in urma analizelor de laborator are tricomonas si candida

30-07-2008
mari63
Nu este medic/terapeut
mari63
Fiica mea de 15 ani, virgina, in urma analizelor de laborator are tricomonas si candida. Tricomonas mi-a spus medicul de familie ca e posibil sa-l fi luat de pe colacul wc-ului la scoala ( noi parintii n-am avut nicio problema dar totusi am luat si noi Tiberal). Ieri a luat ultimele 3 tablete. Momentan are ciclu.Scurgerile urat mirositoare au trecut, durerile si disconfortul idem. Aveti o explicatie pentru infectare? Exista posibilitatea ca tratamentul sa dea gres?E nevoie de alte analize?
4 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Eu zic ca dupa teminarea menstruatiei sa mai faca o analiza...Si candida a tratat-o concomitent?
0
31-07-2008, ora 00:00
mari63
Nu este medic/terapeut
mari63
Da, medicul de familie i-a prescris tablete Nistatin de 3 ori pe zi si unguient Nidoflor, 7 Zile. Acum foloseste Bioclin gel de curatare si unguient. Este in a patra zi de ciclu care este cam abundent si d-na doctor mi-a zis ca o sa-i aduca azi ceva sirop.
0
13-09-2008, ora 00:00
elenaiun
Nu este medic/terapeut
elenaiun
buna
Poate sa-mi spuna cineva daca pot sa am Tricomonas de 7 ani fara manifetari severe?
Adica fara scurgeri vaginale, cu usoare mancarimi si usturimi la care nu am dat importanta.
Mentionez ca e prima data cand fac analiza de secretie, la consult am fost dar nu am facut analize.
Astept raspunsul vostru, sunt cam disperata pentru ca sotul sustine ca nu a mai fost cu nimeni si a inceput sa ma acuze pe mine.
Nu stiu ce sa mai fac, pentru ca chear nu am fost cu nimeni.
Sotul a fost primul partener si singurul.
0
02-08-2010, ora 15:04
alessandra18
Nu este medic/terapeut
alessandra18
Buna ziua domnule doctor.domnule doctor eu am de la 12 ani tricomonas..am fost la un ginecolog si mia dat sa iau fasigin pe atunci eram domnisoara...am facut tratamentl si dupa un timp mia aparut iar am fost si mia dat tot fasigin...apoi cand am fosta cand nu mai eram domnusoara mia dat din nou fasigin si niste ovule...si amfacut tratamentul 12 zile dar nici ala nu mia fost bun...am si in ziua de azi mancarimi scurgere foarte mare si branzoasa si ma ustura...spuneti-mi va rog ce pot sa iau...va multumesc si prietenul meu are o surgere si pete pe penis si macarimi si il ustura...spunetine ce putem sa luam amandoi...va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •