in fiecare primavara/toamna, am o tuse seaca si deasa, fara febra, fara dureri in gat

17-09-2005
danbonta
Nu este medic/terapeut
danbonta
buna ziua,
este prima data cand ma adresez d-voastra prin intermediul acestiu forum. am cautat in toate subiectele pentru a vedea daca o sa gasesc o afectiune similara cu a mea, dar nu am gasit si asa m-am hotarat sa va scriu.
de cativa ani (aproximativ 3 ani), in fiecare primavara, respectiv toamna, corpul meu se manifesta prin tuse seaca si deasa, fara febra, fara dureri in gat, si alte simptome specifice afectiunilor aparatului respirator.
ultima data, respectiv in primavara acestui an, am fost diagnosticat, pana la urma, cu reactii alergice la schimbarile de temperatura. am urmat un tratament cu amoxicilina si aerius.
acum am aceleasi simptome, de la farmacie mi s-a recomandat pentru tuse, medicamentul ambroxl, care sa duca la expectorarea tusei. dupa 3 zile de tratament cu ambroxol, intra-adevar duce la expectorare, uneori simt in respiratie un sunet, ca si cand ar exista o secretie pe caile respiratorii. intrebarea mea este daca tratamentul cu ambroxol a generat aceasta, sau o astfel de alergie poate sa conduca la afectiuni mai grave ale aparatului respirator?
mentionez ca tusea poate dura si 2 luni de zile.
pentru ca situatia nu se imbunatateste, o sa consult si medicul de familie, dar prezinta mare importanta pentru mine sa cunosc si parerea altui medic.
repet, nu au existat simptome specifice afectiunilor aparatului respirator.
poate oboseala sa genereze astfel de stari?

sper ca m-am facut inteles, va multumesc

toate cele bune
2 comentarii
0
22-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Inclin sa-i dau dreptate medicului si nu farmacistei si asta nu din cauza ca fac parte din aceeasi "bransa" cu respectivul doctor. Mucoliticele au rolul de a fluidiza secretiile bronsice si de a favoriza eliminarea acestora si se prescriu in cazul tusei "incarcate", cu expectoratie; la dv. am inteles ca tusea era seaca. In plus daca asta ar fi fost problema (adica secretii vascoase, greu de eliminat) atunci ambroxolul ar fi trebuit sa-si faca efectul. Pe de alta parte este posibil ca intr-o afectiune alergica sa se produca o suprainfectare - de aceea ati si primit antibioticul - caz in care pot apare acele secretii vascoase, muco-purulente; dar in acest caz se trateaza cauza (adica eliminarea germenilor prin antibioticele la care sunt sensibili) si nu efectul (adica tusea cu expectoratie). Oboseala scade imunitatea organismului si creste sensibilitatea la factorii stresanti din mediu si la germenii oportunisti, facilitand infectarea lui.
0
14-05-2010, ora 22:54
LUMINITA76
Nu este medic/terapeut
LUMINITA76
Buna, am si eu o problema destul de mare.In urma cu doua luni mi-a aparut in partea stanga zona inghinala un nodul, m-am dus la medic mi-am facut analize la sange, urina toate mi-au iesit bine insa in urma ecografului doamna doctor mi-a spus ca de fapt acolo nu e un nodul ci o vena, adica varice si mi-a recomandat sa fac un ecodopller, inca nu l-am facut. problema e ca de vre-o saptamana, am observat ca pulpa piciorului drept e un pic mai mare decat la piciorul stang si parca simt ceva in picior., nu ma doare foarte tare insa simt ca ceva nu e in regula. ambele picioare ma dor putin in ultimul timp dar nu tare.am 33 de ani , 46 de kg.sunt si fumatoare si acuma incerc sa le las pe cat posibil.va rog sa imi dati un sfat sau un remediu, sunt disperata...va rog sa ma ajutati. cu respect.LUMINITA BODEA...CLUJ-NAPOCA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: