Inainte de operatia de cancer de colon

01-10-2007
zz
Nu este medic/terapeut
zz
Urmeaza sa fac operatia de cancer la colon peste o saptamana, ce ar fi indicat sa mananc ca sa nu mai am dureri??
multumesc
2 comentarii
0
01-10-2007, ora 00:00
c.cris
Nu este medic/terapeut
c.cris
Nu cred ca exista alimente care sa poata lua durerile unei operatii.Tatal meu a fost operat de cancer de colon in martie 2006.Alimentatia dupa operatie, pana la refacerea completa a constat in mancaruri usoare(supe, compot, carne de pui fiarta, branza de vaci, ou).Insa foarte important este o alimentatie sanatoasa dupa refacere.Va recomand multe legume, in special cele bogate in vitamina C (brocoli este f sanatos) si eliminate pe cat posibil a proteine animale.Va doresc multa sanatate si operatie reusita!
0
21-11-2007, ora 00:00
cocojambo
Nu este medic/terapeut
cocojambo
Cancerul de colon. In general este teoria alimentara a cancerului care zice ca alimentele, in cazul de fata, proteinele animale ar fi cauza cancerului de colon, mai ales a animalelor tinere. Dar este doar o teorie. Alimentele picante ar fi de dorit sa fie excluse. Daca totusi consumati carne in alimentatie de dorit sa fie dietetica - carne de gaina, de peste. Deasemenea e bine de consumat alimente care contin celuloza, care mareste peristaltismul, cum ar fi painea de secara care contine o cantitate mare de celuloza... sunt multe alimente ce contin celuloza... Dar ce priveste pana la operatie pai nu prea te pot sfatui. In orice caz durerile le cupezi cu analgetice(analgini, baralgini, tramadoli), dupa prescriptia medicului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: