In urma unei radiografii mi s-a spus ca am un chist sinovial

22-06-2010
Raqu
Nu este medic/terapeut
Raqu
Buna ziua,

Am suferit de o lovitura superficiala la rotula in urma careia s-a dezvoltat o umflatura deasupra rotulei de 2x3cm.

Am fost la spital unde in urma unei radiografii mi s-a spus ca am un chist sinovial. Tratament 2 saptamani in atela ghipsata si trebuie sa iau tador si arcoxia.

Deja sunt de 4 zile cu piciorul imobilizat si nu imi dau seama daca acest chist s-a redus. Va rog sa imi spuneti cat de grav este acest chist si daca exista masuri suplimentare pe care trebuie sa le iau.

Multumesc anticipat,
Radu.
8 comentarii
0
22-06-2010, ora 21:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
este extrem de greu de acceptat un diagnostic de chist sinovial deasupra rotulei. Mai curand poate fi vorba despre o hidartroza (cresterea cantitatii de lichid articular) sau despre un hematom post-treumatic, sau despre o ruptura musculara etc.
Nu trebuie sa acordati un credit prea mare examenului echografic, daca acesta nu a fost practicat de catre ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-06-2010, ora 22:43
Raqu
Nu este medic/terapeut
Raqu
Cred ca nu m-am exprimat corect referitor la pozitionare.

Este exact pe rotula, unde am avut si lovitura.

In link aveti o imagine cu genunchiul. La medic ortoped am fost.

http://img132.imageshack.us/img132/4831/dsc01528b.jpg

Multumesc pentru raspunsul promt.

Radu.
0
22-06-2010, ora 22:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba, evident, despre un hematom pre-patelar post-traumatic.
Sincer, nu v-as sfatui sa imobilizati genunchiul inutil.
Tratamentul este strict local si include crioterapie (gheata local), repaus relativ, anti-inflamatoare orale si supravegherea evolutiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-11-2012, ora 22:51
alexkasu
Nu este medic/terapeut
alexkasu
buna ziua domnul doctor. am 22 de ani si mam operat de curand la mana dreapta degetul 5 pt un chist sinovial.in data de 11.10.2012 am fost operat, ieri a fost o saptamana de cand mia scos atele. Pe portiunea unde am fost operat inca este umflata la fel de tare k si inainte de operatie. doctorul care ma operat mia spus k este in regula insa cu degetul 5 am probleme foarte mari, nu il pot misca la fel ca si pe celelalte degete, il simt amortit tot timpul iar daca il misc foarte mult continu ma doare foarte tare incheietura de fortzat il pot fortza fara nici o problema, ma doare doar cand il misch din muschi, pe scrisoarea doctorului a scris chist sinovinal posttrauimatic, astept raspunsul dumneavoastra. va multumesc
0
03-11-2012, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de evaluat situatia actuala fara examinare clinica directa, fara a cunoaste detalii despre localizarea anatomica, despre interventia in sine etc.
Ati incercat sa va contactati chirurgul, in vederea unei re-evaluari?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-03-2013, ora 10:57
Simonaile
Nu este medic/terapeut
Simonaile
Buna ziua, as avea si eu o problema cu un chist la genunchi. Sper sa ma putei ajuta cu niste indrumari in acest sens. De vreo 3-4 luni am descoperit o umflatura in spatele genunchiului drept, am fost la 2 medici in Arad si mi-au spus ca am chist Baker. Nu am suferit nici un traumatism, nu fac sport mult si nu stiu care ar putea fi cauza. Mi s-a recomandat sa iau Artrostop si sa ma dau cu un antiinflamator. Din pacate nici un rezultat, chistul chiar parca a crescut un pic si este si mai tare la pipait. Se poate sa fie vorba de altceva? M-ar interesa daca stiti un tratament naturist, daca exista. Mentionez ca piciorul drept il simt mai slabit, mai ingreunat decat stangul si uneori am senzatii de arsura sau amorteli in picior. Trebuie sa evit efortul fizic, ce imi recomandati?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
03-03-2013, ora 00:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Chistul Baker nu reprezinta o problema in sine si nu se trateaza niciodata, fiind doar un simptom.
Problema esentiala consta in secretia crescuta de lichid articular, ce apare ca o modalitate de protectie a articulatiei, in numeroase cazuri:
- dupa traumatisme (entorse);
- in cazul unor leziuni cartilaginoase acute;
- in cazul instabilitatii articulare;
- in cazul suprasolicitarii fizice/sportive a genunchiului;
- in cazul distrugerii cartilajului articular (gonartroza).
Nu am inteles tocmai aspectele esentiale: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vesculare, metabolice etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-03-2013, ora 08:49
Simonaile
Nu este medic/terapeut
Simonaile
Buna ziua!
Revin cu mai multe detalii despre mine: femeie, 27 de ani, 55 kg/1.67 m, lucrez ca si reprezentant de vanzari. Am practicat de la 14 ani volei, timp de 6 ani. Ca si antecedente la acest picior, cand am fost in clasa a 2-a m-am taiat din joaca cu o lama pe coapsa dreapta si am fost cusuta, ramanand o cicatrice, iar in urma cu 4 ani m-am operat pentru extirparea acelei cicatrici ramase (nu stiu daca si asta ar putea fi o cauza), alte probleme nu am avut la acest picior. Pot sa spun ca am o viata activa in principal, adica la serviciu zilnic fac munca de teren si seara o ora plimbare pe jos.

Va multumesc pentru raspunsul prompt si astept noi informatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul