in timpul unei furtuni, fugind circa 50 m, m-am sufocat

09-06-2008
moniq13
Nu este medic/terapeut
moniq13
Buna ziua, in timpul unei furtuni, fugind circa 50m, sa ajung mai repede acasa, m-am sufocat, a trebuit sa ma opresc si sa ma adapostesc la o intrare ca sa pot respira, in ploaie nu puteam respira, ma sufocam si aveam palpitatii. Oare din ce cauza am avut aceste senzatii? Mai precizez ca tatal meu a decedat din cauza unui infarct, ar fi posibil ca acele senzatii de sufocare sa provina de la inima ?
6 comentarii
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Ce varsta aveti?.Este posibil ca in cazul relatat sa fie vorba de un atac de panica asociat cu un cord neantrenat.
Faptul ca tatal dumneavoastra a avut infarct inseamna ca aveti factori de risc cardiovasculari care au semnificatie clinica numai dupa o anumita varsta respectiv 45-50 ani, corelati cu alti factori(dislipidemie, obezitate, fumat)
Simptomatologia s-a mai repetat sau a fost un eveniment izolat?
0
09-06-2008, ora 00:00
moniq13
Nu este medic/terapeut
moniq13
Am uitat sa imi precizez varsta, peste cateva luni o sa implinesc 30 de ani, sunt fumatoare, si sunt alergica la xilina, unele metale in contact cu pielea.
A fost prima data cand am avut aceasta sufocare.
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Avand 30 ani, este putin probabil ca aceasta simptomatologie sa aiba o cauza cardiaca.Este asa cum am estimat asocierea intre un atac de panica si un cord neantrenat.Informati-ma daca se repeta
0
09-06-2008, ora 00:00
moniq13
Nu este medic/terapeut
moniq13
Ce pot, ce trebuie sa fac in acest caz? (un atac de panica si un cord neantrenat).
Multumesc pentru raspunsuri si o sa revin cu un comentariu daca se repeta.
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Sa evitati momentele despre care mi-ati povestit sau sa imi comunicati daca simptomatologia se repeta
0
08-02-2014, ora 19:38
Razvan Vasile
Nu este medic/terapeut
Razvan Vasile
Buna seara! Am si eu o problema cu sufocarea, cam de 5 luni dar nu au fost constante. Aveam perioade in care simteam ca ma sufoc si ca nu pot respira normal, nu ma saturam practic de aer. Am 27 de ani, sunt fumator, pana acum nu am avut probleme de sanatate. Cafea beau destul de multa si am momente in care ma stresez foarte mult. De mic am avut probleme cu polipi iar de un an si jumatate am aflat ca am si o deviatie de sept. Acum aceste probleme, cu sufocarile au reaparut. Cam de o saptamana simt ca trag aer tot mai putin, imi este dificil sa trag aer, ma sufoc, nu ma satur de aer, nu stiu din ce cauza. Dureri in zona pieptului sau a inimii nu am, in spate, in partea stanga, aproape de umar simt o durere cand respir. Va rog mult sa ma ajutati! sunt foarte speriat, ce investigatii ar trebui sa-mi fac? Astept un raspuns! Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •