In urma unor analize mi s-a depistat helicobacter

17-01-2015
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
In urma unor analize mi sa depistat helicobacter simptome am avut greata si dureri de stomac insa dupa ce am luat helicostop sunt mai ok insa cred ca si eu prin panica si diagnostice imaginare imi induceam durerile vreau sa va intreb pe cei care ati avut aceasta bacterie cum v ati tratat DAR naturist la antibiotice sunt alergica eu vreau sa incep un tratament cu miere de manuka multumesv si astept sfaturile voastre
9 comentarii
0
17-01-2015, ora 14:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tratamentul alopat pentru Helicobacter include si antibioticele.
Se poate face un tratament naturist care poate da rezultate foarte bune.
Trebuie sa stiti ca un astfel de tratament dureaza mai mult timp.
Trebuie sa verificati prin analize eficacitatea unui astfel de tratament.
dr Petre Muresan
0
17-01-2015, ora 16:05
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
Multumesc domnu doctor si ce as putea incerca naturist pt ca la antibiotice sunt alergica
0
17-01-2015, ora 16:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va pot recomanda un tratament naturist pentru gastrita Helicobacter pozitiva.
Puteti sa-mi scrieti pe privat ?
dr Petre Muresan
0
18-01-2015, ora 22:41
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
V am lasat mesaj privat domnu doctor
0
22-01-2015, ora 11:52
andru.beatrice
Nu este medic/terapeut
andru.beatrice
Cred ca se poate rezolva cu miere de manuka... eu folosesc miere de manuka 16+ care se gaseste numai pe plantum deocamdata si scrie ca e buna si pentru asa ceva... -*

Am citit recent si un studiu despre eficienta mierii de manuka pt inlaturarea helycobacterului, iti las link mai jos daca vrei sa te uiti...sper sa-ti fie de folos si insanatosire grabnica

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1294271/pdf/jrsocmed00089-0013.pdf

(*modificat de admin)
0
22-01-2015, ora 13:39
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
Mersi mult beatrice o sa incerc mierea tu pt ce o folosesti ?
0
05-03-2015, ora 09:12
maya71
Nu este medic/terapeut
maya71
Buna ziua as dori sa ma ajutati cu rezultatele, daca poate cineva pt.ca medicul meu acum nu e disponibil si nu stiu ce sa fac sa merg la alt medic sau pot sta asa pana vine medicul meu, mi-am facut cateva analize, am fost operata Histerectomie Totala cu anexectomie bilaterala
FSH 55, 37 LH 24, 40 Estradiol 10pg/ml 37pmol/L Progesteron 0, 3 ng/ml 1, 0 nmol/L Prolactina 6, 11ng/ml 129, 5 mUI/L ac.anti Helicobacter pylori IgG-cantitativ 1, 07 U/ml IgG 0, 9 U/ml..negativ
0.9 = IgG 1, 1 U/ml..neconcludent
IgG 1, 1 U/ml..pozitiv multumesc anticipat
0
17-09-2015, ora 22:43
monikq
Nu este medic/terapeut
monikq
Buna ziua, in urma testelor de sânge valoarea analizei pentru helicobacter mi a iesit 20Uml iar valoarea normală era 20. Medicul de fam.mi-a dat tratament cu Oxpamos de 1gr, Fromilid de 500. Problema este ca nu ma simt bine după aceste medicamente, am stare de greaţă, un pic ametita si durere de cap. Ma puteti ajuta cu un sfat este sau nu necesar sa urmez acest tratament??? Mentionez ca in urma unui examen baritat mi a iesit bulbita si reflux. Multumesc!
0
04-10-2015, ora 20:35
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
In urma unor analize mi sa depistat helicobacter cu valoare 8. Am avut diaree, greata si dureri de stomac. Problema e ca si analizele pentru infectia urinara mi-au iesit ff rele, am infectie urinara cu E-coli. Medicul de familie nici nu stia ce sa trateze prima data, infectia sau helicobacterul. E-coli este sensibil la amoxicilina cu acid clavulanic. Acest tratament a zis ca e bun si pentru helicobacter dar ma doare in continuare ff tare stomacul.. Ce as putea lua ceva naturist sa imi mai calmeze stomacul? Ptr rinichi iau si urisan. Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri. Va doresc sanatate la toti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.