In Romania se poate face injectie letala?

12-09-2008
sanlex
Nu este medic/terapeut
sanlex
Am o bunica(82 de ani) care este la pat de cateva luni, nu mai este lucida, nu mai mananca, are rani pe spate (de la spatul in pat), este intr-o stare critica si pe noi, familia, ne doare sa o vedem suferind.ne intrebam daca exista, prin acordul familiei, posibilitatea de ai reduce suferinta prin injectia letala sau alta modalitate.
1 comentarii
0
12-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Eutanasia este interzisa in Romania, dar si in multe alte tari !! Si eu o am pe mama (81 ani) care, acum 10 luni se afla in starea in care este bunica ta iar dupa aprox. 3 luni starea ei s-a imbunatatit pentru ca am luptat pentru viata ei. Daca a refuzat alimentele am dus-o la spital unde cateva ore a fost pusa la perfuzii, am alimentat-o si am hidratat-o cu lingurita(chiar daca am facut treaba asta din 10 in 10 minute)I-am tratat ranile de pe corp, am avut grije de igiena ei. Si mai ales am incutajat-o sa-si doreasca sa traiasca chiar daca nu eram sigura ca intelege ce-i spun. Mai apoi am imprumutat un scaun cu rotile de la o fundatie ca sa o plimb, sa simta si sa-si doreasca viata ! I-am spus ca o iubesc si ca o rog sa mai ramana cu mine pana cand D-zeu va hotara sa se sfarseasca!! Am mers, singura, la mai multi medici, m-am consultat cu ei, am ajustat sau am schimbat medicatia. Rezultatele nu au intarziat sa apara si iata ca acum dupa 10 luni suntem tot impreuna si sper ca pentru inca multa vreme!! Daruindu-i multa iubire si ocupandu-va de ea in permanenta ii veti usura suferinta !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.