In ultimele 2 luni mi-a venit ciclu cu cel mult 10 zile mai devreme

06-09-2012
CristinZ
Nu este medic/terapeut
CristinZ
Buna, am o intrebare in ceea ce priveste venirea prea din timp a menstruatiei.In ultimele 2 luni mi-a venit cu cel mult 10 zile mai devreme.Sunt bolnava? Ar trebui sa ma ingrijorez? Tin sa spun ca am cateva probleme cu circulatia sangelui.Astept raspuns.Multumesc.
6 comentarii
0
06-09-2012, ora 16:31
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna, trebuie sa ne oferi mai multe date: varsta, CM regulat pana in prezent? ti-ai inceput viata sexuala? contact neprotejat in ultima per? administrare de anticonceptionale? pb de circulatie- descrie te rog?
0
06-09-2012, ora 16:34
CristinZ
Nu este medic/terapeut
CristinZ
Am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala, nu l-am avut regulat mai mereu imi venea cu 2 3 zile mai devreme sau mai tarziu, am avut si contact neprotejat in ultima perioada, dar nu iau anticonceptionale. S-a mai intamplat sa racesc, o cistita dar tratata la timp.Nu am dureri mari la menstruatie, dar m-am panicat sa vad ca imi vine mult prea devreme.Multumesc
0
06-09-2012, ora 16:42
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
este posibil sa fie de la aceasta cistita, as recomanda sa mergeti la un consult. de asemenea si contactul neprotejat ar fi un element de luat in considerare- un test de sarcina ai facut?
0
06-09-2012, ora 16:44
CristinZ
Nu este medic/terapeut
CristinZ
Nu am facut un test de sarcina deoarece nu l-am considerat necesar, neavand simtome de sarcina.Imi recomandati sa-l fac.Mai este insa o problema, prietenul meu are o iritatie mica rosie si i-am spus ca ar putea fi de la frecare.Sa ne ingrijoram? Am citit pe site ca ar trebui sa foloseasca crema Advantan.
0
06-09-2012, ora 16:48
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
ce pot eu sa recomand ca si medic este ca tu sa mergi la un control ginecologic- nu trebuie sa-ti fie teama, in cadrul controlului iti va spune medicul dc trebuie sa nu si testul de sarcina. daca alta este situatia, ti se va prescrie si tratament. cat despre prieten, daca iritatia nu dispare de la sine in cateva zile, va trebui sa mearga la un medic dermato-venerolog. nu pot sa iti recomand nici un tratament pt dansul, pana nu il vede un medic.
ps: unele femei nu au aceste simptome de sarcina, mai ales in primele saptamani, sa iei cont si de aceasta optiune...
0
06-09-2012, ora 16:49
CristinZ
Nu este medic/terapeut
CristinZ
Multumesc frumos, voi lua in considerare sfatul dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •