In urma unui tratament cu antibiotice am facut candita si imediata o uretrita | Forumul Medical ROmedic

In urma unui tratament cu antibiotice am facut candita si imediata o uretrita

21-10-2009
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Buna ziua,

In urma cu aproape un an in urma unui tratament cu antibiotice am facut candita si imediata o uretrita.
In urma secretiei uretrale au iesit rezultatele: candida prezent, clamidia absent, tricomonas absent.
Am tinut tratamentul pentru candida, mi-a disarut roseata de pe penis dar secretia uretrala a persitat.
La a doua recoltare a secretiei uretrale nu mi-a iesit nimic prezent dar mi s-a dat un tratament cu tiberal 2 tablete/zi timp de 5 zile.
Si dupa acest tratament am continuat sa am secretie uretrala, o scretie care stagneaza intre "buzele" uretrei usor galbuie care are o consistenta vascoasa si care uneori este aproape clara si mai lichida.
Am mai facut inca o recoltare a secretiei uretrale si iar nu mi-a iesit nimic prezent...dar eu am in continuare aceasta secretie...care ma termina psihic si imi distruge viata sexuala...in plus doresc sa fac un copil dar imi este frica.
Se poate ca aceasta uretrita sa fie provocata de alceva inafara de tricomonas, candida, clamidia...risc sa dau uratrita sotiei? Va afecta sarcina sotiei in caz ca va ramane insarcinata? Poate aparea in urma consumului de alcool sau condimente?
Poate fi provocata daca de multe ori dupa ce urinez ma sterg cu hartie igienica?
11 comentarii
0
21-10-2009, ora 11:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu este vina bacteriilor ca nu te-ai vindecat ci pur si simplu vina tratamentelor primite, tratamente care nu te-au vindecat si nici nu au vindecat pe nimeni pana acum, lucru de care te poti convinge foarte usor pe acest forum in care intra mii de pacienti ca tine.

Atata vreme cat nu realizezi ca tratamentele cu medicamente chimice nu vindeca atat vreme vei suferi in mod automat. Corpul tau nu isi va schimba legile dupa care functioneaza, tu trebuie sa-l ajuti sa se vindcea in forma adecvata !

Iti recomand sa schimbi medicina, sa renunti in totalitate la astfel de tratamente inutile si care duc numai la disperare si agravarea bolii si sa mergi cu incredere la un medic homeopat la care sa faci un tratament homeopat. Homeopatia vindeca asa ceva destul de usor (daca nu te-ai umplut intre timpd e medicamente). Medicina adevarat nu combate anumite bacterii caci este imposibil sa le omori pe toate cu vreun medicament oricum s-ar numi acela fara a omora si gazda in care locuiesc.
0
21-10-2009, ora 12:38
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
@scarface multumest mult pentru raspuns!

As dori totusi un raspuns din partea unui medic. Eu nu prea cred in tratamente naturiste si nici nu sunt adeptul medicamentelor decat daca mi le prescrie un medic.
0
22-10-2009, ora 16:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate ca este secretia uretrala normala ; uretra nu este un conduct uscat ci are o secretie si este in permanenta lubrefiata.Eu zic sa nu-ti faci griji, mai ales ca ex. secretiei uretrale este normal.Dar daca ai totusi suspiciuni poti cere efectuarea de culturi din secretia uretrala si, eventual si o antibiograma.Va reiesi clar daca exista o infectie nedescoperita pana acum sau acea secretie este fara probleme.
0
23-10-2009, ora 10:20
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
04-11-2010, ora 14:03
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Revin dupa un an cu aceeasi problema.si destul de indignat.
Sincer nu stiu ce sa mai cred.
Ca o recapitulare primul laborator imi spune ca am candida, la a doua recoltare alt medic spune ca nu am nimic dar imi da tratament pentru tricomonas...dar uretrita mea a persitat pana in ziua de azi. Acum doua saptamani merg la alt laborator si imi spune ca am uretita cronica gonococica (gonoree). Cum mama masii trei laboratoare si trei diagnostice diferite??? Ce se intampla in tara asta...sincer aproape ca ma apuca rasul de necaz ca am auzit al treilea diagnostic.
Ok am tinut tratamentul recomandat 1g cefort doza unica, doxiciclina 200 mg/zi - 7 zile, metronidazol 1g/zi timp de 10 zile, flucoric 50 mg/zi timp de 7 zile.
Acum doua zile am terminat tratamentul iar secretia albiciasa dintre "buzele uretrei" persista. Psihic sunt la pamant.
Ce analize exact ar trebui sa fac ca sa determin cauza?
0
08-11-2010, ora 10:24
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
IA SI TE LINISTESTE CA ITI FACI SINGUR RAU!!! UN TRATAMENT CARE A DAT REZULTAT LA O CUNOSTINTA A FOST CEFOTAXIM 1GRAM INJECTABIL LA 8 ORE TIMP DE 7 ZILE SAU TIMP DE 14 ZILE ZANOCIN SAU AZITROX SA FACA SI SOTIA SAU PRIETENA TRATAMENT CA DEGEABA FACI TU DACA EA NU!!!! in timpul tratamentului nu bei, nu fumezi, nu faci sex. Lenjeria va fi spalata la temperatura mare ca si prosopul cu care te stergi dupa ce te speli. Te speli dupa fiecare mictiune si schimbi lenjeria in fiecare zi... SANATATE
0
10-11-2010, ora 10:12
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
annemary_26 nu pot sa iau tratament aswa dupa ureche sau ca a functionat la nu stiu cine. Un tratament trebuie sa-l iau in baza unui diagnostic corect.
De asta am apelat pe forum daca poate un medic sa-mi recomande ce analize mai bune sa fac. Pana acum am facut doar examenul secretiei uretrale...dar am inteles ca la acest examen nu se poate depista chlamydia. Asa ca as dori cand merg la analize sa stiu ce anume sa cer.
0
13-11-2010, ora 17:52
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
ATUNCI DU.TE LA UN DERMATO.VENEROLOG PT CA DE COMPETENTA ASTA ESTE. ACEST TIP DE GONOREE AI LUAT.O DOAR PRIN CONTACT SEXUAL NEPROTEJAT FIE EL ORAL, ANAL SAU VAGINAL. SI DU.TE LA UN MEDIC BUN. SPER SA REZOLVI REPEDE CA TE TERMINA PSIHIC ASTA
0
15-11-2010, ora 23:18
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara.am si eu o problema destul de complicata la care nu gasesc raspuns.din cauza efortului zilnic de la ridicaturi am simtit intre picioare o ruptura plesnitura fulgeratura nustiu cea fost urmata de usturimi groaznice la urinare si sub osul pubian o arsura care parca se plimba de sus pana catre anus mai mult catre partea stanga inghinal sub osul ala pubian.am fost la 10 doctori internisti ginecologi ecografe chirurg ortoped am uitat sa va spun ca atunci am simtit ca si organele mi sau lasat mai jos toate parca sau deplasat aveam o sensidilitate la defecatie nu puteam sa fug simtem ca toate cad din mine plus usturimile alea.a trecut 1 an si eu nu dau de diagnostic.recent am fost iar la un ecograf i sa parut ca la rinichi ar fi cu structura neomogena cv si la uter din explicatiile mele a zis sa-mi fac analizele ca sa-r putea sa am ruptura de perineu.la rezultat mia iesit la stomac helicobacter pilory vsh maxim si anemie in rest totul bine si nu am ruptura de perineu.dar eu nu ma simt bine burta lasata usturimi si pierderi de urina la tuse stranut senz aia de sensibilitate intre picioare sa fie cv la vezica?va rog dati-mi un sfat unde sa mai merg.mia zis doctorul sa merg la ortopedie poate cv ligamente slabite plus ca ma doare deja si piciorul stang pana jos ce sa fie oare?
0
01-12-2010, ora 09:54
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Pai ce legatura are cu gonoreea? Deschide un topic nou si nu scrie aiurea
0
01-12-2010, ora 16:13
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Bolile cu transmitere sexuala dau secretiile din uretra la barbati!!!!! Unul din microbi este gonococul care da boala numita gonoree. TU AI SPUS CA AI AVUT PUS DIAGNOSTICUL DE GONOREE SI ASTA NETRATATA LA TIMP SI CORECT DA FOARTE MULTE COMPLICATII ATAT LA FEMEIE CAT SI LA BARBATI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: