Implant silicon sani

96566 comentarii 1 2 ..... 260626072608 ..... 3218 3219 Înainte ›
0
24-10-2017, ora 17:14
aylinbriana
Nu este medic/terapeut
aylinbriana
E drept ca nici eu nu am fost entuziasmata cand i am vazut imediat dupa operatie, dar mi-a zis ca a fost o operatie mai dificila si ca la unul din sani mi-a facut taietura mai jos si ca m-a cusut pe sub coaste si de asta ma si doare acolo de mor.am incercat sa fiu pozitiva si eram multumita de rezultat pentru ca fata de ce aveam acum sunt papusa, dar stiti cum e dai un ban si vrei sa iasa perfect.pe mine m-a costat 3400 euro operatia, 200 euro analizele si drumurile facute pana la iasi deja sunt in 4000.
1
24-10-2017, ora 17:46
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Si eu am plătit 3400 dar doar implant acum plătesc 800-900 pentru ca medicul stie si este conștient ca ceva nu este in regula daca voiam doar sa intervin atunci nu plateam nimic sunt de părere că ar fi trebuit sa reintervina sa iti faca retus fără să coste absolut nimic hai sa fim serioși ca nu te-ai apucat sa tragi mobila prin casă ca sa strici operația mulți sunt asa iau bani și după nu ii mai intereseaza. Fii tare noi suntem aici pentru tine in orice clipă ai vreo nedumerire întreabă fără rușine.
1
24-10-2017, ora 17:53
Sanduta57
Nu este medic/terapeut
Sanduta57
Salut, aylin!

Eu nu ma pot considera experta, pentru ca nu am trecut inca prin asa ceva, insa cred ca am la activ sute de ore de studiat n cazuri. Cred ca daca eram la fel de dedicata cititului pentru facultate asa cum sunt cititului despre tate, pana acum ajungeam decan. :)) Glumesc.

Cine ti-a facut operatia? Implantul tau e submuscular, subglandular, dual plane...? Sanul normal a plecat initial din aceeasi pozitie ca sanul cu probleme?

In mod normal, doctorita ta e obligata sa isi asume eventuale greseli de disectie si sa le corecteze. Ai documentat cumva evolutia sanului in vreun fel in perioada asta, spre exemplu facand poze sau tinand un jurnal cu masuratori? Poate asta ar fi de folos, macar incepand de la punctul asta. Te-ar ajuta si pe tine, sa observi eventuale schimbari care poate nu sunt imediat evidente de la zi la zi, insa ar fi util si pentru a-ti sustine cazul in fata doctoritei.

In ceea ce priveste problema cu sfarcul, daca as fi in locul tau, eu as cauta asistenta doctorului instant - in special in cazul unui lifting in T, mai complicat. Niciuna din noi nu putem sti ce se intampla acolo, inauntru - poate nu e nimic, insa poate e o problema cu suturile, poate e o alta complicatie de care noi nici nu avem habar, oricat de 'patite' ar fi fetele de aici. Cred ca prima ta linie de atac tre sa fie la doctorita care te-a operat - iar in cazul in care o suspectezi de incompetenta, nu ezita sa ceri o a doua, a treia, a patra parere... Nu ai suferit o operatie usoara, ci una foarte delicata, care necesita precizie si maiestrie.

Daca inca vrei sa astepti perioada documentata de doctorita, incearca sa iti postezi cazul pe Realself. Daca ai probleme cu engleza, te pot ajuta eu. Nu te costa cu nimic sa vezi parerea altor chirurgi - desi ei pot judeca exclusiv dupa poza, ceea ce nu e ideal - si, drept sa-ti spun, unii doctori din strainatate sunt si ei niste dobitoci sinistri.

Ai grija de tine si multa sanatate!
1
24-10-2017, ora 17:56
aylinbriana
Nu este medic/terapeut
aylinbriana
Multumesc de sprijin.O sa fiu tare.Sunt capricorn, nu ma dezamagesc asa usor.Ma gandesc ca ce am eu nu e f grav, e ceva ce se poate repara.sunt altele care fac infectii, ganglioni, probleme cu capsula etc.Deci din toate complicatiile posibile eu il am pe cel mai mic.va pup fetele si daca mai am nevoie de ceva cu siguranta voi apela la voi.
0
24-10-2017, ora 18:07
Misha20
Nu este medic/terapeut
Misha20
Miss Kate scz ca iti raspund atat de tarziu, nu stiu ce marime am la sutien, peste cateva sap direct in magazin ma voi duce sa probez toate sutinele posibile. Si eu sunt tare curioasa.
Alynabriana am 7 sap de la operatie si vreau sa iti spun ca am fost putin cam neascultatoare. Durerile imediat dupa operatie au fost infime, nimic special in afara de senzatie ca de febra musculara, chestia asta m-a facut sa ies afara a doua zi si sa stau in parculet cu fata mea vreo 2 ore. Am cumparat in ziua aia doua sticle de suc la 500 de ml, dupa 4 zile am dat cu aspiratorul si matura prin casa, dupa doua sap am fost nevoita sa imi ridic fetita de cateva ori, mainile le-am ridicat inca din prima Zi sa imi prind parul dar eram usor aplecata, dupa 3 zile le ridicam fara nicio prob. Sap trecuta adica la app o luna jumate am stat app o zi fara bustiera doar zi noaptea am purtat-o. Sincer ma gandesc ca poate pe viitor pot avea prob si trebuie sa fiu mai atenta. Eu sunt o fire mai agitata si capu in nori adica nu ma protejez foarte mult... ce vreau eu sa iti spun e ca nu am nicio prob din cauza efortului depus si a necuminteniei mele" sani sunt ridicati nu ma dor nu s-au deplasat. Eu inainte aveam sanii f mici si f lasati... sunt f salaba in partea de sus, osoasa deci nu prea am sustinere... depinde f mult doctorul ca sa nu ai prob pe viitor. Intr-adevar si noi teebuie sa fim atente sa nu facem sala, sa nu ne lovim, sa nu exageram cu miscarea si sa ii protejam dar credeti-ma putem sa ne purta cu ei ca si cu ouala, degeaba.daca operatia nu a fost facuta cum trebuie prob apar in timp. Deci vina ta in situatia in care te afli nu exista. Doctorul tau ar trabui sa iai asume responsabilitatea suta la suta.
Astept cu nerabdare sa aflu daca intr-un final se lumineaza si te ajuta, pt ca doctorul in momentul de fata pt noi este ca un Dumnezeu.
0
24-10-2017, ora 20:43
aylinbriana
Nu este medic/terapeut
aylinbriana
buna Sanduta, implantul care mi l-am pus este submuscular...este drept ca sanii mei dupa 3 copii de alaptat aratau groaznic..si sanul la care am acum probleme era mare si inainte fata de celalalt..mereu am avut asha.. doctorita m-a asigurat ca desi e o operatie complicata ea va reusi..si chiar a precizat ca ea merge pe perfectiune nu pe rezultate bune.Mi-a aratat poze de dupa operatie si amandoi erau simetrici..dar eu cand m-am trezit din anestezie am observat ca unu era umflat in partea de sus si celalalt arata perfect...am intrebat-o de ce e asa si a zis ca e perfect normal si ca se va desumfla DE la sine...dupa 3 zile am fost cu sotul meu am dat bandajele jos si a vazut si el sanu umflat..si iar m-a asigurat ca e normal asha ceva..iar acum dupa 2 saptamani cand m-am dus la control si a vazut sanul umflat m-a acuzat ca am facut eu ceva de s-a deplasat implantul si ca nu a fost umflat niciodata..am avut noroc ca am avut poze si i-am aratat si a lasat garda jos spunand ca era putin umflat dar acum e mai mult..una peste alta..mi-a dat banda sa o port si m-a expediat cu recomandarea sa o port 2 saptamani iar in cazul in care nu isi revine va trebuie sa imi faca anestezie locala si sa imi traga implantul inapoi...
1
24-10-2017, ora 20:50
aylinbriana
Nu este medic/terapeut
aylinbriana
draga misha, eu sunt convinsa ca din 10 femei care isi pun implanturi doar 1 sau 2 reusesc sa stea late in pat 2 saptamani nemiscate..restul daca au servici sau copii chiar nu au cum sa nu miste mainile.La recomandarile date de medicul meu scria 21 de zile fara efort fizic, 14 zile sa nu ridic bratele de langa trunchi..mi se pare absurd..Eu cred ca ridicarea de greutati mari pot deplasa implantul..greutati intre 5-10 kg..nu faptul ca am ridicat mainile..ca la drept vorbind daca trebuia sa nu ridic bratele de langa trunchi 14 zile nu mai puteam merge la toaleta, aveam nevoie de pampers.Eu cred ca au bagat regulile astea postoperatorii ca in cazul in care se deplaseaza implantul sau apar alte complicatii sa aibe de ce se lega...gen -ai deschis usa?pai de asta ai avut probleme..in fine am avut incredere oarba in medicul acesta si am mers pe recomandarea unui singur om, m-am gandit ca daca stau sa ma documentez prea mult ma zapacesc..acum imi dau seama ca am gresit.Deci fetelor cautati bine si ganditi-va bine unde mergeti sa va puneti implanturi.pupici
1
24-10-2017, ora 20:55
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Nu ii vb de greutate cand ridici mâinile asta este un motiv banal este vorba de capsula care se formeaza in jurul implantului de aceea nu este bine sa ridici mâinile ATENTIE mai sus de nivelul umerilor, mie nu mi sa indicat asta dar am stiut de la fetele mai vechi plus de asta am avut voie sa fac dus si absolut orice din a 2 zi doar interzis ridicat de greutăți peste 5 kg
0
24-10-2017, ora 21:02
dolcevitabb
Nu este medic/terapeut
dolcevitabb
Adelaooo ti-am raspuns la pm.scuze de intarziere, dar acum am vazut mesajul. Sper sa-ti fie de folos! Bafta si refacere usoara fetelor recent operte! Succes in alegerile voastre!
1
24-10-2017, ora 21:21
B88
Nu este medic/terapeut
B88
Sanduta57 sustin si eu ce zic fetele " sanii n-aduc fericirea". Nici in relatie, nici in viata. Te ajuta sa iti stea hainele mai bine basically. Si daca un barbat cu care ai o rel serioasa are o pb cu vreun complex de-al meu apai m-as mai gandi o data daca asta imi doresc. Eu aveam sanii mici, dupa operatie sunt cam la fel cum erau cu sutien. Al meu a zis ca nu-mi trebuie si ca am pitici. Acum e mai curios decat mine de procesul de vindecare, mai mult decat de marime. So ia-o usor, e bine ca te documentezi si la mom potrivit vei fi pregatita. Eu imi doream de la 18 ani si am facut-o la 30 :))
0
24-10-2017, ora 21:29
B88
Nu este medic/terapeut
B88
Aylin eu cred ca ma duceam o doua zi inapoi la doctor daca imi curgea vreun lichid de pe undeva dupa ce am facut implant. Cred ca asta e cea mai buna idee de fapt. Sa mergi sa ii spui. Eu il stresez pe al meu la fiecare chestie noua pe care o observ.
Am banda de o luna deja, dar cum zicea si Electra cred, e ca sa imi impinga sanii in jos si asta in timp ce port bustiera, nu doar banda fara bustiera.
Si la mine dreptul a fost mai umflat de la inceput. Inca e incapatanat si nu vrea sa se lase o data cu stangul, dar mi s-a explicat ca este si din cauza ca sunt dreptace si folosesc muschiul drept mai mult decat stangul, deci se va relaxa mai greu. De umflati sunt amandoi cam la fel.
Imediat dupa operatie am tinut o batista sub banda pe sanul drept ca sa vina la nivel mai repede.
Multa bafta, sper sa fie totul ok.
1
24-10-2017, ora 22:25
aylinbriana
Nu este medic/terapeut
aylinbriana
B88, la mine au trecut 2 saptamani de la operatie si in jurul mameloanelor am avut cusaturi.acum punand banda peste bustiera normal am presat si am patat putin bustiera, dar nu exagerat.a fost ceva izolat.daca vedeam ca imi tot curge mergeam pa medic direct, nu mai sunam.la mine dupa operatie mi-a zis ca sanul drept e mai umflat dar ca o sa revina la normal in timp.dupa 2 saptamni cand m-am dus sanul era exact la fel dar ea totusi a zis clar ca siliconul pleaca usor sub axila.mi-a dat sa port banda dar dupa expresia fetei nu era sigura ca va functiona.
0
24-10-2017, ora 22:31
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Eu ți-am spus este parerea mea nu trebuie sa o asculti neapărat mergi la alt medic un consult costa maxim 200 de ron si vezi ce părere are și altcineva si te duci peste ea, eu de cand am problema mi-am terorizat medicul si ne-am gandit si am stabilit si am ajuns la cea mai bună opțiune pentru mine.Du-te hotărâtă și spune-i ce consideri app la cine te-ai operat?
0
25-10-2017, ora 09:06
Adelaoo
Nu este medic/terapeut
Adelaoo
Fetelor am fost si la cea de-a doua optiune din lista mea de medici si acum sunt de-a dreptul bulversata, nu stiu ce decizie sa iau. Daca primul medic mi-a propus mentor anatomic 290-330 cel de-al doilea mi-a dat 2 variante: fie mentor 375-390 fie motiva 355-400... cu avantajele si dezavantajele fiecarei firme in parte. Avantaje mentor: este de 25 de ani in piata, are studii, forma anatomica este mai aproape de natural, dezavantaje: mai predispus la rippling, este mai tare la atingere, se poate intoarce. Avantaje Motiva: mai aproape de textura sanului natural la atingere, nu exista riscul de intoarcere. dezavantaje motiva: este doar de 7 ani pe piata, rezultatul cu el pare ceva mai fake. Stiu ca este un subiect tare controversat dar am nevoie si de parerile voastre, voi ce ati alege sau ce ati ales?
1
25-10-2017, ora 10:32
MadalinaRox
Nu este medic/terapeut
MadalinaRox
Mmm...orice ti-ai pune, mergi p maximul recomandat, altfel, Riști sa îți para rău. Eu am 425 cc, Arion ce-i drept, dar oricum, nu sunt mari...ce e sub 300...mm...micuț cred.
0
25-10-2017, ora 11:13
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Cum adică mentor anatomic este predispus la rippling?
0
25-10-2017, ora 12:59
Adelaoo
Nu este medic/terapeut
Adelaoo
Se pare ca Mentor in comparatie cu Motiva este mult mai predispus la rippling, acest lucru se datoreaza consistentei gelului, mai ales daca pielea este ceva mai subtire si nu prea exista glanda initiala.
0
25-10-2017, ora 13:18
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Anatomicul are gelul cel mai consistent din cate stiu eu gradul III Cred ca este o șansă de 0, 01 la sută să faci la implant anatomic rippling eu acum de data asta mi-am ales gel cohesive I Rotund nu imi este frică de rippling pentru ca este foarte moale si placut la atingere si aia ma încântă sper sa nu am ghinionul să fac
2
25-10-2017, ora 13:43
AndreeaRadu13
Nu este medic/terapeut
AndreeaRadu13
Adelaoo, acum cred ca e foarte subiectiva alegerea si mai mult sau mai putin fiecare fata multumita de rezultatul operatiei, va tinde sa laude marca pe care o are, pentru ca o cunoaste si a simtit-o pe propria piele, la propriu:-) Si eu merg tot pe Motiva, sunt mai aproape de sanul natural la atingere. Mie mi s-a propus o alegere intre Mentor anatomic si Motiva ergonomix (modelul lor anatomic, care are forma tot rotunda), la fel mi s-au prezentat avantaje si dezavantaje. Ce pot spune este ca dupa ultimele serii de implanturi, cred ca au evoluat si au imbunatatit ce era necesar, si cu fiecare generatie se doreste evitarea problemelor. Nu voi stii sigur asta, probabil pana nu au mai multa vechime, insa vreau sa risc. Suprafata texturata (Motiva are suprafata neteda, dar cred ca si Mentor au modele asa, nu sunt sigura) a avut un mic procent (150 de cazuri la nivel mondial) de cazuri de limfom anaplastic. Mentionez ca studiile inca sunt in derulare pentru Motiva, si de aici nimic nu este cert cum ca ele nu ar putea provoca alte riscuri. Alegerea mea este strict legata de un caz de cancer la san in familie, si riscul pe care mi-l asum cand ma incred in ultima generatie de implant. Cred ca si in tehnologie e la fel, multi au preferat modelul Nokia, pana au avut incredere in alte marci. Si doar eu stiu cate 'smartphone-uri' nu am avut pana sa dau de unul ok. Sper sa nu fie cazul si la Motiva :-) Va pup!! Abia astept data de 9 noiembrie
0
25-10-2017, ora 14:10
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
AndreeaRadu te rog sa postezi undeva unde ai vazut tu scris că sunt cazuri de limfom la implant mamar mentor eu cred ca ai gresit putin oala este vorba de implant natrelle texturat si sunt 17 din 20 de cazuri cu acest tip de implant in toata lumea cu tipul acesta de cancer nicidecum 150
2
25-10-2017, ora 14:18
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna fetelor
Legat de motiva spun din propria experienta ca la atingere se simt naturali si forma sanilor este naturala. Eu asta mi am dorit sa obtin cu a doua interventie de augumentare mamara. Fiecare doreste sa obtina un anume rezultat, poate unele fete isi dorec sa nu para chiar asa naturali... eu m am hotarat foarte usor sa aleg aceasta marca de implant deoarece m au impresionat cum le am atins. Si poate sunt si extrem de multumita ptr ca fata de primele(polytech) sunt complet diferite in bine. Nu am auzit pr nimeni sa spuna ca par fake ci mai repede am auzit ca par neoperati :)) ca par sani naturali fara sa fii intervenit cineva chirurgical. Ptr mine un lucru imbucurator.
2
25-10-2017, ora 16:38
AndreeaRadu13
Nu este medic/terapeut
AndreeaRadu13
Daisey, te rog recitesti postul meu. Am spus ca aleg suprafata neteda din cauza acelor cazuri de limfom, dar la fel am mentionat ca ambele marci ofera model cu suprafata neteda, doar ca eu aleg Motiva din mai multe considerente. Te poti informa online asupra cazurilor de limfom aparute de-a lungul timpului- despre care nici macar nu s-a mentionat marca. Iti pot trimite pe privat linkuri. Multumesc
1
25-10-2017, ora 16:47
AndreeaRadu13
Nu este medic/terapeut
AndreeaRadu13
Nu am contorizat o stire a ProTv din martie 2017, cu numarul de 350 de cazuri, din lipsa de credibilitate a sursei. Te rog sa nu ma intelegi gresit. Eu una sunt pro implant, si il voi avea. Dar sunt niste cazuri exceptionale care exista. Inca o data, as alege intre Mentor si Motiva. Poate si pentru ca nu am destule informatii despre alte marci.
0
25-10-2017, ora 17:02
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Acuma stateam si ma gândeam la Mentor nu sa dat numele sa dat la Allergan scrie peste tot și cand am sunat aici in Germania am înțeles că au experienta pozitivă cu Mentor asta nu conteaza am întrebat si medicul in legatura cu limfomul asta nenorocit si a spus ca sunt cazuri foarte rare dar se poate trata foarte simplu si ala poate să apară la orice corp străin cică si la implant dentar si la piercing la orice corp străin.Mie personal nu mi-a inspirat Motiva incredere dintr-un singur motiv pentru ca ei spun că sunt de la 20 de ani pe piață defapt sunt doar de 7 nu stiu de ce ar minți și medicul meu lucrează cu Motiva dar eu am ținut neapărat la schimbare să am Mentor
0
25-10-2017, ora 17:05
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Potrivit medicilor oncologi, limfomul AGC-AIM sau limfom anaplastic cu celule mari este o tumoare care apăre la purtătorii de proteze şi nu s-a depistat nici un caz la persoane care să nu poarte astfel de implanturi. Optsprezece cazuri au fost diagnosticate în trei ani, în Franţa, 173 în lume. Din cele 18 cazuri raportate în Franţa, 14 au avut implantate proteze mamare produse de producătorul american Allergan.(Asta este luata de pe google)
0
25-10-2017, ora 17:09
AndreeaRadu13
Nu este medic/terapeut
AndreeaRadu13
Perfect de acord. Eu am vrut sa risc, si sper sa fie ok. imi doresc mult sa nu mai existe probleme legate de aceasta interventie. Va pup
0
25-10-2017, ora 17:21
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
Cred ca ar trebui sa numai citim atatea prostii de pe net
0
25-10-2017, ora 17:32
B88
Nu este medic/terapeut
B88
Daisy, Andreea, e adevarat ca au existat cazurile. Este un comunicat de la FDA chiar pe site. E un video oe youtube de la doctor Oz care dezbate subiectul. Problema este de la cele texturate Mentor (rotunde sau anatomice, nu conteaza). Pe site-ul Motiva zice ca la ei se reduce riscul pt ca au altfel de texturat. Dar in niciunul din cazuri cercetarea nu e finalizata. Doar atat au zis: ca si-au dat seama ca respectivele cazuri au fost in coincidenta cu pacientele care aveau implant mamar texturat. Si de fapt pb a aparut in capsula care se creeaza in jurul implantului. Sunt muuuulte detalii in raportul FDA.
Dar chiar si asa eu mi-am pus mentor texturat, rotund.
1
25-10-2017, ora 17:34
B88
Nu este medic/terapeut
B88
Adeloo eu am mentor rotund, cohesive I si dupa o luna deja e mai moale decat anatomicul prietenei mele dupa un an. Se simt aproape ca sanul natural, dar mai au pana se aseaza. Am vazut si motiva si mi s-au parut la fel cu acestia.
Voiam initiam Mentor anatomic, dar dupa ce am citit ca o tipa s-a trezit din somn cu implantul inversat si doctorul mi-a zis ca el poate sa faca buzunarul pf dar tesuturile mele sa nu tina in timp pt ca asa sunt construite in organusmul meu, am preferat sa elimin si pb asta. Erau destule alte complicatii ca sa ma stau cu gandul si la asta. Dar asta a fost parerea mea. Stiu fete f multumite de anatomic si fara pb. Bafta!
0
25-10-2017, ora 18:08
Daisey1
Nu este medic/terapeut
Daisey1
B88 si eu am optat pentru cohesive I pentru ca vreau sa fie moale moale iti spun sincer am anatomic dar cand stau pe spate sunt ca și bolovanii
Adaugă un comentariu / răspuns
96566 comentarii 1 2 ..... 260626072608 ..... 3218 3219 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Chirurgie estetica
  • Beneficiile chirurgiei estetice
  • Riscurile chirurgiei estetice
  • Tehnici utilizate in chirurgia estetica
  • Chirurgia estetica minim invaziva
  • Chirurgie plastica
  • Chirurgia plastică - PRO și CONTRA
  •