in timp ce coboram scarile al calcat intr-o parte

22-10-2009
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua.Am si eu o problema.Ieri in timp ce coboram scarile al calcat intr-o parte.Pe moment am simtit o durere pofunda in zona gleznei.Dupa aproximativ 20 min nu am mai simtit nimic, in schimb seara a inceput sa mi se umfle glezna si sa ma doara in partea exterioara.In plus parca s-a si deplasat acel os, parca nu mai este ca la cealalta.Cred ca este vorba de o luxatie.Ce imi recomandati?Eu mi-am pus gheata si m-am dat cu unguent dar inca ma doare, mai ales cand dau cu unguent si o misc.In cat timp ma refac???Sper sa ma ajutati cu raspunsuri!
4 comentarii
0
23-10-2009, ora 07:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti face o radiografie a gleznei in triajul unui spital de urgente pentru a vedea daca nu este o fractura de maleola externa... cu toate ca nu cred ca este fractura, ci doar o entorsa. In acest caz e nevoie de gel miorelaxant [ Tonifor ], bandaj cu fasa elastica [de la farmacie ] si cateva zile de repaos in casa.tocmai vine sfarsitul de saptamana. Mergi, totusi, si fa o radiografie la picior, pentru a elimina indoiala.
0
23-10-2009, ora 11:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Ma alatur celor scrise de distinsa mea colega, cu un amendament: este infinit mai important un examen clinic local specializat decat o radiografie, din simplul motiv ca o leziune ligamentara grava, care nu se observa pe radiografie, este mai dificil de tratat decat o banala fractura de maleola.
Radiografia este importanta pentru a elimina diagnostice mai grave, cum sunt fracturile de talus sau de calcaneu.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-10-2009, ora 13:52
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Va multumesc mult pentru sfaturi!O sa urmez cele spuse de d-voastra!Va multumesc!
0
09-07-2018, ora 17:29
Auras77
Nu este medic/terapeut
Auras77
Buna ziua! Vreau sa cer si eu o alta parere referitoare la problema me de sanatate. Am calcat stramb, asa se zice in popor si diagnosticul medicului de la urgenta a fost: entorsa forte glezna stanga, in observatie fractura maleola externa stanga, tumefactie locala. Mi-a recomandat 2-3 repaus functional in aparat gipsat. La recomandarea medicului dupa 2 saptamani am fost la control, un alt medic m-a trimis sa imi puna calcai, nu m-a consultat absolut deloc, nicio intrebare pe acest subiect nu a fost, nu a facut o alta raza, nimic. Si mi-a spus sa vin din nou la control dupa o luna. Considerati ca ar fi mai in regula sa merg sa fac o radiografie noua, si sa consult un alt ortoped? Ce ineamna in observatie fractura maleola, nu am dureri, nu mi se mai coloreaza varful degetelor, nu mi se umfla piciorul?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •