imunizare anti hepatita a si b

17-02-2009
andy33
Nu este medic/terapeut
andy33
Mi s-a facut in 2001 vaccin antihepatita A + B in alta tara. Nu stiu daca s-a respectat schema de vaccinare pentru primoimunizare, insa. Am facut acum un an testare antigen anti HBs si a iesit 0.48 (<1 inactiv). As vrea sa fac din nou vaccin combinat anti hepatita A si B. Ce schema de vaccinare sau rapel ar trebui sa se urmeze ?
3 comentarii
0
17-02-2009, ora 20:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu stiu daca merg facute impreuna aceste vaccinuri...Ma interesez!
SChema este urmatoarea, asa cum o stiu eu, cum am facut-o si pt mine si fetita mea:
-pt.hepatita A se face in 2 serii la interval de 5 sau 6 luni
-pt.hepatita B, se face in 3 serii, respectiv 1 luna si 5 luni
0
18-02-2009, ora 11:20
andy33
Nu este medic/terapeut
andy33
Exista vaccinul combinat Twinrix Adult, care e pentru ambele tipuri de hapatita. Mie mi s-a facut acum 8 ani un vaccin combinat, cu rapeluri la cateva saptamani, nu luni, pt ca lucram in alta tara si medicul a considerat ca am nevoie de o imunizare mai rapida de 6 luni. Exista si monovaccinurile pt hepatita A, respectiv B, cu scehemele de vaccinare pe care le-ai scris tu, iar a doua imunizare se face pt hepatita A dupa 10 ani, iar pt hepatita B la 5 ani dupa primoimunizare. Problema e ca as dori sa stiu daca pentru o a doua imunizare - ca in cazul meu - schema de vaccinare e aceasi ca prima data sau e de ajuns o singura doza ? As dori parerea unui medic, va rog. Medicul meu de familie nu m-a ajutat cu un raspuns, din pacate.
0
18-02-2009, ora 14:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
andy33 Si eu as dori sa aflu parerea unui medic!Chestia cu a 2-a imunizare chiar nu o stiu si m-ar interesa pt ca o sa trebuiasca sa o fac si eu peste ceva timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •