In luna martie am avut o viroza dupa care am ramas fara miros

30-06-2009
ANCA C
Nu este medic/terapeut
ANCA C
Buna ziua. Rog frumos sa imi dati un sfat pentru pierderea mirosului. In luna martie am avut o viroza dupa care am ramas fara miros.Am facut tratament pentru viroza cu Nurofen Bioparox vitamina A si vitamina B6 - 7 tablete.Dupa cca 1 luna am inceput sa simt putin mirosul de cafea si alte mirosuri mai puternice si mi-a mai revenit si din gust.Ma bucuram sa o sa-mi treaca dar de cca 3 saptamani percep cu nara stanga un miros neplacut si acelas mai ales la cafea si la bucatarie. Nu stiu ce sa fac parca mi se formeaza si mici cojite in nara. In rest nu imi curge nasul nu este infundat.
41 comentarii 12 Înainte ›
0
30-06-2009, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti o radiografie SAF. sa mergeti la ORL... sa excludeti o problema locala dacaeste afectat nervul olfactiv.. tratamentul este cu Miostin si Vit B6... daca nu se inbunatateste in 10 zile.. nu mai sunt sanse sa revina mirosul
0
01-07-2009, ora 16:00
ANCA C
Nu este medic/terapeut
ANCA C
Multumesc Domnule Doctor
0
04-07-2009, ora 07:41
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata doamna, daca dupa tratamentul medicamentos situatia d-voastra nu se imbunatateste, un posibil tratament il constituie oxigenarea hiperbara. Nu-mi este cunoscut insa un studiu de evidenta 1A, in schimb sint cunoscut studii prospective legat de aceasta posibilitate de tratament in cazul tulburarilor de miros sau gust. Principial atit in neuralgii cit si neuropatii sau pareze HBO constituie un tratament eficient si rapid al acestor afectiuni.

Cu stima Dr. Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
09-07-2009, ora 13:20
ANCA C
Nu este medic/terapeut
ANCA C
Va multumesc frumos domnule Dr.Ion, voi incerca sa va contactez daca vin in Constanta. cu multa stima ANCA C
0
07-09-2009, ora 10:04
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Buna ziua! Ma confrunt si eu de cateva zile cu pierderea simtului olfactiv. Este prima data cand se intampla sa raman atatea zile fara miros, azi se fac 6 zile. A revenit partial in unele zile, dar doar pentru 10 minute. Sunt racita de aproape 2 saptamani, dar de cateva zile ma simt mult mai bine, m-am tratat cu nurofen raceala si gripa iar dupa cateva zile am luat theraflu. As dori sa stiu daca e posibil sa revina de la sine sau daca trebuie un tratament anume. Ma sperie gandul ca as putea ramane fara miros toata viata, pentru ca pt mine este cel mai important simt, dupa vaz.
O alta problema a fost aceea ca am avut urechile infundate, dar si-au revenit. Dureri de cap am avut foarte rar si de scurta durata. Nasul si gatul au fost principala problema.
Si simt o durere continua in partea stanga a maxilarului superior, chiar langa ureche. De aceea am dificultati atunci cand mananc deoarece am dureri atunci cand mestec sau deschid gura.
0
07-09-2009, ora 23:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la Dvs. sunt cateva probleme asociate.
1. cu dantura si articulatiea temporomandibulara( tre sa mergeti la stomatolog.
2. cu nasul infundat si anosmia( la ORL.
3. anosmiea poate fi si de origine centrala.. tre sa va vada la neurologie.
0
08-09-2009, ora 16:59
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Multumesc frumos domnule doctor! Am fost dimineata la ORL, si am fost diagnosticata cu sinuzita frontala si maxilara. Mi s-a spun ca este deja grava, desi nu am facut o radiografie SAF. Am primit un tratament ce contine 11 medicamente diferite( nu le enumar pe toate) injectii, comprimate si sprayuri nazale, pe care l-am inceput chiar de azi. Printre medicamente se afla si vitaminale B1 B6 injectabile(pentru 5 zile), vitamina A, si ca antobiotice gentamicin si Cuminol. Sper sa imi revina mirosul cat mai curand si sa imi indeparteze si sinuzita.
Cum ati spus si dumneavoastra durerea de maxilar are legatura cu maseaua de minte, asa mi-a spus si doamna doctor, au mai fost si cazuri in familie.
Este posibil sa fie o sinuzita trecatoare? Sau daca am suferit acum de aceasta boala, e posibil sa revina si pe viitor?
0
08-09-2009, ora 21:04
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Revin cu o mica precizare, de pe la ora 19.00 mi-a revenit mirosul, pt o perioada destul de lunga, a mai disparut pt aprox 10 min, iar revine... inseamna ca se rezolva, ma simt mult mai usurata acum, chiar ma speriasem un pic.
0
10-09-2009, ora 00:42
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Toata ziua am avut un miros ingrozitor in nas, si nu pot simti altceva in afara de acesta.
0
12-09-2009, ora 23:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sinuzita este mult mai grava, dec at credeti, .. si posibil sa fie nevoie de punctii sinusale ca sa vindecati sinuzita in totalitate.
faceti o radiografie SAF
0
13-09-2009, ora 19:41
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Marti o sa ajung din nou la control la ORL.
Nu imi dau seama de ce inca nu mi-a revenit mirosul. Revine partial pe anumite perioade mai indelungate sau mai scurte, iar in restul zilei fie nu simt nici un miros, fie un gust si miros urat.

Uitati acesta este tratamentul complet pe care l-am urmat incepand cu data de 8.09.2009:
-dexametazone 2 fiole i.m. 1/zi
-ciprofloxacin(cuminol) 15 cp ; 1cp/12h
-gentamicin 10 fiole i.m. ; 1/12h
-diclotard 5cp ; 1cp/zi
-vit B1 5fiole i.m., 1/zi
-vit B6 5fiole i.m., 1/zi
-aerius 10cp ; 1cp/zi
-olynth 2puf/zi
-nazomer 2*2puf/zi
-ginseng siberian 10cp ; 1cp/zi
-vit A 10cp ; 1cp/zi

Apreciez daca ati putea sa-mi dati un sfat in legatura cu ce as mai putea face. Imi este teama sa nu fie prea tarziu pentru un tratament si sa fie afectat nervul olfactiv definitiv, pt ca din cate am mai citit pe forum, stiu ca ar mai putea exista o posibilitate sa se mai refaca tot prin administrarea de vitamine sau
Acum ma bucur ca inca mai revine din cand in cand, dar tot imi este teama.
Va multumesc din suflet!
0
13-09-2009, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti inhalatii si spalaturi nazale.. ca sa eliminati secretiile din nas.
0
15-09-2009, ora 13:32
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Multumesc frumos! am inceput sa fac si inhalatii si lavaj nazal cu nasomer, mi l-a recomandat farmacista, si deja este mai bine.
In urma controlului de dimineata am mai primit un tratament, data aceasta cu fromilid, B1 2cp/zi si B6 1cp/zi, plus o fiola de Diprophos.
problema este ca nu se mai gaseste in farmacii B1 si mi-am luat B-complex acesta continand si B6, iar farmacista mi-a sugerat sa iau 2cp/zi, doar k depaste doza zilnica recomandata scrisa pe prospect.
ce ar trebui sa fac? sa iau 2 cp sau una singura?
si daca imi puteti spune, produsele lactate chiar diminueaza sau anuleaza efectul antibioticelor?sau este doar un zvon? pt ca pe prospect nu apare la precautii nimic in legatura cu acest subiect, si acum mi-am dat seama ca eu am consumat produse lactate in timpul tratamentului.
0
16-09-2009, ora 01:27
baskaya mirela
Nu este medic/terapeut
baskaya mirela
Stimata kaliana, sper din tot sufletul sa va vindecati cat mai curand şi tratamentul pe care ıl urmati sa nu fie ın zadar.In decursul acestui an m-am confruntat şi eu cu aceeaşi problema, foarte grava, care ınca mai persista partial.(ıncepand din ianuarie).Au trecut deja 9 luni şi ınca nu m-am refacut definitiv.Dupa cum cred ca a-ti observat, primul medicament ın aceasta situatie este RABDAREA şi buna dispozitie, chiar daca uneori sunteti tentata sa credeti ca veti ramane definitiv fara gust.Sunt şi cazuri de acest gen dar destul de rare.Deasemeni, trebuie neaparat sa renuntati la fumat, ın situatia ın care sunteti fumatoare.Incercati sa fiti optimista şi sa ganditi pozitiv, caci sigur va ve-ti vindeca, aşa cum m-am vindecat şi eu.Astfel ve-ti reuşi sa evitati situatia de depresie care de obicei este inevitabila ın situatiile de anosmie.Sunt cazuri ın care bolnavii s-au refacut definitiv abia dupa 1 an.Deci,..nu disperati!Deasemeni, la indicatia medicului dv.ıncercati un tratament corticosteroid, pe care eu l-am urmat şi a fost foarte eficient, precum şi o cura de zinc.
Va doresc ınsanatoşire cat mai grabnica şi.sa nu uit.pe langa toate acestea...sa nu uitati sa va rugati la d-zeu, caci e mai important decat toate.M.B.
0
16-09-2009, ora 11:07
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Multumesc frumos :* Deja au trecut 2 zile de cand am facut inhalatii si de ieri dimineata chiar am miros continuu. Acum o sa mai urmez si noul tratament cu antibioticele, vitamine, aerius si ginseng si sper sa reusesc sa sperii sinuzita, sa nu se cronicizeze, ca am inteles ca daca persista mai mult de 4 saptamani exista pericolul acesta.
Ma bucur sa stiu ca inca mai sunt persoane amabile ca dvs si ca domnul doctor care doresc binele celorlalti semeni si ii ajuta cu sfaturi.
Multa sanatate!
0
18-09-2009, ora 11:01
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Pana la urma lactatele scad efectul antibioticelor? sa stiu pe viitor sa nu mai gresesc. multumesc pentru tratamentul cu inhalant, a functionat perfect.
0
19-09-2009, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cate stiu.. NU. nu scad efectul antibioticelor.
0
30-11-2009, ora 21:13
George Braila
Nu este medic/terapeut
George Braila
Salut. Am si eu o intrebare kaliana. Daca mai intri te-as ruga sa imi spui daca odata cu lipsa mirosului a intervenit si lipsa gustului. Eu numai am de cateva zile miros deloc, dar pot simti gustul daca e acru, sarat, amar. In simt numai am aroma daca ma intelegi. Daca mananc o portocala de exemplu, ii simt acreala dar nu simt gustul de portocala. Te rog sa imi raspunzi la intrebare. Sau domnul doctor daca ma paote ajuta. Multumesc.
0
30-11-2009, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lipsa mirosului.. vorbeste de o probelma in nas..si trebuie sa mergi la ORL.
0
30-11-2009, ora 21:54
George Braila
Nu este medic/terapeut
George Braila
Stiu dar din ce am citit, odata cu lipsa mirosului apare si lipsa gustului.De aceea vroiam sa stiu daca kaliana a avut aceeasi problema. !
0
30-11-2009, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stii gresit.
si lipsa gustului este in cazul cand este o problema neurologica la nivelul centrilor nervosi.
0
14-01-2010, ora 18:37
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
@ George : Imi cer scuze ca am raspuns asa greu. Sa stii ca in unele zile din acea perioada am avut aceeasi senzatie: lipsa partiala si de gust. Simteam doar gusturile de baza ale mancarurilor. Oricum, totul s-a rezolvat. Sper ca si tu te simti mai bine.
0
15-01-2010, ora 00:39
George Braila
Nu este medic/terapeut
George Braila
Slava Domnului, mi-am revenit. Trecuse vreo 7 zile si tot nu imi revenise mirosul. Am zis sa ma duc la doctor ziua urmatoare. Apoi in acea dupa-amaiza, un prieten de familie, farmacist, mi-a zis sa iau PARAGRIPE.(este un produs homeopat recomandat în ameliorarea simptomelor stărilor gripale.) Am zis ca o sa fie in zadar dar "incercarea moarte n-are". Am supt cate 1 bulina din ora in ora, pana cand am adormit in acea noapte. A doua zi dimineata, cand m-am trezit, incepuse s-mi vina mirosul si gustul. Nici nu stii cat de fericit am fost. Am mai continuat acel "tratament" si ziua aceea si mi-am revenit complet. Oricum multumesc inca odata ca mi-ati raspuns, sanatate muulta la toata lumea.!
0
10-02-2010, ora 19:05
raz_alx
Nu este medic/terapeut
raz_alx
buna tuturor,

si eu sufar de anosmie cauza fiind o raceala combinata cu rinita si cu sinuzita bimaxilara cronica. cam dupa o luna mi-am dat seama de lipsa mirosului si a gustului (gusturile de baza sunt prezente). m-am prezentat la medic ORL, am facut radiografie, exudatele, dpdv stomatologic nu am nici cea mai mica problema, mi-sa prescris tratament cu vit.A si vit.E, milgama, tarosin, apa de mare. dupa 10 zile de tratament nu exista nici cea mai mica ameliorare. incep sa devin disperat. aveti idee unde ma mai pot duce?
0
10-02-2010, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la un medic Neurolog !
pana ajunji la neurologie. poti sa folosesti PARAGRIPE recomandat de George.
deasemenea este efeicient in anosmie.. Uleiul esential de Busuioc ( Vivasan), ,
ca inhalatii si administrat in nas.
0
10-02-2010, ora 21:48
raz_alx
Nu este medic/terapeut
raz_alx
va multumesc Doctore...am sa incerc si asta...by the way..am facut si o radiografie coloana crevicala - rezultat : osteofite c6, spatiu ingustat c5-c6 (fara simptomatologie acuta, m-am plans la medic de tinitus, dureri de coloana lombara! avand mai demult.
0
02-06-2010, ora 20:23
raz_alx
Nu este medic/terapeut
raz_alx
dupa aproape 2 luni si jumatate de acupunctura si o luna de tratament homeopat mirosul a revenit doar in reprize scurte (1 - 2 ore) si foarte scurte (cateva minute) si cel mult de 2 ori pe zi. cateodata nu am miros zile intregi...oricum sunt total dezorientat...
0
02-06-2010, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa inteleg.. ca NU ai folosit.. uleiul esential de Busuioc???
0
10-06-2010, ora 17:48
raz_alx
Nu este medic/terapeut
raz_alx
l-am folosit timp de aprox 7 zile dupa care am folosit timp de o luna propoheliant. acum folosesc nasodren...
0
02-07-2010, ora 20:37
raz_alx
Nu este medic/terapeut
raz_alx
va salut d-le doctor,

avand in vedere situatia mea, ce nu s-a ameliorat deloc, am hotarat sa fiu consultat de catre un alt medic ORL. in urma examenului CT, prescris de catre medic iata rezultatele:

Exista reactie apicala la nivelul radacinii premolarului II superior dreapta si la nivelul radacinii vestibulare a molarului I adiacent, cu solutii de continuitate milimetrice catre sinusul maxilar drept.
De partea stanga, planseul osos al recesului alveolar al sinusului maxilar este integru.
Exista ingrosare de mucoasa pseudopolipoid in sinusurile maxilare, cel mai mare polip avand 38 mm, in unghiul inferior al sinusului maxilar stang.Hiatusul semilunar stang este liber.
De partea dreapta exista un polip de 15 mm pozitionat superior si medial, obstruand hiatusul semilunar.
Exista multiple formatiuni polipoide in ambele fose si meaturi nazale, in special adiacent cornetelor mijlocii, cu efect obstructiv.
Cornetele inferioare sunt normal conformate, iar meaturile inferioare si fosele la acest nivel sunt libere.
Minima deviatie de sept nazal catre stanga in treimea medie.
Celulele etmoidale sunt pline aproape in totalitate, fara distructia septurilor osoase si a lamei papiracee, fara a putea disocia ingrosarea de mucoasa de eventuale retentii fluide asociate.
Mic lizereu de ingrosare a mucoasei pe peretele inferior al sinusului frontal.
Sinus sfenoidal normal pneumatizat si aerat.
Fara leziuni osoase ale masivului facial si bazei de craniu
Concluizii:
-rinosinuzita polipoasa, cel mai accentuat etmoidal si maxilr stanga.

va rog respectuos ce trebuie facut? sunt convins ca de operatie nu am cum sa scap, dar as vrea sa fie cat mai putin invaziva si ce mi-ati recoamda dvs.

va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: