Imunitate

17-01-2017
Daniela1989
Nu este medic/terapeut
Daniela1989
Bună ziua. Am un bebeluș de 3 luni care mănâncă doar lapte praf Nan. În perioada aceasta rece a răcit ușor de 2 ori și as vrea sa ii dau ceva pentru imunitate. Am luat de la farmacie welkid baby dar cat de bun este pentru el... e posibil sa aibă reacții adverse? Sau ce mi-ați recomanda sa-i dau. Imunobaby am cautat și nu am găsit nicaieri
1 comentarii
2
17-01-2017, ora 17:18
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua D-na Daniela

Va inteleg ingrijorarea in legatura cu sanatatea copilasului dumneavoastra, avand in vedere ca trecem prin iarna, si, aceasta este insotita de valul de viroze specific sezonului rece.
Trebuie sa constientizati faptul ca, nici un medicament sau supliment a carui denumire are inclusa trimiterea catre sporirea imunitatii, nu protejeaza copilul 100%, fie ca este Immuno Baby, Wellkid Baby, etc., cu alte cuvinte dupa cura pe care o veti face poate sa contacteze o viroza.
Pe de alta parte ingijorarea Dumneavoastra ca preparatul dat pt. imunitate are efecte secundare este justificata, practic orice preparat medicamentos are astfel de efecte, doar ca nu se manifesta decat la unele persoane, in diferite grade de gravitate.
Cea mai buna protectie este aceea de a evita contactul copilasului cu persoane care stranuta sau tusesc.
Daca persoana racita sunteti chiar Dvs. va trebui sa purtati masca cand sunteti in contact cu bebelusul si sa va tratati.
Faptul ca a trecut prin 2 episoade usoare de viroza inseamna ca apararea bebelusului functioneaza si nu trebuie sa va panicati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cancerul și sistemul imunitar
  • Stimularea sistemului imunitar prin alimentație
  • Suplimentele alimentare și produsele naturiste pentru stimularea imunității
  • Stimularea imunității prin exerciții fizice
  • Stimularea imunității prin meditație
  • Efectul mediului ambiant asupra imunității
  • Sfaturi pentru stimularea sistemului imunitar
  • Top 10 alimente pentru stimularea imunităţii
  • Imunostimulente de origine naturală
  •