturi cu solutie Salina nu cele care sunt acum cu gel coeziv mult mai bune ca acele de atunci. ideea e ca implantul nu trebuie schimbat decat daca cum ai spus trece timpul te îngrași, slăbești se mai lasa, fermitatea pielii nu mai e aceeași ca de uzat implantul nu cred, poate doar in cazuri de contractura insa la implanturi sub muschi sunt sanse foarte mici de contractura... eu sper sa nu le mai schimb ca nu as mai rezista durerii :)):))
1
24-10-2016, ora 19:36
Gabricella
Nu este medic/terapeut
Gabricella
Izzaaa, abia acum vad ca ai implant de 325. Am crezut tot timpul ca este mai mare. Suntem la fe ca si constitutie, doar ca eu sunt mai slaba un pic. Tot 75B am avut si eu. Gata..ma visez deja cu sanii ca ai tai.:))) Doamne ajuta!
0
24-10-2016, ora 19:39
Mamy3
Nu este medic/terapeut
Mamy3
Bia, chiar nu sunt mari sanii mei, dar pt mine nu a contat aspectul asta, eu nu aveam sani, am vrut sa am sani care sa para naturali, sa nu arate ca niste mingi si cam asta am obtinut. Acum daca ma uit, parca mi-ar fi placut sa fie putin mai mari, dar stiu ca nu se putea mai mult, asa ca daca la tine se poate, mergi pe maximul posibil.
Eu am o prietena care are implant de 11 ani si este foarte bine, nu are de gand sa-l schimbe decat dupa ce va avea un bebe.
1
24-10-2016, ora 19:43
Bia99
Nu este medic/terapeut
Bia99
Deci se poate pastra implantul si dupa 11 ani. Mamy3 ai niste sani perfecti din punctul meu de vedere.
0
24-10-2016, ora 19:47
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Gabricella ia vezi ca s-ar putea sa te cam trezesti cu ei asa. mai ai si anatomic si astia prind volum dupa 3-4 luni :*:*:*
1
24-10-2016, ora 20:01
Leilah
Nu este medic/terapeut
Leilah
Izaaaaaa, 325??? Eu credeam că ai cel puțin 400. Hmm... Vai, abia aștept să treacă juma' de an să mă văd și eu cu țâțe frumoase. Că acum e una hăis și alta cea :-))) arată ciudat momentan :-))
0
24-10-2016, ora 20:10
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Da Leilah stiu toti raman wow cand aud ca am doar 325 si rotund Hp. :)):)) pana si domnul Albu rămăsese masca si se întreba ce a fost in capul lui cand mi a pus asa "mari" cica lasa ca tu mergi pe tocuri se vad smecher ( a fost minimul de minim care intra aveam de ales intre350, 375si 400 am tot insistat ca nu ii vroiam mari si a zis ca încearcă un 325cc dar mai putin nu fiinca mie mi-a facut si lifting intern ) :)) stai linistita ca si ai mei au fost tuguiati, pătrați, in Colțuri :))) rabdare si ai sa vezi... mie deja imi plac sunt promițători :)
1
24-10-2016, ora 20:42
Mamy3
Nu este medic/terapeut
Mamy3
Izza ai sani superbi! Poate nu sunt chiar cum visai tu, dar mie mi se par foarte frumosi.
Sunt mari pt ca ai avut si inainte sani. De asta ar fi frumos sa faca adminul forumului cumva sa putem pune mai multe poze la profil, macar 5, una inainte de implant, una imediat dupa, una pe la 3 luni, la 6. Asa fiecare fata ar putea vedea de la ce san s-a plecat si ce a iesit dupa operatie.
Bia, iti multumesc!
0
24-10-2016, ora 21:28
Zzzzzzzzz
Nu este medic/terapeut
Zzzzzzzzz
Mamy3 ms frumos... chiar daca nu putem pune poze mai multe am putea face un colaj... eu am sa ma uit sa vad ce poze vechi am si am sa fac si un mini colaj un fel de before after...
0
24-10-2016, ora 22:32
anca928
Nu este medic/terapeut
anca928
buna fetelor,
va urmaresc de mult timp si tin sa va multumesc ca existati.
astazi mi-am facut curaj si am fost la un consult la domnul doctor Zamfirescu de la clinica Zetta. Mi s-a parut destul de ok. in urma consultului mi-a recomandat implant anatomic de 390... de fapt asta am zis eu ca ar fi ok si el nu a contestat. Dupa masuratori puteam sa aleg si mai mare. Acum stau si ma gandesc daca nu cumva de frica nu o sa aleg ceva mai mic decat imi doresc si nici nu o sa simt ca imi fac operatia.
Cred ca o sa il rog pe sot sa mearga cu mine la un consult sa isi dea cu parerea.
operatia o am programata pe 15 noiembrie
1
24-10-2016, ora 22:49
MissKate
Nu este medic/terapeut
MissKate
Buna, Anca! Felicitari pentru initiativa si bine ai venit! De ce vrei implant anatomic de 390? Ai vazut la cineva si ti-a placut sau te-ai informat tu foarte bine? Stii exact cum vrei sa arate sanii tai dupa operatie, ca forma si ca marime? Am auzit ca domnul Zamfirescu este foarte bun, important este sa stii tu exact ce vrei si sa reusesti sa-i comunici si doctorului acest lucru, apoi sa te lasi pe mana lui.
Bafta multa!
1
24-10-2016, ora 23:23
anca928
Nu este medic/terapeut
anca928
MissKate asta a fost recomandarea doctorului pe baza masuratorilior de fapt a spus ca parca intra maxim 420 dar cu cele de proba mie mi s-a parut ca arata ok cele de 390. imi doresc sanii mai mari dar nu exagerati , dar acum citind mult mai mult si vb si cu cumnata mea care are vad ca toata lumea regreta ca nu si-a pus mai mult si parca nu as vrea sa regret dupa. eu am 172 cm si 67 de kg si latimea sanului(sau cum s-o chema) e de 12, 5.
Doctorul a recomandat anatomic ca a spus ca astea se comporta mai ok in timp, in sesnsul ca si cele rotunde dupa ceva timp se mai lasa in partea de sus, dar acum nu stiu ce sa zic.
eu oscilez intre el si docrotul totir, dar la cel din urma nu am ajuns la consult si nu stiu sincer daca mai am timp sa ajung :(
1
24-10-2016, ora 23:44
DanaVL
Nu este medic/terapeut
DanaVL
Salutare fetelor!.Intru mai rar pe forum pt ca am fost un pic ocupata dar dragele mele cum sa fiu suparata pe sfaturile voastre?eu de ele am nevoie ca doar de aceea sunt aici.sincer ma consolez cu gandul ca poate peste ceva timp mai fac un bebe si dupa aceea schimb implantul.am in data de 12 exact 4 luni de la operatie.nu sunt multumita de rezultat dar acum nu prea mai am ce face, recunoac ca la 2luni jumate am inceput sa il iau pe fiul meu in brate si poate nu e ok dar nu il tin non stop.nu inteleg de ce sa lasat asa implantul.sani mei nu au nici o treaba cu silicoanele.daca ma vede cineva dezbracata jur ca nu stie ca am la cum arata.
0
24-10-2016, ora 23:53
DanaVL
Nu este medic/terapeut
DanaVL
O sa pun o poza de a dou-a zi de la operatie.sani de la inceput au fost lasati dar nu in halul asta
6
25-10-2016, ora 00:09
MissKate
Nu este medic/terapeut
MissKate
Anca, recomandarile doctorului tin cont de sanii de la care pleci- aici intra glanda pe care o ai, starea sanului si a pielii- fermi sau lasati, latimea si inaltimea sanului, circumferinta toracelui, inaltimea si greutatea ta- pe de o parte- si rezultatul la care vrei, realistic vorbind, sa ajungi, de cealalta parte.
Aici ne intoarcem la prima mea intrebare, daca tu stii EXACT cum vrei sa arate sanii tai dupa operatie; ii vrei rotunzi, adica in forma de mar, plini si in partea de sus, sau ii vrei anatomici, in forma de para, adica mai goi sau lasati in partea superioara si mai cu volum in partea inferioara? Sau poate ii vrei intre, nici prea mere nici prea pere, si atunci ar fi super alegere anatomicul acesta CPG 323 de 390.
Tine cont si de faptul ca implantul fiind plasat submuscular (majoritatea cazurilor), sanul dupa operatie va fi automat mai mic decat ce ai vazut tu la proba cu sizere.
De asta iti spuneam ca pentru un rezultat optim si mai ales pentru a evita dezamagirile postoperatorii, trebuie sa stii tu foarte bine cum vrei sa arate sanii tai ca dimensiune si ca marime dupa operatie, sa reusesti sa-i comunici si doctorului acest lucru, si apoi sa ai incredere ca el iti va recomanda cea mai buna varianta de implant pentru a atinge rezultatul dorit; de remarcat inclusiv faptul ca nici doctorul nu e Dumnezeu, si nu stie exact exact cat de potrivita este o marime de implant pentru a obtine rezultatul dorit de pacienta, mai depinde si de ceea ce se gaseste la "locul faptei", odata incizia facuta; asta este si motivul pentru care foarte multi medici iau 2 sau chiar 3 marimi diferite de implant in operatie si decid atunci care dimensiune se muleaza pe asteptarile pacientei.
Ajuta mult sa mergi la doctor cu poze care sa reflecte rezultatul dorit, pe o silueta cat mai apropiata de a ta; majoritatea doctorilor gasesc nespecifice afirmatii de genul: "Imi doresc sani naturali ca aspect si dimensiune"; "Imi doresc cupa C plina", " Nu imi doresc sani mari/mici" etc; ceea ce e mare/mic/natural pentru tine, poate fi mic/vulgar/imens pentru altcineva si viceversa.
Sper sa citeasca cat mai multe aspirante acest mesaj, sa se gandeasca ce fel de sani isi doresc, si abia apoi sa mearga la o consultatie, cu siguranta ar scadea numarul fetelor care se plang de forma, dar mai ales de marimea sanilor dupa operatie.
2
25-10-2016, ora 00:52
anca928
Nu este medic/terapeut
anca928
misskate mulțumesc mult pentru sfaturi. cred ca o sa scot vre-o doua poze cu aspiratiile mele si o sa ma prezint iarasi la doctor ca sa fiu sigura ca a inteles ce doresc. adevarul ca e fff util sa iti explice o persoana care a trecut deja prin asa ceva.
mie mi-a spus ca am niste sani minunati mai ales tinand cont ca vin dupa 2 alaptari, deci sper sa fie ok rezultatul.
sincer eu vroiam rotunde dar cand a spus ca dupa un timp se lasa si ca exista riscul mai mare la acestia pt cute sau pt capsulare am inclinat mai mult spre anatomic. in plus eu am venit cu ideea ca ii vreau putin mai mari si naturali deci el și-a imaginat ca as vrea anatomic cred.
0
25-10-2016, ora 01:35
MissD
Nu este medic/terapeut
MissD
Buna, fetelor! A mai avut vreuna dintre voi sani tuberosi inainte de operatie?
0
25-10-2016, ora 01:39
MissD
Nu este medic/terapeut
MissD
Mi-am pus implanturi acum aproximativ 7 luni, dar nu sunt deloc multumita de rezultat. Ma gandesc sa ma operez din nou. Am fost de la inceput constienta ca e imposibil sa iasa perfecti, dar totusi, nu sunt fericita.
0
25-10-2016, ora 03:15
Dddi18
Nu este medic/terapeut
Dddi18
Am pus poza in bustiera la avatar, spune ti mi va rog, credeti ca va fi diferenta de marime mare dupa ce vor prinde volum?? Regret ca mi am pus 400 mai bine incercam 350:( dar am citit aici pe forum ca multe fete regreta ca nu si au pus maximul si nu am vrut sa am acest regret mai ales ca eu eram plata, nu aveam sani deloc..am 165 inaltime
1
25-10-2016, ora 03:41
Leilah
Nu este medic/terapeut
Leilah
MissD, spre surprinderea mea, eu am văzut pe foaia de externare că am fost diagnosticată cu sâni tuberoşi gradul II. Uită-te la poza mea și vezi dacă te regăsești?

Dddi18, profilul tău este privat și nu putem vedea poza, dă-l te rog public.
1
25-10-2016, ora 11:06
Leilah
Nu este medic/terapeut
Leilah
Dddi18, eu cred că vor arăta foarte bine. Vor mai coborî și vor mai prinde volum presupun. Probabil că e șocul destul de mare dacă sunt foarte diferiți față de ce aveai înainte, dar te vei obișnui. Sunt anatomice?
3
25-10-2016, ora 11:07
MissKate
Nu este medic/terapeut
MissKate
Anca928, aici cred eu ca e problema, doctorul trebuie sa stie exact ce vrei, nu doar sa-si "imagineze" ceea ce vrei. Fii explicita, pune-i multe intrebari, du-te cu poze, si cu siguranta iti va face recomandarea implantului in cunostinta de cauza; comunicarea foarte buna este unul din principalele criterii de alegere a medicului care te va opera.
Ambele implanturi folosite, si cele rotunde si cele anatomice, au invelis texturat, care scade riscul contracturii capsulare, nu exista risc mai mare la cele rotunde; da, exista risc mai mare de rippling (cute) la cele rotunde cu coezivitatea I a gelului, mai ales la fetele foarte slabe si fara pic de glanda, si in cazul unui implant mare; vestea buna este ca poti alege implant rotund cu coezivitate II, care "predispune" mai putin la rippling, implantul nemaifiind asa moale.
De lasat, se lasa ambele tipuri de implant, si rotundele si anatomicele, daca pacienta are predispozitie (vorbim aici de calitatea pielii) si daca nu are in mod adecvat grija de sani postoperatoriu; cu cat implantul e mai mare, cu atat trebuie oferita sustinere sanului dupa operatie.
Din punctul meu de vedere, un san cu implant anatomic are deja un usor aspect de san lasat, iar in timp, si implantul rotund ajunge sa arate ca unul anatomic, ca nici doctorul care a efectuat augmentarea nu mai poate spune exact de tip de implant a folosit, daca nu are fisa pacientei in fata; asa ca, sa spui ca tu ai vrea rotund dar mergi pe anatomic ca rotundul se lasa, mie mi se pare un nonsens, eu din contra, as merge pe rotund pentru ca mi se pare ca ofera un rezultat mai durabil in timp, chiar daca anatomicul poate arata mai bine la inceput; personal, am avut implant rotund mai mult de 11 ani jumatate si arata acceptabil inainte de schimbare; cu siguranta ar fi aratat mult mai bine daca ar fi fost plasat submuscular, nu subglandular cum era "trendul" acum multi ani.
Daa, la aceeasi latime a sanului si la acelasi volum al implantului, anatomicul va arata mai mare decat rotundul, datorita proiectiei mai mare; de aceea cand dimensiunile nu permit un implant mai mare in cc se recomanda anatomicul care va arata mai mare; mai exista bineinteles si varianta implantului rotund profil ultra inalt, care permite un implant mare in cc dar adaptat unor sani cu latime mai mica, am mai scris despre asta, nu e un implant foarte recomandat pentru ca nu se preteaza oricarui torace.
Sper ca nu te-am zapacit cu romanele mele si ca tot ce ti-am scris te poate ajuta sa iei cea mai buna decizie pentru tine.
Adaugă un comentariu / răspuns
96566 comentarii 1 2 ..... 227922802281 ..... 3218 3219 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Chirurgie estetica
  • Beneficiile chirurgiei estetice
  • Riscurile chirurgiei estetice
  • Tehnici utilizate in chirurgia estetica
  • Chirurgia estetica minim invaziva
  • Chirurgie plastica
  • Chirurgia plastică - PRO și CONTRA
  •