Implantul mamar

03-03-2009
laura-oana
Nu este medic/terapeut
laura-oana
Buan ziua, Va rog frumos sa-mi explicati si mie care este diferenta dintre implantul siliconic rotund si cel anatomic.
Va multumesc !
30 comentarii
0
04-03-2009, ora 21:11
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Proteza mamara anatomica are o forma speciala mai ingusta la polul superior (ca o picatura). Pentru a-si pastra aceasta forma este ceva mai rigida decat protezele clasice (forma hemisferica). Chirurgii plastici recomanda o forma sau alta in functie de criterii si consideratii personale. Personal recomand proteze anatomice doar in cazul augmentarilor sanilor cu un grad de ptoza.
0
07-03-2009, ora 00:27
laura-oana
Nu este medic/terapeut
laura-oana
Va multumesc frumos pt raspuns !
0
17-04-2009, ora 01:30
ralys
Nu este medic/terapeut
ralys
Domnule dr. Popescu, sunt interesata de operatia de marire de sani si as dori sa va intreb, daca am mameloanele ombilicate( sfarcul este in interior, nu se vede) trebuie sa efectuez doua operatii ? una de marire si alta pentru modificare mamelonului? Ati mai auzit astfel de cazuri?? Sunt complexata atat de marimea sanilor (prea mici) cat si de forma mamelonului. Cum sa procedez? Puteti sa-mi recomandati un dr bun din Bucuresti.
Va multumesc!
0
21-07-2009, ora 07:21
FlOrInA06
Nu este medic/terapeut
FlOrInA06
SALUTARI!MANUMESC FLORINA SI SUNT DIN IASI.ASI DORI SA-MI RECOMANDATI O CLINICA DIN IASI PENTRU A FACE OPERATIE DE RIDICARE A SANILOR.SE POATE SA-MI SPUNETI PRETUL VA ROG!!ESTIMATIV CA SA STIU LA CE SA MA ASTEPT:))MULTUMESC ANTICIPAT
0
11-09-2009, ora 18:43
Adrisss
Nu este medic/terapeut
Adrisss
Buna ziua,
De curand m-am hotarat sa-mi fac o operatie de marire a sanilor dar imi este foarte frica.. Am 19 ani, credeti ca varsta ma impiedica cu ceva ? Cat timp tin implanturile ? La nastere afecteaza cu ceva ? Cam cat ar costa o astfel de operatie ? Am vazut niste poze cu operatii inainte si dupa si nu prea mi'a placut forma care a iesit.. Eu am niste sani foarte mici si as vrea un nr nici mare nici mic, sa fie potrivit si sa para cat mai natural si sa aiba o forma rotunda si placuta nu tzuguiat :D ( scuzati-mi exprimarea :D ) Si apoi va mai ramane vreun semn sub san ceva ? Cam cat dureaza operatie ? Care este timpul de recuperare ? Si as mai avea intrebari dar as fi foarte multumita daca mi-ati raspunde la acestea :D Va multumesc frumos.
0
12-09-2009, ora 00:56
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
1. Daca va doriti acest lucru, varsta de 19 ani nu este un impediment. Dimpotriva.
2. Noile generatii de implanturi siliconice sunt garantate pe viata
3. Persoanele cu proteze siliconice au un discomfort mai mare la alaptat. Implantul este amplasat sub planul canalelor galactofore, astfel incat alaptarea se face normal. Exceptie fac pacientele care au ales abordul trans-areolar. Atunci se sectioneaza o parte din canale si alptatul devine deficitar.
4. In practica mea, augmentarea mamara costa intre 2200-2500 euro, proteze Mentor
5. Rezultatul depinde mult de abilitatile chirurgului si de judiciozitatea cu care au fost alese marimea si tipul de implant indicat fiecarei paciente.
6. Cicatricea submamara este fina si putin vizibila datorita pozitiei.
7. Operatia dureaza intre 60-90 min.
8. Recuperarea dureaza mai mult in cazul protezelor amplasate sub muschi, aprox. 14 zile
0
14-09-2009, ora 02:09
elenaiulyan21
Nu este medic/terapeut
elenaiulyan21
buna seara !!!m am si eu o intrebare unde este clinica si cum fac oprogramare ma intereseaza mult operatie de marire a sanilor multumest anticipiat
0
22-09-2009, ora 14:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Datele mele de contact sunt usor de gasit pe net.
0
07-11-2009, ora 22:14
22.04
Nu este medic/terapeut
22.04
D-le dr Popescu as vrea sa va intreb care dintre metodele de marire a sanilor este mai buna. Cea sub-glanda sau cea sub-muschi pectoral ? Am fost pana acum la 2 consultatii si am citit un volum considerabil de informatii pe internet, dar inca nu am inteles.
Stiu ca in mod normal ar trebui sa vin la o consultatie si sa stam de vorba direct, dar momentan lucrez in strainatate. Planific o vizita in tara si eventual aceasta operatie.
Va multumesc mult ! Mirela Cociu
0
09-11-2009, ora 00:28
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Fiecare metoda de plasare a implantului mamar are avantaje si dezavantaje. Trebuie evaluat cazul dvs printr-o consultatie si masuratori. Dupa aceea va pot recomanda una dintre procedurile care vor aduce rezultatul pe care-l doriti dvs.
0
14-02-2010, ora 20:17
adrienne
Nu este medic/terapeut
adrienne
s-a operat vreo fata la dr ovidiu grecu?ce parere aveti despre el si cum v-a reusit operatia de implant mamar?dar la dr dobos calin(galati)?astept raspuns.multumesc
0
23-03-2010, ora 22:46
b3sta
Nu este medic/terapeut
b3sta
Dle doctor, as dori sa stiu si eu o metoda prin care imi pot modifica forma sanilor si poate si o usoara ridicare, deoarece mentionez forma sanilor mei este de clasic"pere"in termeni populari iar eu imi doresc o modificare la forma de rotund sau tot popular zis"mere" mai exact nu o marire cat o definire, o fermitate, si am intrebam ce metode exista si daca acest rezultat se poate obtine numai prin implantarea unor proteze sau si injectare ori ceva asemanator, si daca la o sarcina si alaptare voi avea eventuale probleme, deoarece deocamdata nu am avut nicio sarcina, varsta mea fiin de 20 de ani, va rog sa ma sfatuiti si informati in aceasta directie, va multumesc anticipat!
0
21-04-2010, ora 21:03
mada1280
Nu este medic/terapeut
mada1280
as vrea sa cunosc si eu pe cineva care s-a operat la dl dr nae sorin.multumesc !astept raspuns
1
01-05-2010, ora 04:46
lauris
Nu este medic/terapeut
lauris
Dle doctor, am nevoie de un sfat de medic, astazi am facu 2 sapt de knd miam facut o interventie de rinoplastie si implanuri silicon.de 2 zile insa mi;am dat singurica bustiera jos curioasa sa imi vad forma sanilor si mare mi;a fost dezamagirea sa vad k sanul drept era ft deformat vazanduse ft bne din lateral iar in fata se vede k sanul e mult mai umflat in parte de sus, sanul stang aratand perfect.azi am mers sami scoata firele si iam spus doctorulu. el la randul lui oservand a fost ft mirat spunand k nu a mai patit asa cva.A incercat sa gaseasca o explicatie zicand k e probabil k siliconul sa se fi agatat de tesut.mia facut un masaj puternic care aproape ma lesinat incecand sa miste siliconul spunand k simte k sa mai lasat.mia spus sa ma masez puternic la el in fiecare zi incercand sal misc spre locul normal.Mia pus un bandaj elastic deasupra sanilor infasurat strans, urmand sa raman cu el pana miercuri in incercarea de a se lasa siliconul singur de la presiune in jos pana knd voi merge iar la el sal inlocuiasca cu ceva, nu reusesc sa imi amintesc termenul dar a zis ca trebuie comandat.A mai spus si ca daca nu reusese asa va trebui sa ma opereze iar pt a aseza proteza cu mana fara sa o schimbe.Sunt ingrozitor de speriata, nu stiu daca e ft rau ce se intampla.acum mia spus sa nu mai port bustiera ca sa se lase sanul dar nu stiu daca e bne asta pt k am auzit k in mod normal 2 luni se poarta.plus k ma doare ft tare sanul in permanenta din cauza presiunii d la bandaj...si sunt extrem de infrijorata...asta vazanduse clar aand in vedere k e ora 5 dimineata si eu incerc sa gasesc pe internet ceva care sa ma linisteasca.Si ma intreb, daca v trebui sa ma taie iar voi mai plati in pls?pt k sincer am economisit ft mult pt aceste interventii si chiar nu mai am nimic.astept un raspus sincer.multumesc frumos.
0
03-05-2010, ora 14:10
alina.popa87
Nu este medic/terapeut
alina.popa87
Pt. mada 1280:

Eu m-am operat la dl. dr. Nae in 2008 si nu pot decat sa il laud: rezultat f f frumos (am implante rotunde de 325), dureri moderate, nu am mai avut alte probleme de atunci. Daca mai vrei alte detalii poti sa ma mai intrebi.
0
07-05-2010, ora 22:18
alpop
Nu este medic/terapeut
alpop
Buna, raspunsul meu vine cam tarziu dar poate nu te-ai hotarat inca unde sa-ti faci operatia.eu m-am operat la dl doctor Ovidiu Grecu. Am niste sani superbi, durerile au fost suportabile iar acum privindu-mi sanii ma bucur enorm ca am facut acest pas.Dl doctor Grecu este extraordinar, meticulos, are foarte multa rabdare si oricum, se stie ca este unul dintre cei mai buni.Te vei convinge de acest lucru chiar de la consultatie.Sfatul meu este sa-l cauti pe dr Grecu si sa nu te risti cine stie pe unde...vad pe acest forum tot felul de nume...mare atentie!
0
08-05-2010, ora 07:02
lucy-lu
Nu este medic/terapeut
lucy-lu
Loredeana Chivu s-a riscat la dr Grecu si a iesit tare aiurea. Am inteles ca l-a dat in judeactata si acum si-a schimbat silicoanele la alt dr.
0
08-05-2010, ora 17:56
iri-nico
Nu este medic/terapeut
iri-nico
.Da... s-a riscat solicitind implant mamar in loc de materie cenusie;))La nici 18 ani sa-ti pui implanturi pe semnatura mamei????Ahhhh, daaa, era sa uit...si mamei i-ar fi trebuit putin creier implantat;)))
Eu m-am operat tot la Dr Grecu Ovidiu, in urma cu aproape 4 ani si mi-am mai trimis citeva prietene, toate fiind persoane cu aparitii publice.Suntem foarte multumite de rezultate si implanturile arata exceptional.Dr Grecu este cu adevarat un profesionist..ha ! de aici probabil si atacurile nefondate la adresa lui.
Toata increderea doamnelor!pt dr.Ovidiu Grecu de la clinica Medsport Bucuresti.
0
08-05-2010, ora 19:04
ralu24
Nu este medic/terapeut
ralu24
sunt una din pacientele dr.Ovidiu Grecu, mentionez ca sunt si sportiva, dupa operatie m-am recuperat f repede, putand sa-mi incep antrenamentele la o saptamana de la operatie (desi dl dr mi-a recomandat sa astept o luna), acum la o luna de la operatie ma simt de parca acolo au fost intodeauna implantele, il recomand tuturor doamnelor, este cel mai bun
0
22-09-2010, ora 13:22
anca2010
Nu este medic/terapeut
anca2010
fetelor, ce s=a intamplat cu forum=ul?Nu va mai bvad pe nici una si nici paginile cu comentariile voastre...
0
22-09-2010, ora 17:27
rancuta
Nu este medic/terapeut
rancuta
anca, aici e un alt post implant silicon...intra pe celalalt. Si eu am intrat aici din curiozitate.
0
03-04-2011, ora 21:51
andreea 66
Nu este medic/terapeut
andreea 66
buna ziua tuturor.as dori un raspuns de la un doctor pt ca sunt foarte ingrijorata!!!!in noiembrie 2010 am facut o rhinoplastie care a decurs f bine si dupa 2 sapt am facut si un implant mamar, au trecut deja aproape 5 luni si sanul drept nu vrea sa coboare.E f rotund si parca nu ar avea loc sa coboare pt ca pe partea exterioara este drept.Doctorita mea a spus sa continuu sa pun banda elastica dar nu vad nici un rezultat, ba mai mult a coborat cicatricea ce sa fac????multumesc
0
20-04-2011, ora 10:55
Geooorgix
Nu este medic/terapeut
Geooorgix
Buna Andreea, eu cred ca ar trebui totusi sa ceri parerea si altui medic, eu nu am suferit nici o interventie chirurgicala, si nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi dar totusi cred ca trebuie sa mergi la alt medic. In viitorul apropiat urmeaza sa-mi pun si eu implante mamare si sper din tot sufletul sa iasa totul bine, mi-e teama sa nu fie vreo problema varsta, am 20 ani fara 3 luni, si nu stiu daca la mine s-a finalizat procesul de crestere a sanilor. Din cate spune Domnul Dr. Popescu inteleg ca e o varsta potrivita 19 ani. Sper sa-ti rezolvi problema cat mai repede si sa ne spui si noua cum a ramas,
0
20-04-2011, ora 11:42
Geooorgix
Nu este medic/terapeut
Geooorgix
Buna ziua Domnule Dr. Popescu, as avea o intrebare, in viitorul foarte apropiat planuiesc sa-mi pun si eu implante mamare, am 20 de ani. Pretul este acelasi sau va fi acelasi si in septembrie 2011 sau? Va rog din suflet sa-mi spuneti ce boli nu permit punerea de implante mamare deoarece am o scolioza de 2-3 ani(pe care nici nu am tratat-o) am avut de aface si cu o angina cred (acum un an am avut o durere in zona inimii incat nu puteam sa dorm pe partea stanga sau sa inspir, a durat cam 30-40 min si nu am luat nimic). Nu stiu daca are vreo legatura menstruatia cu aceasta interventie dar am zis sa precizez si faptul ca este foarte neregulata, in ianuarie am avut ultima menstruatie. Pentru mine este destul de importanta aceasta marire de sani, am tot citit pe net despre implantele mamare dar nu am gasit inca raspunsurile la intrebarile mele. Intrebari mai am o groaza dar as prefera sa ma lamuresc inainte de interventie. Va multumesc
0
21-04-2013, ora 15:54
nicodamadis
Nu este medic/terapeut
nicodamadis
va rog din suflet dl dr. sa ma ajutati.am facut acum 2 luni o operatie de mameloane ombilicate si a cam reusit pe moment.adica sanul drept arata super, cel stang inca se mai retracta.acum, dupa 2 luni, mameloanele mele se retrag la fel ca la inceput si in plus ma mai si dor.poate este pt ca dorm pe burta sau e posibil sa ma si fi lovit.dar acum ce fac?deci in afara faptului ca ma doare, nu mai este nici un semn cum ca m-as fi operat
0
15-06-2013, ora 11:19
alinaco
Nu este medic/terapeut
alinaco
Buna ziua!Am si eu o intrebare pentru dvs : De ce m-am umflat la fata dupa implantul mamar? Am o saptamana de la operatie si inca sunt umflata..Specific ca am facut si alergie de la antibioticul administrat dupa operatie. Acum nu mai iau si imi trece alergia dar fata este tot umflata.
0
11-01-2015, ora 20:52
deliutza28
Nu este medic/terapeut
deliutza28
?
0
23-09-2015, ora 14:25
implant375
Nu este medic/terapeut
implant375
Buna ziua, maine implinesc 1 luna de la operatie de implant, un san s a asezat iar la celalalt este glanda jos si implantul sus. Tin sa mentionez ca am tinut tot ce mi a spus dr ul, (bandaje sustinere, banda elastica, masaj..) sunt un pic ingrijorata, oare se va aseza?? Multumesc!
0
20-08-2017, ora 00:15
Timea87
Nu este medic/terapeut
Timea87
Buna. So operat cineva la sibiu? La polisano? La tg mures?
0
02-09-2017, ora 19:42
Adryannaaa
Nu este medic/terapeut
Adryannaaa
Buna ziua...va rog frumos daca are cineva idee sa imi raspunda si mie..am implant mamar de un an si 2 luni...pe langa faptul ca se simt ca niste balonase in lateral si nu numai a inceput sa ma doara sanul drept, nu foare rau dar ma arde si ma mananca pe interior iar azi, deasupra mamelonului sanul se simte tare, mai tare decat cel stang...stiinti ce ar putea fi..sau daca e ceva grav..mi am intrebat doctorul dar Dansul imi da niste raspunsuri banale...sunt foarte speriata.Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nouă decese legate de o formă de cancer asociată cu implanturile mamare
  • Cum afectează suprafețele implanturilor mamare din silicon sistemul imunitar?
  • Riscurile implanturilor mamare
  •