in urma cu 2-3 luni am luat postinor, acum nu mi-a mai venit menstruatia

30-06-2011
ruxiiunderground
Nu este medic/terapeut
ruxiiunderground
Buna seara. in urma unui contact sexual neprotejat, in urma cu 2-3 luni am luat postinor. ambele pastile in timpul recomandat. la o saptamana cand am avut acea menstruatie falsa, la sfatul medicului am inceput anticonceptionale zentiva. Am avut dupa 2 saptamani o scurgere usor maronie. A 2 a folie am luato fara pauza, tot la sfatul medicului. Cand am terminat a 2 a folie, in urma cu aproximativ 2 saptamani, vroiam sa fac acea pauza de 7 zile. Avand in vedere ca nu mi-a venit menstruatia nici pana acum, am facut 3 teste de sarcina, ultimul saptamana aceasta, ce as putea sa am? sunt foarte speriata. multumesc
4 comentarii
0
30-06-2011, ora 11:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai o dereglare hormonala din cauza nenorocitelor alea de pilule de a doua zi, , , , sunt criminale ptr sistemul endocrin, , , ,
Daca nu esti insarcinata, urmeaza ceea ce ti-a recomandat ginecologul, ia anticonceptionalele asa cum trebuie, cu pauze, chiar daca nu vine menstruatia, in timp iti revii.
Dar numai daca la consult ginecologic ti-a spus ca totul este bine local.
Poti consulta si un endocrinolog.
Sanatate!
0
30-06-2011, ora 11:24
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
du-te la un ginecolog. nu stiu daca sarcinile extrauterine se vad in teste pt sarcina. cel mai bn e sa te duci din nou la medic. poate sa nu fie nimic grav dar totusi du-te la medic. sanatate multa si bafta
0
30-06-2011, ora 22:08
ruxiiunderground
Nu este medic/terapeut
ruxiiunderground
multumesc mult ! si anticonceptionalele de cand incep sa le iau din nou? leam intrerupt acum 2 saptamani, daca le iau de maine este ok? si pentru protectie in cat timp isi fac efectul?nu pot ajunge la ginecolog pentru ca isi face cabinet particular si nu mai lucreaza momentan. multumesc
0
30-06-2011, ora 22:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum scrie pe prospectul lor. Din cate imi aduc aminte, din prima zi de menstruatie. Or, pana nu iti vine, nu stiu cum ar trebuie sa incepi sa le iei, trebuie vazut de ce nu iti vine menstruatia. Daca la ginecolog nu poti merge, la un endocrinolog? Si de folosit prezervativul, nu stii acum cand poate aparea sau nu ovulatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •