Implant silicon sani

96566 comentarii 1 2 ..... 244224432444 ..... 3218 3219 Înainte ›
2
28-03-2017, ora 00:33
arina14_21
Nu este medic/terapeut
arina14_21
angy 41, din pacate eu am avut aceasta senzatie cu sanul drept. Am rabadat pana la 6 luni, si oricum era la fel, dar pina atunci am purtat nonstop si bustiera. De cum am lasat bustiera, aceasta senzatie sa diminuat, dar oricum am ramas cu o sensibilitate diferita a sanilor. Deja la apleat nu-l mai simt atat de mult, dar cind alerg sau string sanul cu mana se simte cum se deplaseaza implantul, pe cand celalat e foarte ferm. Cum a spus si dr meu, cu timpul ne deprindem si invatam sa traim cu aceasta senzatie si nu-i mai dam atita importanta.
1
28-03-2017, ora 08:23
Amady
Nu este medic/terapeut
Amady
Gata fetelor, am scos colecistul.Groaznice durerile din criza.Recuperarea e buna, fără prea mari dureri.
Intrebare:Întrucât am avut anestezie totala cu Intubare in cât timp pot sa mai intervin la sani?
0
28-03-2017, ora 11:17
Powerpuff
Nu este medic/terapeut
Powerpuff
@Gigica1
Analizele sunt in regula. Am stabilit operatia pentru joi. Pana acum sunt foarte multumita de Nae, ca si medic. Sper sa fie totul bine in timpul operatiei si sa am o recuperare usoara..
Un singur lucru nu mi-a placut din tot ceea ce am discutat cu medicul, si anume interdictia de a face dus pentru 10-12 zile. Mi se pare enorm! Fetele care v-ati operat cum ati facut cu dusul? Daca te dai cu crema pe sani de cateva ori pe zi, pentru a preveni vergeturile, trebuie sa o inlaturi cumva...Nu?
Multumesc!
1
28-03-2017, ora 12:20
moniquemonica
Nu este medic/terapeut
moniquemonica
Eu nu am avut voie la dus 2 spatamani. Faceam dus de la brau in jos, pe sani usor cu servetele umede. Nu dai cu crema pe sani pana nu se duce inflamatia, nu faci vergeturi decat daca ai slabi brusc, acum pielea se intinde ( creste).
1
28-03-2017, ora 12:30
Melcutz
Nu este medic/terapeut
Melcutz
Referitor la dus, eu cred ca depinde de la un medic la altul.In cazul meu, la prima op am avut voie sa fac dus dupa 10 zile.La cea de-a 2a op. am avut voie sa fac dus imediat dupa externare, dus scurt desigur.
0
28-03-2017, ora 12:54
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
Amady- minim 6 luni ptr.a avea tp.creierul, etc din corp sa se refaca. Acum depinde la ce medic te operezi si cum vrea dr.anestezist din echipa.
0
28-03-2017, ora 12:59
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
Oana- Da asa se face-dus la 24 ore. In felul acesta se evita colectare de microbi etc.Apa si sapunul sunt cele mai bune dezinfectante.
Sa stai si 3 zile nedusata deja este enorm de mult.
Dar fiecare medic cu stilul lui.
0
28-03-2017, ora 13:40
Amy96
Nu este medic/terapeut
Amy96
Mersiii Chanell si Roxi.r82. Fetelor mai am o intrebare am deja o luna de la operatie si am niste bubite rosii ca un fel de iritatie deasupra sanilor.. ce as putea sa fac sa se duca?
2
28-03-2017, ora 15:56
moniquemonica
Nu este medic/terapeut
moniquemonica
Cred ca cel mai indicat ar fi sa vb cu dr si sa ti spuna exact ce trebuie sa faci si ce nu, fiecare medic are metodele lui, oricum un lucru e cert, daca vrei cicatrici cat mai mici nu uzi sub nici o forma taietura minim 2 saptamani. Poti face dus de la brau in jos si restul corpului servetele umede, nu e mare luvru pentru un rezultat frumos
1
28-03-2017, ora 16:40
Chanell
Nu este medic/terapeut
Chanell
Stiu caz iritat destul de mult de la lipsa dusului o perioada mai lunga, operata tot la Dr Nae, si a revenit in timp, nici eu nu pot înțelege de ce nu se face dus la interval scurt, 24 de ore oricum se sta in spital si nu se face, am facut a 3 zi doar pt ca imi era teama sa dau bustiera jos. Pe incizii sunt plasturi siliconici, rezista 7 zile, nu intra apa la incizii, iar igiena trebuie facuta. Poate sunt medici care folosesc pansament simplu si de aici aceasta perioada mai lunga fără dus pe sani. Fata respectiva era din alt oraș, a facut la3 zile mereu drumuri ca sa i schimbe un pansament. Pe bune? Iritată toata. Chiar si cu dus, aceste brobonele apar, la o perioada mai ales cand se încălzește. Mie la aproape 2 ani mi au apărut din nou exact cand se schimbase vremea, ulterior au disparut de la sine. Concluzia mea este clar săpunul bacterian nu are cum sa facă rau si apa, lipsa lor da. Întrebați medicii voștri de ce exista aceasta restricție, fiecare casa cum se spune cu obiceiurile ei. In rest recuperare rapida fetelor!
1
28-03-2017, ora 18:59
Amady
Nu este medic/terapeut
Amady
Eu am 4 incizii pe burta de la scos colecist.Dr.mi-a spus ca dus pot face fara probleme.nu îmi mai aduc aminte cum am procedat la implant.Deja au trecut 8 ani
0
28-03-2017, ora 21:53
Angy41x
Nu este medic/terapeut
Angy41x
Ariana14-21 ati multumesc pentru raspunsul dat...bustiera am tinut-o si eu non stop si am fost si la d-nul dr si mia rasp ca este ceva normal si ca sanii se vor mai aseza an timp cu precizarea ca am scapat de ridicare caci am facut doar implant si arata destul de bine anca o data ms pt rasp si ami este groaza sa mai astept anca 3-4 luni pana cand se vor mai aseza
0
28-03-2017, ora 22:11
Mirelinda
Nu este medic/terapeut
Mirelinda
Si eu am facut 2 luni de la operație. Ma simt bine, cicatricile arată bine, sânii sunt la locul lor...fac sport...

Mai este oare necesar sa merg la controlul de 2 luni? Cum ati procedat?
1
28-03-2017, ora 23:03
Chanell
Nu este medic/terapeut
Chanell
Mirelinda indiferent cat de bine te simti, consider ca nu este o pierdere de Timp controalele postoperator incluse deja in prețul plătit. Controalele se fac la 2 sapt, 1 luna, 3 luni, 6 luni si 1 an. Bine-nțeles ca este alegerea fiecăreia dacă se mai duce sau nu. Multe nu se mai duc după 3 luni, din cauza asta nu prea sunt nici pe site-urile medicilor exemple cu evoluția sânilor pana la 1 an. Este necesar si o ecografie mamară la fiecare an după implant.
0
29-03-2017, ora 00:02
Catalina.kta
Nu este medic/terapeut
Catalina.kta
Fetele am o intrebare, voi ati renuntat la tutun inainte de operație?
0
29-03-2017, ora 00:33
arina14_21
Nu este medic/terapeut
arina14_21
Angy41x, nu te descuraja si incearca sa te gandesti cat mai putin posibil la senzatia pe care o simti. Stiu ca e foarte neplacuta si chiar inspaimantatoare, dar cum a spus si dr nostru, se pare ca e acelasi, in timp dispare. Nu pot sa spun ca e 100 % bine, dar mult mai bine. La mine a inceput sa dispara atunci cind am dat frica la o parte si incercam sa nu atrag atentia la faptul ca il simt asa aiurea. Uneori credeam ca imi va cadea implantul si imi era frica sa nu port bustiera, din acest motiv am si purtat-o aproape 7 luni, dar cind am lasat-o parca implantul sa asezat putin mai bine si sa micsorat acea senzatie. Programeaza-te ca totul va fi bine si savureaza-i si bucura-te la maxim de ei.
2
29-03-2017, ora 09:31
Chanell
Nu este medic/terapeut
Chanell
Cătălina, unele fete au reusit sa le rărească, altele au fumat normal. Se spune ca tutunul îngreunează recuperarea si vindecarea buna a cicatricilor, dar nu este o regula. Au fost fete care au fumat pana in ultimul moment înainte de intervenție, ulterior la cateva ore după operație. Dacă se renunța subit poate apărea o tuse urâta după operație si nu este indicat.
1
29-03-2017, ora 10:28
dolcevitabb
Nu este medic/terapeut
dolcevitabb
Amy96, bubitele de deasupra sanilor sau chiar dintre sani, le-am avut si eu si multe alte fete operate, sunt de la anestezie si dispar in cca 2-6 saptamani, dar poti sa le ajuti sa dispara mai repede, folosind o mixtura mentolata, care se foloseste si in acnee sau alte iritatii ale pielii. Le usuca foarte repede si iti dispare si mancarimea daca o ai.
3
29-03-2017, ora 11:34
Roxi.r82
Nu este medic/terapeut
Roxi.r82
Amy96 eu ma dadeam cu o discheta cu spirt pe ele si le usca in 1-2 zile
1
29-03-2017, ora 14:23
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
Dolcevitab- iritatie pe sini de la anestezie?
Am trait sa o citesc- aud si pe asta.
Gresit. Este reactia pielii la dezinfectant folosit in to.operator- cit si reactia de corp strain. Nu anestezia da aceste reactii.
DUS - obligatoriu
3
29-03-2017, ora 19:07
LoriLori
Nu este medic/terapeut
LoriLori
Nici eu nu cred ca e de la anestezie. Eu am facut 4 pana acum si n.am patit asa ceva. Singurele reactii sunt durerea de cap si ameteala care si alea nu apar la toti
0
29-03-2017, ora 20:04
Elen@@
Nu este medic/terapeut
Elen@@
Stiu ca am citit chiar inainte sa ma operez, nu mai stiu exact cine, avea dureri de coaste de la bustiera.
Pe mine m a zapacit si acum vad ca sunt si inflamata intr o parte, pe coasta cum ar fi, nu sanul si e fooarte dureros, ce i de facut? :(
0
29-03-2017, ora 20:20
Angy41x
Nu este medic/terapeut
Angy41x
Buna fetelor celor care aveti implant anatomic submus ular as vrea sa ami raspundeti la o antrebare... ati simtit sub sani implantul eu una al simt si la-m antrebat pe d-ul dr daca sant submuscular si el a raspuns ca da dar eu nu prea cred fiindca simt implantul ai simt marginile si ami simt sanii ca si cum ar cadea jos cand ma aplec si cand ma ridic din pat ma repet anca odata dar sant un pic speriata de o eventuala a2 operatie
0
29-03-2017, ora 20:22
Angy41x
Nu este medic/terapeut
Angy41x
Si ca o precizare tin sa mentionez ca am respectat antocmai toate regulile dd dupa operatie avand o familie care ma ajuta f mult deci nu am facut efort deloc nu mai stiu sant speriata rau
2
29-03-2017, ora 20:27
Mirelinda
Nu este medic/terapeut
Mirelinda
Pe mine ma dureau coastele de la bustiera. Am fost la dr...mi.a dat drumul din umăr la bustiera.a coborât banda aceea mai jos.mi.a trecut.
0
29-03-2017, ora 21:15
Elen@@
Nu este medic/terapeut
Elen@@
Merci mult!!!O seara frumoasa, sanatate!!
0
29-03-2017, ora 21:41
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
Elen@- asa cum a spus si Mirelinda poti sa mai cobori o capsa la umeri si sa largesti bustiera cu o capsa zona dureroasa. Pot s ti spun ca 5-10 minute poti sta fara bustiera linistita.
Sau cel mai simplu- trimite un mesaj dnl.dr.si ti spune ce si cit sa largesti bustiera.
0
29-03-2017, ora 22:31
muffi
Nu este medic/terapeut
muffi
Angy, chiar daca e submuscular implantul, se simte oricum! Mai ales in cazurile unde nu a fost glanda mamara multă. Eu am implant rotund submuscular si ii simt marginile in anumite pozitii, dar este absolut normal! Muschiul sa nu crezi ca e atat de gros incat sa nu se mai simta proteza la palpare.
Cat despre impresia ca ti cad sânii..e o senzatie ce poate fi prezenta in primele săptămâni.
Din pacate eu am rămas cu scârțâit de implant (daca ii pot spune asa) si il simt atunci cand ma ridic din pat, cand ma aplec, cand apropii sânii sau ii imping in sus. Nu fac altceva decât sa ma învăț cu acest "sunet" si sa l ignor in timp.
Sper sa nu fie cazul la tine sa "rămâi " cu aceste senzații, insa si daca rămâi, tot nu se intampla nimic.
Nu cred ca se pune vorba de o a 2 a operatie, stati linistita.
Multa sănătate fetelor!
0
29-03-2017, ora 22:34
Angy41x
Nu este medic/terapeut
Angy41x
Multumesc Mufii pt raspunsul dat si pt ancurajari sanatate multa si tie si tuturor fetelor
1
29-03-2017, ora 23:26
Yssuka
Nu este medic/terapeut
Yssuka
Dragele mele, timpul a trecut si vineri ma operez si eu in sfarsit. ajutati.ma va rog frumos cu o parere:ce ar trebui sa am in bagaj pentru ziua operatiei si noaptea de dupa. si care ar fi ultimele pregatiri cu o zi inainte de ziua cea mare
Precizez ca ma operez la domnul doctor Rachad Hassan, la Medas ( str. Dr. Iacob Felix)
Ps: va rog sa nu ma injurati pentru intrebarile tampite, dar m au luat fibriolatiile
Adaugă un comentariu / răspuns
96566 comentarii 1 2 ..... 244224432444 ..... 3218 3219 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Chirurgie estetica
  • Beneficiile chirurgiei estetice
  • Riscurile chirurgiei estetice
  • Tehnici utilizate in chirurgia estetica
  • Chirurgia estetica minim invaziva
  • Chirurgie plastica
  • Chirurgia plastică - PRO și CONTRA
  •